Belediyeler endişeli

banner37

Belediyelerin topladığı vergilerin yüzde 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na kaynak yaratılması amacıyla aktarılması yönündeki düzenleme, yerel yönetimlerde “gelir kaybı” endişesi yarattı

banner87
Belediyeler endişeli
banner99

TAZMİNATLAR İÇİN 750 MİLYON TL GEREKİYOR… Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, mecliste yaptığı konuşmada, Taşınmaz Mal Vergisi konusunda gündeme gelen düzenlemeyle, belediyelerin topladığı vergilerin yüzde 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılmasının hedeflendiğini söyledi. Bakanın bu açıklamaları ise belediyelerde ciddi endişe yarattı. Belediye başkanları, bu uygulamaya geçilmeden önce belediyelerin gelirlerinin artırılması gerektiğini belirtti. Taşınmaz Mal Komisyonu’nun tazminatları ödeyebilmesi için yaklaşık 750 milyon TL’ye, yani yaklaşık 100 milyon sterline ihtiyacı var.

“OKULLARA DESTEK SAĞLANAMAYACAK”… KIBRIS’a konuşan belediye başkanları, TMK’ya mali destek olmak için adım atılacaksa bunun sadece belediyeler üzerinden yapılmaması gerektiğini söyledi. Bu çalışmayla emlak konusundaki adaletsizliğin ortadan kaldırılmış olmayacağını belirten başkanlar, belediyelerin topladığı emlak vergisinin yüzde 15’inin yasa gereği okullar için harcandığını, bu kesinti olursa okullara destek yapılamayacağını ifade etti. Başkanlar, kesinti yapılırken vergi oranları konusunda da güncellemeye gidilmesi ayrıca ekonomik olarak zor durumda olan belediyelerin düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Ceren ÖZBİL

Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK), kaynak yetersizliği nedeniyle tazminatları ödeyemeyecek duruma gelmesiyle, hükümet yetkilileri, çözümü, belediyelerin topladığı emlak vergisinin yüzde 15’ini komisyona aktarmakta arıyor.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Taşınmaz Mal Vergisi konusunda bir düzenlemenin gündemde olduğunu söyledi. Taçoy, belediyelerin topladığı vergilerin yüzde 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bakanın bu açıklamaları ise belediyelerde ciddi endişe yarattı. Birçok belediye başkanı yapılan bu çalışma ile ilgili kendilerine bakanlık tarafından yeterli bilgi verilmemesi nedeniyle kafa karışıklığı yaşıyor.

Ciddi borç yükü altında bulunan belediyelerin, toplanan emlak vergisinin yüzde 15’ini de TMK’ya aktarması durumunda daha da ekonomik çıkmaza gireceği tahmin ediliyor.

TMK’nın, şu ana kadar sonuçlanan ya da dostane bir şekilde çözülen başvurular için 750 milyon TL’ye, yani yaklaşık 100 milyon sterline ihtiyacı var. Hatta bu rakamın daha da artabileceği konuşuluyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Lefke Belediye Aziz Kaya, Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan, Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun ve İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, belediyelerin emlak vergisinin yüzde 15’nin TMK’ya aktarılmasının belediyeleri nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Başkanlara göre, bu uygulamaya geçilmeden önce belediyelerin gelirleri artırılmalı…

Ayrıca konuyla ilgili daha detaylı bilgi alınmak istenen Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’a ise ulaşılamadı.

Özçınar: Çözüm sadece belediyeler

üzerinden aranmamalı

Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, belediyelerin topladığı emlak vergisinin yüzde 15’inin TMK’ya aktarılmasını birlik olarak kendilerinin de basından duyduğunu ifade etti ve bu nedenle bu konuda Belediyeler    Birliği adına konuşmak istemediğini belirtti.

Bu konuda henüz belediyelere bilgi verilmediğini kaydeden Özçınar, TMK’ya mali destek olmak için böyle bir adım atılacaksa da bunun sadece belediyeler üzerinden yapılmaması gerektiğini söyledi.

Özçınar, “Emlak vergisi, belediyelerin topladığı bir vergidir. Eğer TMK için bir formül düşünülüyorsa, devlet kendi fonlarından da aktarmalıdır. Bu sadece belediyelerin emlak vergileri ile çözülecek bir sorun değildir” dedi.

Harmancı: Emlak vergisi metrekareye

göre değil, değere göre olmalı

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı söz konusu yasa tasarısının sadece belediyelerin topladığı emlak vergisinin 15’inin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılmasını değil, aynı zamanda belediye meclislerine,  topladığı emlak vergisini iki katına kadar çıkarma hakkına sahip olmasını içerdiğini söyledi.

Harmancı ancak bu tasarı ile emlak konusundaki adaletsizliğin ortadan kaldırılmış olmayacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Emlak, bizde, ederine göre değil, metrekareye göre vergilendiriliyor. Emlak vergisi yerel yönetimler için dünyada önemli bir gelir kalemidir ve emlakın bedeli üzerinden alınıyor.

Örneğin siz Girne’de, dağ deniz manzaralı bir villada oturuyorsanız ve bu emlakın değeri 1 milyon sterlin ise, o 1 milyon sterlinin üzerinden bedelini ödersiniz.

Ancak bizde o ev 200 metrekare ise bunun üzerinden ödenir.

Güneyde de emlak vergisi bedeli üzerinden ödenir. Çok büyük bir gelir kalemidir.

