Belediyeler 254 milyonu nereden bulacak?

banner37

Yıllardır borç batağındaki belediyeleri yeni yılda çok büyük bir kriz bekliyor. Geçmişten gelen sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı prim borçlarını ödemeye başlamaları için belediyelere verilen bir yıllık ek süre 3 ay sonra doluyor ve borçlar da gecikme faiziyle birlikte çığ gibi büyümüş durumda

banner87
Belediyeler 254 milyonu nereden bulacak?
banner90
banner8

  • MAAŞLAR ÖDENMEYEBİLİR!… Belediyelere, geçmişten gelen sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı prim borçlarını ödemeye başlamaları için verilen ek sürenin dolmasına 3 ay kalırken, borçlar da gecikme faiziyle birlikte katlanarak artmaya devam ediyor. Bir önlem alınmaması durumunda, geçmişe dönük prim borçlarının taksitleri için katkı payından kesinti yapılacak bu 17 belediye, kesintinin başlayacağı Ocak 2020’den sonra maaş ödeyemeyecek duruma düşme olasılığı çok yüksek. Çünkü 17 belediyenin 254 milyon TL’yi aşkın birikmiş sigorta ve ihtiyat sandığı prim borcu var. Bunların yaklaşık 148 milyon TL’si de gecikme zamlarından oluşuyor

  • BORÇLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ ‘GECİKME ZAMMI’… Akdoğan, Beyarmudu, Büyükkonuk, Çatalköy, Dipkarpaz, Esentepe, Geçitkale, İnönü, Lapta, Lefke, Lefkoşa, Mehmetçik, Paşaköy, Serdarlı, Vadili, Yeni Boğaziçi ve Yeni Erenköy Belediyeleri’nin İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortalar Daireleri’ne yüklü miktarda prim borcu bulunuyor. 17 belediyenin İhtiyat Sandığı Dairesi’ne olan 142 milyon 953 bin 329.93 TL’lik prim borcunun 94 milyon 833 bin 480.86 TL’si ve Sosyal Sigortalar Dairesi’ne olan 111 milyon 162 bin 036.48 TL’lik borcun da 53 milyon 69 bin 839.61 TL’si gecikme zamlarından kaynaklanıyor

  • BELEDİYELER ‘GECİKME ZAMMI’ YÜKÜNDEN KURTARILMALI… Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, hükümet yetkililerine çağrı yaptı ve gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istedi. Yalınkaya ayrıca, bu 17 belediyenin prim borcunu devletin ödemesi ve daha sonra belediyeleri taksitlendirerek bu parayı geri alması önerisinde bulundu. Yalınkaya, böylece belediyelerin üzerindeki gecikme zammı yükünün ortadan kalkacağını anlattı

  • KÖTÜ YÖNETİCİLERE HESAP SORULMALI… Yalınkaya, Sayıştay raporlarının ortada olduğunu ve şu anda denetlenen birçok belediyenin bulunduğunu belirtti.  Bunların yargıya taşınması gerektiğine işaret eden Yalınkaya, belediyeleri kötü yönetenlere hesap sorulmasını istedi. Mustafa Yalınkaya ayrıca, bu konuda yeterli yasalar olmasına rağmen hesap sorulmadığını kaydetti

Ceren ÖZBİL


Borç batağındaki belediyeleri, yeni yılda çok büyük bir kriz bekliyor. 17 belediyenin gecikme zamları ile birlikte 254 milyon TL’yi aşkın birikmiş sigorta ve ihtiyat sandığı prim borcu var ve Ocak 2020’de bu borçlarını ödemeye başlamaları gerekiyor.


Belediyelere, geçmişten gelen sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı prim borçlarını ödemeye başlamaları için verilen bir yıllık ek süre, bu konuda gerekli yasal tadilatlar yapılmayınca, ekstra külfet olarak geri döndü.


Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığı Daireleri’ne prim borcu olan 17 belediyenin borç miktarı gecikme faiziyle birlikte çığ gibi büyüdü.


