banner6

“Belediyeler ayakta durmakta zorlanıyor”

banner37

Girne Belediye Başkanı Güngördü, hükümetin 2022 yılı bütçesinden belediyelere vereceği katkı ile çalışanlara verilecek hayat pahalılığı oranı arasında çok ciddi bir farkın olduğuna işaret ederek bu durumun zaten mali açıdan zora düşen belediyeleri çıkmaza doğru götürdüğünü söyledi

“Belediyeler ayakta  durmakta zorlanıyor”
banner150 banner151 banner143

Doğan SAMER

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, hükümetin 2022 yılı bütçesinden belediyelere vereceği katkı ile çalışanlara verilecek hayat pahalılığı oranı arasında çok ciddi bir farkın olduğunu söyledi.

Belediyelerin zaten mali açıdan zor dönemden geçtiğini ve ayakta durmakta oldukça zorlandığını belirten Güngördü, çoğu belediyenin ayakta dahi duramayacağını ve bu durumun belediyeleri çıkmaza doğru götürdüğünü vurguladı.

KIBRIS’a konuşan Güngördü, Covid-19 pandemisinin başlangıcından bugüne yaşadıkları sorunları, belediyenin gelirlerinde yaşanan ciddi düşüşleri, artan giderlerle birlikte bu süreçte devlet ile belediyeler arasında yaşanan destek durumunu anlattı.

Güngördü, Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın 2022 yılı için hazırlanan bütçeden belediyelere yüzde 26’lık katkıda bulunacağını, ancak belediyelerin kendi bütçelerini bu orana göre şekillendirdiğini belirtti.

Hükümetin kamu çalışanlarına hayat pahalılığı oranını yüzde 37 olarak yansıtma kararı verdiğini kaydeden Güngördü, bu durumun belediyelerin ayakta durmasını zorlaştıracağına dikkat çekti.

Mart 2020 yılında başlayan pandemi süreciyle birlikte bütün kurum ve kuruluşlarda, kamuda olduğu gibi 28 belediyenin de gelirlerinin de düştüğünü söyleyen Güngördü, polis ve sağlıkçılarla birlikte belediye çalışanlarının da sahada olan 3 kamu kuruluşundan biri olduğunu dile getirdi.

“Belediyelerin mali yükü iyice zorlaştı”

Güngördü, Covid-19 denetimleri, normal denetimler, PCR-antijen testleri ile aşılamaya yardımcı olma gibi birçok unsurun belediyelerin mali yükünü iyice zorlaştırdığına işaret etti.  

Denetimlerde personel gideri gibi bir sürü sorunlarla baş başa kaldıklarını kaydeden Güngördü, “Bilindiği üzere bütün denetimler personellerle araçlarla olur, bu yüzden mali olarak yükümüz ağırlaştı” dedi.

Güngördü, 2021 yılında devlet ve hükümetin belediyelere sadece 0.50 oranında katkı verdiğini, ancak buna karşın kamuda çalışanlara hayat pahalılığı olarak yüzde 20 oranında katkı sağladığını söyledi.

Belediyelerin, arada oluşan yüzde 19.50’lik farkı kendi öz kaynaklarından karşılamak zorunda olduğunun altını çizen Güngördü, bu farkın 93 milyon TL olduğunu söyledi.

Güngördü, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin önümüzdeki günlerde olağanüstü toplanarak bu konuda net tavrını ortaya koyacağını ve hükümete gerekli mesaj, yaptırım ya da olası eylemi gündeme getireceğini vurguladı.

“Ek bütçeye ihtiyacımız var”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, devletin yerel gelirlerinde düşüş olduğundan kendilerine az katkı verildiğini söyleyerek, “Devletin yerel gelirlerinde düşüş varsa belediyelerinkilerde de düşüş var demektir” dedi.

Güngördü, bu noktada 2022 yılı için hazırlanan bütçede Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan kendilerine yüzde 26’lık bir katkı yapılacağı yönünde bilgi aldıklarını belirterek, “Sonuç bu olunca biz de bütçemizi buna göre şekillendirdik, giderlerimizi buna göre hesaplamaya başladık” şeklinde konuştu.

Hükümetin kamu çalışanlarına hayat pahalılığı ödeneğini yüzde 37 olarak yansıtacağını açıkladığını kaydeden Güngördü, şöyle devam etti:

“Yani hükümet, ‘çalışanlara yüzde 37 hayat pahalılığı verin’ dedi. Ben bir yıl için yüzde 26’lık destek alacağım, ancak yılın ilk periyodu için yüzde 37 ek vereceğim.

Diğer bir edindiğimiz bilgide, yılsonuna kadar bu artış yüzde 56 olacak yönünde oldu.

Şimdi yılsonuna kadar yüzde 56 olacaksa ve bize yüzde 26 destek verilecekse, bir kere hiçbir belediye ayakta duramaz. Bizim ek bütçe yapma ihtiyacımız var.

Biz ‘yerel idareler, yani belediyeler daha çok güçlensin’ dedik. Sonra, ‘belediyelerin pandemi içerisinde yaptıkları ortadadır’ dedik. Ancak biz ek Covid-19 desteği beklerken, aksine belediyelerin bütçelerinde ciddi bir azalma oldu.”

