banner6

Belediye yoksa oy da yok!

banner37

Belediye yoksa oy da yok!
banner150 banner151 banner143


Sedef BOŞNAK
 

Serdarlılılar, dün, köyün Muhafız Meydanı’nda toplanarak, Belediye Reformu’na tepki gösterdi.
Hükümete seslenen köylüler “Belediyemizi kapattırmayız” diyerek hükümete seslendi.
Bölge muhtarları, Serdarlı Belediye Kooperatifi, Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği’nin oluşturduğu sivil inisiyatifin öncülüğünde, 200’e yakın Serdarlılı, dün saat 10.30 ile 12.00 saatleri arasında eylem yaptı.
Meydandan iş araçlarıyla köy girişine kadar yürüyen köylüler, “Serdarlı Belediyesi’ni kapattırmayacağız” yazılı iki pankartı, yolun iki tarafına astı.
“Birlik mücadele dayanışma”, “Belediye yoksa oy da yok”, “Kirli ellerinizi Çatoz’un üzerinden çekin” diye slogan atıp, Belediyeler Reformu’na tepkilerini dile getirdi.

“Eğri cetvelden, doğru çizgi çıkmaz”


Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım, belediyenin, Geçitkale Belediyesi ile birleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını söyledi.
Halil Kasım, el birliğiyle Serdarlı Belediyesi’nin var olması için mücadele edeceklerini anlattı.
Kasım, önceleri sancaktarlığı, kaymakamlığı, bucağı, polis Karakolu bulunan Serdarlı’da, belediyenin kapatılmasının değil, güçlendirilip ayakta kalması için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.
Birlik olduklarını, belediyenin ne kapatılmasına ne de birleştirilmesine müsaade etmeyeceklerini defa defa yenileyen başkan Kasım, şöyle konuştu:
“Birleştirme ve kapatmaya kesinlikle karşıyız. Bunun için ne gerekirse yapacağız.
2018’den beridir personel ve meclis üyelerimle birlikte el birliğiyle belediyenin ayakta kalması için canla başla çalışıyoruz. Her türlü imkansızlığa, pandemiye rağmen, ayakta kaldık, yine kalacağız. Serdarlı Belediyesi’nin nüfus olarak küçük görülüyorsa, Ulukışla’yı, Kurudere’yi ve Aslanköy’ü de belediyemize bağlasınlar. Ters karar alınırsa, biz her yerde olacağız.”

“Kapatılmakta değil, açılmaya ve tanınmaya ihtiyaç var”


Sivil inisiyatif adına konuşan İsmihan Yorgancı ise, Serdarlı’nın çağdaş, modern bir kasaba olduğuna dikkat çekerek, “Halk olarak kapatılmaya değil, açılmaya ve tanınmaya ihtiyacınız var. Yok sayılmaya değil, diyalog kurmaya, konuşarak doğru ve güzel olanı bulmaya ihtiyacımız var. Vekillerimizden beklentimiz budur” dedi.
İsmihan Yorgancı, reform adı altında yapılmaya çalışılan anlayışa inanmadıklarına vurgu yaptı ve iyileştirilen, yapılandırılan ve denetlenen belediyelerin daha iyi hizmet vereceğini söyledi.
Yorgancı, Serdarlı’nın 1571’den beridir, ülke için mücadele edip fedakarlık yapıldığını hatırlatarak, “Geçmişte ödüllendirildik, şimdi cezalandırılıyoruz” şeklinde konuştu.
Yorgancı, 4 Haziran 1980’de köy meydanında, iki göz odada hizmet vermeye başlayan Serdarlı Belediyesi’nin 2008’de yerel yönetimler reformuyla büyüyerek Ergenekon, Görneç, Gönendere, Tirmen, Pınarlı köylerine de hizmet götürdüğüne vurgu yaptı.
Yorgancı, 30 çalışanıyla, 3 bin kişiye hizmet veren Serdarlı Belediyesi’nin pandemi döneminde dahi en çok çalışan, halkın sıkıntılarına çare bulan bir belediye olduğunu ifade etti ve belediyenin kapatılmaması için gerekeni yapacaklarını anlattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110