“Belediye dibe çöktü”

banner37

Gazimağusa Belediyesi’nde örgütlü Mağusa Türk Genel İş Sendikası, ‘belediyenin savurgan harcamalarla mali yapısının kötüye gittiği’ gerekçesiyle dün 3 saatlik uyarı grevi yaptı

“Belediye dibe çöktü”
banner90
banner8

“EN GÜÇLÜ BELEDİYE OLARAK DEVRALINDI”… Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil, en güçlü belediye olarak devralınan belediyenin, çalışanlarına gününde maaş ve ek mesai yatıramadığını belirtti ve “Dibe çöken belediyenin elektrik ve telefonları sık sık kesiliyor” dedi. Halil Karagil, halka gerekli hizmetin götürülemediğini belirterek, “Belediye, esnafa ve devlet dairelerine olan borçlarını ödeyemiyor. Çalışanlarına maaşlarını gününde veremediği gibi, ek mesailerini de 6-7 aydır ödemiyor” diye konuştu.

“ORTAK NOKTADA BULUŞALIM”… Grevin ilk saatlerinde, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, belediye binası önüne giderek, sendika başkanı ile el sıkışıp, “ortak noktada buluşalım” çağrısında bulundu. Başkan İsmail Arter, belediyenin 25 milyon TL alacağı olduğuna vurgu yaparak, bu rakamın 5,5 milyon TL’sinin emlak vergisi, 1 milyon TL’sinin de belediye çalışanlarının borcu olduğuna dikkat çekti. Siyasetten uzak olup, bağımsız bir belediye başkanı olduğunu anımsatan Arter, “Bağımsız olmama karşın, her taraftan tokat yiyorum” dedi.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Belediyesi’nde örgütlü bulunan Mağusa Türk Genel İş Sendikası, belediyenin savurgan harcamalarla mali yapısının kötüye gittiği gerekçesiyle, dün 08.00 ile 11.00 saatleri arasında uyarı grevi yaptı.

Grevin ilk saatlerinde, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, belediye binası önüne giderek, sendika başkanı ile el sıkışıp, “ortak noktada buluşalım” çağrısında bulundu.

Başkan İsmail Arter, belediyenin 25 milyon TL alacağı olduğuna vurgu yaparak, bu rakamın 5,5 milyon TL’sinin emlak vergisi, 1 milyon TL’sinin de belediye çalışanlarının borcu olduğuna dikkat çekti.

Siyasetten uzak olup, bağımsız bir belediye başkanı olduğunu kaydeden Arter, “Bağımsız olmama karşın, her taraftan tokat yiyorum” dedi ve ekledi:

“Gazimağusa Belediyesi idarecileri olarak, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan büyük oranda etkileniyoruz. Tasarruf ve tahsilatla ilgili yapılacak çalışmalar için fazlaca mesai harcıyoruz. Bu çalışmalarımızı defalarca, hem sözlü hem de yazılı olarak sendikaya ilettik. Sendikada bir tatminsizlik var, üzülüyorum.

Hepimizin, niyeti Mağusa halkına hizmet etmekse, ortak noktada buluşmalıyız. Sendikayla kavga etmek niyetinde değilim. Konuşmaların tümünü tasvip etmesem de, demokratik ortamda sorunlarımızı çözmeliyiz. Kavga ettiğimizde ne sendika, ne Mağusa halkı, ne belediye, ne de çalışanlar kazanacak. Hepimiz ortak noktada buluşmalıyız. Kimse yalan söylemez. Sendikanın hassasiyetini dikkate alıyoruz. Belediyede, fazla istihdam var. Eğer verimli, randımanlı çalışma yoksa geçicilerden işten durdurulacak olanlar var. Mecburuz. Kurallar belli. Bu kuralları ben koymadım. Belediyenin 25 milyon TL alacağı var. 25 milyon TL’nin, 5,5 milyon TL’si emlak vergisi, 1 milyon TL’si de belediye çalışanlarının borcudur. Bu alacak Mağusa halkından, belediye çalışanlarından alınacak. Biz, maaşlar için, ek mesailer için uğraşırken, borçlu belediye çalışanı da borcunu ödeyecek. Öte yandan, kalitesiz işten şikâyet ediliyor. Grevdeki ekiptir yapan bu işleri. Hatta ekibin ustabaşı da buradadır. Grev tamam ama çöpler toplanmıyor.

Herkes kendine soracak, belediyeye ne kadar borcum var diye ve borcunu ödeyecek. Belediyede çark, toplanan vergilerle döner. Katkı çok azdır. Mağusa halkı vergisini ödeyecek, çalışan ödeyecek. Hep vereceğiz, gelen bir şey yok. Olmaz. Bu sürdürebilir değil. İstişare edip anlaşarak bu yolu yürüyeceğiz. Halk kavga görmek istemez. Bizden istenen anlaşma ve kaliteli hizmettir.”

Karagil: Belediye dibe çöktü

Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil, en güçlü belediye olarak devralınan belediyenin, çalışanlarına gününde maaş ve ek mesai yatıramadığını belirtti ve “Dibe çöken belediyenin elektrik ve telefonları sık sık kesiliyor” dedi.

Halil Karagil, halka gerekli hizmetin götürülemediğini belirterek, “Belediye, esnafa ve devlet dairelerine olan borçlarını ödeyemiyor. Çalışanlarına maaşlarını gününde veremediği gibi, ek mesailerini de 6-7 aydır ödemiyor” dedi.

Karagil, şöyle konuştu:

“Hiyerarşik yapı, fazla istihdam, savurgan harcamalar çalışanların maaşlarının gününde almaması, ek mesailer ve belediyenin mali yapısı kötüye gidiyor.

Bir önceki grevde yine aynı sıkıntıları dile getirmiştik, geçen süreçte, tasarruf tedbirlerinden yalnızca özel güvenlik şirketlerinde küçülmeye gitmiştir.

Belediyede halen daha bazıları için çıkar ve menfaat kavgası devam etmektedir. Hiyerarşik yapı ile ilgili bir gelişme oldu mu? Hayır. Halen daha isteyen istediği saat işe gidiyor. İsteyen işe gelip imza atıyor veya parmak basıyor, mesai bitene kadar arazi oluyor. İsteyen istediği şekilde kendi kendine şube amirinin imzası ve bilgisi olmadan sözle kendi kendini bölüm sorumlusu görüyor.

Mesai içerisinde yapılabilecek bir sayfalık iş programını mesaiden sonraya bırakarak her iş günü sırf maaşı yükselsin diye kendi kendine ek mesai yazıyor ve utanmadan ‘ben İsmail Arter’in adamıyım’ diyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75