Belediyelerin geçmişten gelen ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta prim borçlarının taksitlerini ödemeye başlayacağı 2020 Ocak ayına kadar gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması durumunda, birçok belediyenin maaş ödeyemez duruma düşeceği biliniyor.


17 belediyenin İhtiyat Sandığı Dairesi’ne 142 milyon 953 bin 329.93 TL olan prim borcunun 94 milyon 833 bin 480.86 TL’si ve Sosyal Sigortalar Dairesi’ne olan 111 milyon 162 bin 036.48 TL’lik borcunun da 53 milyon 69 bin 839.61’i, gecikme zammından oluşuyor.


17 belediyenin bugün itibarıyla İhtiyat Sandığı’na 142 milyon 953 bin 329.93 TL, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne 111 milyon 162 bin 36.48 TL olmak üzere toplam 254 milyon TL’yi aşkın borcu bulunuyor. Bu borcun yaklaşık 148 milyon TL’si de gecikme zamları.

  Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, hükümet yetkililerine çağrı yaptı ve gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılmasını istedi.


Aksi takdirde bu 17 belediyede çalışanların yine maaş alamayacağından söz eden Yalınkaya, kendilerine de eylem ve grev yapmaktan başka bir şans bırakılmayacağının uyarısını yaptı.

Yalınkaya: 2015’te bir değişiklik yapıldı


BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın yeni bir çalışma olmadığını söyledi ve şu anki Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun, İçişleri Bakanı olduğu dönemden beri üzerinde birçok çalışma yapılan bir tasarı olduğunu belirtti.


Yalınkaya,  hükümet değişikliklerinde tasarı üzerinde de birçok değişiklik yapıldığını belirtti ve 51/95 sayılı bu yasada 2015 yılında bir değişiklik yapıldığını ifade etti.


 Bunun da çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları ile ilgili olduğunu kaydeden Yalınkaya,  Aralık 2015’te bu değişikliklerin yasallaştığını söyledi.


Yalınkaya, bunun, keyfi uygulamaları ortadan kaldırmak için yapıldığını belirtti ve “Zaten, belediye başkanlarının keyfi uygulamalarından bu borç birikti ve buralara kadar geldi” dedi.  

“Geç alınmış bir karar”


Yalınkaya, 2015 yılında yapılan bu değişikliğin aslında çok geç alınmış bir karar olduğunu ifade etti ve şöyle konuştu:


“Bizim baskımız ve Erenköy’de başlattığımız direniş çadırı, eylem ve grev neticesinde alınan bir karardı. Bu da çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının kaynaktan kesilmesini içeriyordu. Yani o ayki ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımı yapılmamışsa o kaynaktan kesiliyor. Bu noktada bir sorun yok.


 2016 Ocak ayından itibaren çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primleri düzenli yatırılıyor.


2015 Aralık ayında yasada yapılan bu değişiklik aslında çok geç kalmış bir değişiklikti.


1995 yılında yapılan bu yasada eğer hazırlandığı zamandan böyle bir uygulama olsaydı, bugün belediyeler bu durumda olmazdı. Keyfi uygulamalar neticesinde bu borçlar bu kadar birikmeyecekti”.

“17 belediyenin toplam 254 milyon TL

civarında ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta borcu var”


Yalınkaya, borçlara bakılacak olursa 17 belediyenin ihtiyat sandığı borcunun 142 milyon 953 bin 329.93 TL, sosyal sigorta borcunun ise 111 milyon 162 bin 36.48 TL, bunların toplamının da yaklaşık 254 milyon TL civarında borcu olduğunu belirtti.


Yalınkaya, “Biz de Belediyeler Yasası’nın sadece çalışanların sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin belediyelerin aldığı katkıdan kesilmesi kısmında taraf olduk” şeklinde konuştu.