Bizde ne yazık ki bütçemizin 3’te birini oluşturuyor. Bana göre bu tasarı günü kurtarmaya yönelik bir şey… Zaten çalışma da yapılırken belediyelerden görüş alınmadı”.

Güngördü: Okullara ciddi katkıda bulunuyoruz

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, göreve geldiği dönemden bugüne belediyelerin topladığı emlak vergisinin yüzde 15’nin yasa gereği okullar için harcandığını ve bu yapılanların karşılığında da Milli Eğitim Bakanlığı ile yazılı bir akit yapıldığını söyledi.

Bu harcamaların park yapımı, kırık camların tamiri gibi işlemler olduğunu kaydeden Güngördü, şöyle devam etti:

“Şimdi duyduğum kadarıyla emlak vergisine yüzde 30 zam yapılması gerektiği gündeme geldi. Bu yüzde 30’u devlet alacak ve yüzde 15’i TMK’ya, yüzde 15’i de Eğitim Bakanlığı’na aktarılacak.

Halkın yerel yönetimlere ulaşması daha kolaydır.

Bu para Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarıldıktan sonra belediyeler okullara yatırım yapmayacak. Bu da beraberinde sıkıntıları getirecek.

Bunun en büyük örneği sokak aydınlatmalarıdır. Sokak aydınlatmaları belediyelerden alınmıştır. Ancak vatandaş yine bir sorun olduğunda belediyelere geliyor. Çünkü yerinde yönetim anlayışı düşünülüyor.

Ayrıca ben Girne Belediyesi için söyleyebilirim ki bizim okullar için yaptığımız harcama, söz edilen oranın çok daha üzerindedir”.

“Emlak vergilerine düzenleme getirilmeli”

Emlak vergilerinin evlerin değerine göre değil metrekareye göre toplandığına dikkat çeken Güngördü, bunun da doğru olmadığı düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Güngördü, “Girne merkezdeki bir evle, Beylerbeyi’ndeki bir ev aynı değerde değildir. Evlerin konumuna göre emlak vergisi alınması gerekir” dedi.

Kaya: Olumlu bakmıyoruz

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, belediyelerin emlak vergilerinin zaten yüzde 15’nin, hatta daha fazlasının okullar için kullanıldığını söyledi ve Taşınmaz Mal Komisyonu için de bir yüzde 15 kesilmesinin, belediyeleri etkileyeceğini anlattı.

Buna olumlu bakmadığını ifade eden Kaya, ayrıca, belediyelerle ilgili birçok düzenlemenin de yıllar öncesinden kalan düzenlemeler olup, güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Kaya “Örneğin bugün bir çöp için yılda 120 TL yani ayda 10 TL toplayabiliyoruz” dedi.

“Zaman belediyelerin aleyhine işliyor”

Kaya, Taşınmaz Mal Komisyonu için ayrı bir fon oluşturulması gerektiğini savundu ve şöyle konuştu:

“Emlak vergileri ile ilgili düzenleme 2002 yılında yapıldı. Bu düzenlemeye göre ücra köşedeki bir emlakla, en gözde yerdeki bir emlak için aynı oranda vergi ödeniyor.

Buna bir düzenleme getirilmesi lazım…

Ayrıca belediyelerle ilgili yasa taslağı da hazırdır. Herkesin anlaştığı bir taslaktır. Neden bu gündeme getirilmiyor? Zaman belediyelerin aleyhine işliyor”.

Tülücü: Önce belediyelerin gelirleri artırılmalı

Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, belediyelerin zaten emlak vergisinin yüzde 15’ini eğitime verdiğini söyledi ve bu durumda yüzde 15 de Taşınmaz Mal Komisyonu için para ayıramayacağını ifade etti.

Tülücü, “Bu kararı desteklemiyoruz. Önce belediyelerin gelirleri artırılmalı ve ardından böyle bir şey düşünülecekse düşünülmelidir. Biz zaten yok ayakta zor duruyoruz” dedi.

Adahan: Karar doğru ancak belediyelerin gelirleri de artırılmalı

Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan bu öngörünün geç kalınmış bir öngörü olduğunu söyledi ve bunun çok önce uygulamaya girmesi gerektiğini kaydetti.

Ancak bu uygulamaya başlanırken belediyelerin gelirlerinin de artırılması gerektiğini belirten Adahan, ayrıca bu tarz kararlar alınırken, ilgili bakanlıkların belediye başkanları ile de görüşme yapması gerektiğini savundu.

Adahan, “İçişleri Bakanı bizi çağırsın görüşelim” şeklinde konuştu.

Coşkun: Karşı değiliz

Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, belediyelerin topladığı verginin yüzde 15’nin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılmasına karşı olmadığını söyledi.

Ancak bu kesinti yapılırken vergi oranları konusunda da güncellemeye gidilmesi gerektiğini ifade eden Coşkun, “Belediyelerin gelirleri artırılırsa biz bunu kabul ederiz” ifadesini kullandı.

Öncü: Belediyelerin durumu da göz önünde bulundurulsun

İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, belediyelerin topladığı verginin yüzde 15’nin Taşınmaz Mal Komisyonu’na aktarılmasını desteklediğini ancak bu yapılırken, belediyelerin durumunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Vergi oranlarında güncellemeye gidilmesi gerektiğini ifade eden Öncü, “Biz bu öngörüye karşı değiliz ancak belediyelerin durumunu da düşünsünler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108