“Mal ve hizmet alımları durma noktasına geldi”

Personel giderlerinden dolayı diğer bütün mal ve hizmet alımlarının da durma noktasına geldiğine dikkat çeken Güngördü, “İnsanlara pandemi süresince maddi ve manevi desteğe koştuğumuz, aşıya destek olduğumuz ve testlere destek verdiğimiz bir ortamda hükümetin belediyeleri güçsüz duruma getireceği bir politika izlemesi bizi zor durumda bırakıyor” dedi.

Güngördü, 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın yıllarca tadil edilmemesi ve belediyelerin tahsil ettiği ücret ve harçların güncellenmemiş olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Yeni hükümetten 51/95 sayılı yasayı acilen tadil etmesini istiyoruz. Çok örnek var… Mesela Girne’de konut bölgelerinde haftada iki kez çöp almanın bedeli, yani vatandaştan tahsil ettiğimiz para miktarı sadece 120 TL’dir.

Bunu da 12 aya böldüğümüzde ayda 10 TL yapıyor. Buda hemen hemen bütün harç ve bedellerimizde aynı orandır. Bu sonuç, işin geldiği boyutun vahim bir durum olduğunu ortaya koyuyor.

Seçildiğimiz günden bugüne, maaş ve ücretlere gelen artış, akaryakıta gelen artış ve tabi ki araçlarımıza ve amortismanlarına gelen artışın yüzde 100’e yakın olduğu da bilinmektedir.

Dolayısıyla belediyelerin kendi yasalarında da belirtildiği gibi verdiği hizmetin karşılığını alma zorunluluğu maalesef olamamaktadır.

Bu da 51/95 sayılı yasanın tadil edilmemesi ve ihmal edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu konuda Cumhuriyet Meclisi’nde komite çalışmaları sonlanmıştır. Yeni hükümetin gerekeni yapmasını talep ediyoruz.”

“Sokak aydınlatmalarından KIB-TEK sorumludur”

Güngördü, bir diğer önemli konunun da Girne Belediyesi sınırlarında bulunan aydınlatma lambaları olduğunu söyledi. 

Yaklaşık 6-7 yıl önce sokak aydınlatmalarının belediyelerden alınarak KIB-TEK’e verildiğini hatırlatan Güngördü, aydınlatma ücretlerini KIB-TEK’in topladığını, ancak bunun belediyelere yapılan en büyük haksızlık olduğunu vurguladı.

Güngördü, aydınlatma lambalarıyla ilgili şöyle konuştu:

“Bugün Girne Belediyesi hudutlarında 100 sokak lambasının 40’ı çalışmamaktadır. Bu rakam daha fazla da olabilir.

Ancak vatandaş bu konuda halen belediyeleri sorumlu tutmaktadır ve bu da yaşadığımız başka bir sıkıntıdır.

Beldelerde ve şehirlerde verilen hizmetler tabi ki insanlarımızdan toplanan vergilerle ve harçlarla sürdürülmektedir.

Yeni hükümetten beklentimiz; sokak aydınlatmalarının her türlü bakım, tamir ve onarımını yapması, kaynağının da belediyelere aktarılmasıdır. Bu karar alınmazsa zorlayacağız.”

“Belediyelerin güçsüz olmasının kimseye faydası yok”

Nidai Güngördü, hükümetin bütün bu sorunları dikkate alarak belediye bütçelerine ek gelir getirecek düzenlemeleri acilen yapması gerektiğinin altını çizdi.

Hükümetin bu düzenlemeleri şubat sonuna kadar yapmama gibi durumu olursa belediyelere ek bütçe vererek yüzde 60 oranında bir katkı sağlaması gerektiğini belirten Güngördü, şöyle devam etti:

“Belediyelerin güçsüz kılınması, mali yönden zayıf duruma düşürülmesinin hiç kimseye faydası yoktur.

Aksine tüm belediyelerin sorumlu oldukları bölgelerde hizmet vermeleri engellenmiş olacaktır.

Bizim muradımız, güçlü bir belediye yapısıdır. Biz güçlü oldukça, insanlar da memnun olacak, yüzü gülecek.

Girne’nin nüfusu 33 bin 200 değil, yaklaşık 90-100 bin civarındadır. Dolayısıyla çok ivedi bir şekilde kentlerin nüfuslarının yeniden belirlenmesi gerekmektedir.

Girne özelinde bunun gerçekleşmesi halinde almakta olduğu yerel katkı iki katından fazla artacak ve belediyelerin bütçesi de ciddi oranda rahatlayacaktır.

Aynı zamanda mali yoldan değil, belediye personeli açısından da bu konu çok önemlidir.

Çünkü Belediyeler Yasası’na göre çalıştırmak zorunda olduğumuz personel sayısı kentin nüfusuyla doğrudan bağlantılıdır.

Bütün hizmetleri ve projeleri durdurarak sadece personel ödemek belediyecilik değildir. Bunu kabul etmemiz de kesinlikle mümkün değildir.”  

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110