“Geçmişten gelen borçlar hâlâ

ödenmedi, kapıda kriz olarak duruyor”


Mustafa Yalınkaya, bu değişiklik yapılırken sendika olarak eski borçları da gündeme getirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:


“Geçmiş borçların ortada kaldığını hatırlattık. Bunun üzerine bu konuda da düzenlemeye gidildi. O da 2017 Ocak ayına kadar belediyelerin ilgili kurullara başvurması, ödeme güçlüğüne göre 20 yıla kadar borcu taksitlendirilecekti ve bu uygulama ise 2018 Ocak ayında yürürlüğe girecekti.


Bu süreçte seçimler oldu, hükümet değişti ve 4’lü koalisyon hükümeti geldi.


4’lü koalisyon hükümeti ilk olarak bu yasanın bu maddesini gündemine aldı. Çünkü 2018 Ocak ayında yatırılmaya başlanacak sigorta ve ihtiyat sandığı eski borçları, başka bir sıkıntıyı doğuracaktı.


 O da belediyelerin kendi kaynakları ve devlet katkısı oranında hem güncel, hem eski borçlar ve diğer cari harcamalar maaş krizini getiriyor.


Maaş krizinin yaşanmaması ve zaman kazanma adına, yasanın bütünü ele alınılıp, çalışılması için zaman kazanılması adına 2020 Ocak ayına ötelendi.

  Yani yapılandırma yapıldı ancak ödemeye başlanması 2020 Ocak ayına ertelendi.


Şu an Eylül 2019… 3 ay sonra Ocak 2020… Yani ötelenen o prim borçlarının taksitleri Ocak 2020’de kesilmeye başlar.


 Gerek 4’lü koalisyon hükümeti, gerekse de şimdiki hükümet, yaklaşık 2 yıla yakın bir süredir bir arpa boyu yol kat etmedi. Yani 3 ay sonra 2018 Ocak ayındaki krizin daha ağırı kapımızdadır.


Bu nedenle hükümetin çok ivedi olarak bu konu ile ilgili çalışma yapması gerekiyor”.

“Öteleme ile bir yere varılmaz, kalıcı çözüm lazım”


BES Başkanı Yalınkaya, borçların ötelenmesi ile de bir yere varılmayacağını söyledi ve ihtiyat sandığının ve sosyal sigortaların çalışanın geleceği olduğunun altını çizdi.


Bunu ötelemenin yerine artık köklü çözüm bulunması gerektiğini kaydeden Yalınkaya, şunları kaydetti:


“Bizim de önerilerimiz var. Biz sendika olarak bulun da nereden bulursanız bulun, çözün de nasıl isterseniz çözün gibi bir noktada değiliz.


Bir taraftan çalışanları her gün mağdur ediyor, diğer taraftan da belde halklarını daha da ipotek altına alıyor. Çünkü borç giderek artıyor.


Bu toplam 254 milyon TL’lik sigorta ihtiyat sandığı prim borcu, elbette belediyelerin borcudur. Ancak halka yüklenecek olan vergilerdir. Bu borç halka ödettirilecek”.

“Belediyeler 148 milyon TL zarara uğratıldı”


Yalınkaya, “Eğer bu primler gününde yatırılmış olsaydı, sosyal sigortalar borcu 58 milyon, ihtiyat sandığı borcu 48 milyon TL’ydi. Ancak ödenmedi ve belediyeler, 148 milyon TL belediyeler zarara uğratıldı” dedi.


Bunun nedeninin de belediye başkanlarının keyfi uygulamaları olduğunu savunan Mustafa Yalınkaya, bunun, halkın vergilerinin sadece faize gitmesi anlamına geldiğini ve tüm belediyelerde alt ve üst yapı ile tüm belediye hizmetlerinin aksaması demek olduğunu söyledi.


Mustafa Yalınkaya, “148 milyon TL’yi siz halktan alıp, hiçbir yatırım yapmadan sadece faize öderseniz, bu aslında halka ihanettir. Bu halka ve çalışana ihanettir” ifadelerini kullandı.  

