Belediyeler endişeli

banner37

Hükümetin Koronavirüse karşı aldığı ekonomik önlemler çerçevesinde, belediyelerin devletten aldığı katkının yüzde 25’nin kesilmesinin de yer alması ekonomik yönden sorun yaşayan belediyeleri daha da zora soktu

banner87
Belediyeler endişeli
banner90
banner99

SORUN “HALK SAĞLIĞI”…İçerisinde bulundukları tüm ekonomik çıkmazlara rağmen halk sağlığı için Koronavirüse karşı ilaçlama çalışmalarını sürdüren belediyeler, hükümetin ekonomik tedbir adı altında aldığı “belediyelere verilen devlet katkısından yüzde 25 kesinti yapılması” kararıyla iyice çıkmaza girdi. Bilindiği üzere birçok belediye bu karardan önce bile ekonomik sorunlar nedeniyle ilaç almakta sıkıntı yaşıyordu.

“MÜCADELE ZORA GİRDİ”… Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Mustafa Yalınkaya konuyla ilgili KIBRIS’a açıklama yaptı. Harmancı da, Yalınkaya da belediyelerin devletten aldığı katkı payından yüzde 25 kesinti yapılmasının belediyelerin Koronavirüse karşı verdiği mücadeleyi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Ceren ÖZBİL-Ahmet UÇAR

İçerisinde bulundukları tüm ekonomik çıkmazlara rağmen halk sağlığı için Koronavirüse karşı ilaçlama çalışmalarını sürdüren belediyeler hükümetin ekonomik tedbir adı altında aldığı “belediyelere verilen devlet katkısından yüzde 25 kesinti yapılması” kararıyla iyice çıkmaza girdi.

Belediye başkanları kara kara bu ekonomik şartlar altında ilaçlama çalışmalarını nasıl sürdürebileceğini düşünüyor.

Bilindiği üzere bazı belediyeler bir süre önce ellerindeki ilaç stokunun tükenmek üzere olduğunu ve ilaç alacak paraları da olmadığını söyleyerek, devletten ilaç yardımı talep etmişti.

Belediyelere yapılan katkıdan yüzde 25’lik kesinti yapılacağının açıklanmasının ardından Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ve Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Mustafa Yalınkaya, huzursuz olan Temizlik ve İlaçlama Birimi çalışanları ile dün sabah bir araya geldi, çalışanları göreve devam etme konusunda ikna etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı ve Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Mustafa Yalınkaya konuyla ilgili KIBRIS’a açıklama yaptı.

Harmancı da, Yalınkaya da belediyelerin devletten aldığı katkı payından yüzde 25 kesinti yapılmasının belediyelerin Koronavirüse karşı verdiği mücadeleyi olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Harmancı: Koronavirüse karşı verilen

mücadeleyi olumsuz etkileyecek

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, hükümetin düzenlediği ekonomik tedbirler ve destek paketleri çerçevesinde belediyelerden %25 kesinti yapılmasının belediyeleri oldukça olumsuz etkileyeceğini belirterek, belediyelerin zaten çok zor şartlarda ayakta durduğunu kaydetti.

Harmancı Covid-19 adlı virüsün etkili olduğu bir dönemde belediyelerin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını dile getirerek, halka en yakın olan kurumların belediyeler olduğunun anlaşıldığını ifade etti.

Tüm belediye çalışanlarının Covid-19 ile mücadele noktasında motive bir şekilde emek sarf ettiğine işaret eden Harmancı, bu durumun belediyeleri yıprattığını anlattı.

Harmancı, Lefkoşa Türk Belediyesi olarak ellerinden geleni yapacaklarına işaret ederek, yerel yönetimlerin önem arz ettiğini kaydetti.

Belediye olarak atılacak adımlar hakkında da konuşan Harmancı, hükümetle görüşüleceğini ve kredi olanağına sahip olunması yönünde girişimlerde bulunulacağına vurgu yaptı.

Yalınkaya: Belediyeler kapısına kilit vuracak

Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Mustafa Yalınkaya da, belediyelere verilen katkıdan yüzde 25 kesinti yapılmasının belediyelerin kapısına kilit vurması anlamına geldiğini ifade etti.

Yalınkaya, dört, beş belediye dışında hemen hemen hepsinin borcu olduğunu ve ekonomik olarak zor ayakta durduğunu hatırlatarak, yüzde 25 kesinti ile birlikte belediye hizmetlerinin aksayacağını belirtti.

Tek sorunun belediyelerin maaşları ödeyip, ödeyememesi olmadığını belirten Yalınkaya şu şekilde konuştu:

“Birçok belediye daha da zora girecek. Zaten belediyelerin büyük bir bölümünün borç batağında olduğu biliniyor. Bir de bu kesinti ile birlikte daha zora girecektir. Hükümetin bu konuda daha duyarlı davranması gerekiyor. Zaten şu anda veznelerin kapalı olması nedeniyle belediyeler tahsilat da yapamıyor.”

“Önerilerimizi sunduk”

Mustafa Yalınkaya konu ile ilgili Başbakanla görüşme yaptıklarını ve öneri sunduklarını ifade etti. Bu öneriler arasında ise belediyelere su paralarından muafiyet sağlanması, belediyelerin bankalara olan borçlarının ötelenmesi olduğunu kaydeden Yalınkaya, konunun Belediyeler Birliği’nde de ele alınacağını ifade etti.

“Belediyeler sağlık hizmetlerini veremeyecek”

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin virüse karşı tedbir çalışmalarında ilaç için 2 milyon TL harcadığını söyleyen Yalınkaya, birçok belediyenin de benzerini yaptığını kaydetti. Yalınkaya şu şekilde konuştu:

“Belediye hizmetleri şu anda halk sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Sokaklardaki ilaçlamaları belediye çalışanları yapıyor. Bakıldığında bu görevi devlet kurumlarının değil, belediyelerin yaptığı açıkça ortadadır. Eğer belediyelerin hizmetleri durursa ne olacak? Bu durumdan kesinlikle sorumluluk kabul etmeyeceğiz. Belediye çalışanları canla başla çalışıyor. Şu anda önemli olan halka gerekli sağlık hizmetini vermektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108