“İhtiyat Sandığı’nda faiz indirimi yapılamaz”


Yalınkaya, sigortaların işverenin meselesi olduğunu ve bu nedenle faizde indirime gidilebileceğini söyledi. Bu konuda hükümetin bir karar alabileceğini kaydeden Yalınkaya ancak ihtiyat sandığında durumun farklı olduğunu belirtti.


İhtiyat sandığında faiz indirimine gidilemeyeceğini ifade eden Mustafa Yalınkaya, “İhtiyat sandığı, çalışanın parasıdır ve ne yasası, ne de çalışan, ihtiyat sandığı faizlerinde indirime gidilmesine izin verir. İşveren yatırmadı diye çalışanın geleceğinden çalınamaz. Ayrıca sosyal sigortalarda da faiz indirimine gidilirse kurum zarar eder” dedi.

“Kriz kapıda”


Yalınkaya, belediyelerde krizin kapıda olduğunu söyledi ve 17 belediye başkanının da bu konuda sıkıntı yaşadığını anlattı.


Geçmişe dönük sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borçları için taksitlerin ödenmeye başlayacağı Ocak 2020’ye  kısa bir süre kaldığını belirten Yalınkaya, bunun belediyelerde ciddi sıkıntılara yol açacağını ifade etti.

“Hükümetler atması gereken adımları atmadı”


Hükümetlerin yapması gerekenin ivedi bir şekilde Belediyeler Yasası hazırlamak olduğundan söz eden Yalınkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Hükümetin üstüne düşen görev, ihtiyat sandığı ile sosyal sigorta prim borçları ile ilgili çözüm bulmaktır. Bu da bu borçları devletin üzerine alarak, belediyeleri faiz yükünden kurtarmak ve belediyeleri taksitlendirmektir.  Böylece belediyeler faiz yükünden kurtulacaktır. Burada devletin de sorumluluğu vardır. Çünkü bu yatırımlar yapılmazken hesap sorulmadı. Eğer bir çalışanın sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırılmazsa, o işverene hapis cezası dahi var. Ancak yargıya başvurulmadı. Başkanlar seçimle geldi, seçimle gitti, daha sonra başka görevlere atandılar ya da ilgili partilerin yetkili kurullarından görev aldılar. Aslında bu arkadaşların sokağa çıkmaya yüzü olmaması gerekirken, bu insanlar devletin ya da siyasi partilerin çeşitli kademelerinde görev aldı.


Merkezi hükümetin bu konuda derhal kaynak yaratması zaruridir. Hiçbir belediye kendi borç stoku ile ilgili çözüm üretemez”.

“Sermaye gruplarına vergi affı getiriliyorsa,

belediyeler için de çözüm üretilebilir”


BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, ülkedeki sermaye grupları için vergi affı uygulanabiliyorsa, belediyeler için de bir çözüm bulunabileceğini belirterek, şöyle devam etti:


“Eğer siz bugün sermaye gruplarının milyonlarca TL’lik vergilerini affediyorsanız, belediyelere de çözüm bulmak zorundasınız. Bankalarla mı anlaşılır, Türkiye hükümeti ile mi istişare edilir, bu hükümetin ve öncelikle de Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun görevidir. 


Bu borç stoku ve çalışanın mağduriyeti orada durduğu sürece reformun ‘R’sini bile ele alamazsınız. Nasıl alacaksınız? Kaldı ki belediyelerin borçları sadece ihtiyat sandığı, sosyal sigorta vergi borcu değildir”.

“Yargıya taşınmalı”


Yalınkaya, Sayıştay raporlarının ortada olduğunu söyledi ve şu anda denetlenen birçok belediye olduğunu belirtti.  


Bunların yargıya taşınması gerektiğine işaret eden Yalınkaya, “Şimdi aklayacak mıyız geçmiş kötü yönetimleri… Perde gerisinde eğer hedef bu ise kimse kusura bakmasın bunu kabul edemeyiz. O zaman KKTC’ye reform yapalım, çünkü her tarafımız çürüdü” yorumunda bulundu.

“Belediyelerdeki işinden ayrılan personel için çözüm bulunmalı”


Yalınkaya, bu arada geçmiş sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borçlarının ödemesi ötelenirken, belediyelerden ayrılan personel için de çözüm bulunmasını istediklerini söyledi ve şöyle konuştu:


“Bu doğrultuda işten ayrılan personelin geçmişten gelen sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarındaki açığı bazı belediyeler kendi kaynaklarıyla kapattı, bazıları ise bankalardan borçlanarak kapattı.


 Bugün Esentepe Belediyesi kötü bir örnektir. Bu da yine borçlanma olarak karşımıza çıktı.  Çok önemli bir konudur. Bu konuda artık zaman daralmıştır. Bir gün bile kaybetmemek gerekir.


Bu sorun hem belediyelerin, hem de hükümetin sorunudur. Bu sorun patlak verdiği zaman Ocak 2020’de sendikalar, belediyelerin önüne değil, bakanlıkların önüne gidecek. Bizim adresimiz merkezi hükümettir. Çünkü maaş krizi yaşanırsa tek sebebi budur.


Belediyelerin tüm borçları ele alınmalıdır. Eğer yeni bir belediyecilik ve çağdaş bir belediyecilik anlayışı ve reform da yapılacaksa geçmişteki konular yargıya taşınmalıdır”.

29 Temmuz itibari ile borçlar

Sosyal Sigortalar Dairesi

Belediye  Prim  Gecikme Zammı (TL)  Toplam

Akdoğan  1.073.377.98  1,098,500.52  2,171,878.50

Beyarmudu  551,327.57  370,104.32  921,431.89

Büyükkonuk  1,112,234.31  1,099,322.26  2,211,556.57

Çatalköy  3,581,437.68  3,453,963.13  7,035,400.81

Dipkarpaz  692,665.68  522,827.54  1,215,493.22

Esentepe  1,675,266.50  1,516953.54  3,192,220.04

Geçitkale  649,218.60  496,595.42  1,145,814.02

İnönü  1,115,039.08  1,078,401.52  2,193,440.60

Lapta  3,350,665.91  2,603,829.90  5,954,495.81

Lefke  2,387,606.59  2,749,430.14  5,137,036.73

Lefkoşa  33,211,543,47  29,848,409.40  63,059,952.87

Mehmetcik  881,477.83  647,652.17  1,529,130.00

Paşaköy  259.739.12  104,171.08  363.910,20

Serdarlı  610,290.48  507,258,34  1,117,548,82

Vadili  622,146.22  550,753.88  1,172,900.10

Yeniboğaziçi  3,079,564.23  3,091,550.02  6,171,114.25

Yenierenköy  3, 238,595.62  3,330,116.43  6,568,712.05

İhtiyat Sandığı

Belediye  Prim  Gecikme Zammı (TL)  Toplam

Akdoğan  618,903.24  1,281,974,64  1,900,877.88 

Beyarmudu  252,000.00  218,030.46  470,000.00

Büyükkonuk  786,898.00  1,474,036.13  2,260,934.13 

Çatalköy  2,478,243.78  5,826,366.62  8,304,610.40

Dipkarpaz  477,399.00  602,659.92  1,080,058.92

Esentepe  883,500.00  1,103,284.92  1,986,784.92

Geçitkale  529,000.00  593,523.53  1,122,523.53 

İnönü  538,643.99  751,704.80  1,290,348.79

Lapta  1,674,868.00  1,688,619.34  3,363,487.34

Lefke  2,312,599.64  9,598,888.12  11,911,487.76

Lefkoşa  31,636,924.27  57,709,288.22  89,346,212.49

Mehmetcik  714,704.33  1,479,508.95  2,194,213.28

Paşaköy  38,639.00  852,411.54  891,050.54

Serdarlı  416,400.00  553,066.03  969,466.03

Vadili  378,000.00  417,223.75  795,223.75

Yeniboğaziçi  2,369,480.48  6,018,998.85  8,388,479.33

Yenierenköy  2,013,645.34  4,663,895.05  6,677,540.39

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75