Belediyeler ‘maaş’ krizini çözdü sırada ‘kayyum’ konusu var

banner37

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne bağlı belediye başkanları, 12 yıldır ödemeleri devlet tarafından yapılan 74 civarındaki emekli belediye başkanının ödemelerinin artık belediyeler üzerinden yapılması kararına karşı Başbakanlığa yürüdü, Başbakan Saner’le görüştü. Heyet, toplantıdan mutlu ayrıldı

Belediyeler ‘maaş’ krizini çözdü sırada ‘kayyum’ konusu var
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

“UYGULAMA DÜZELTİLDİ”… Belediye başkanları, dün Başbakan Ersan Saner’le görüştü, “Yasa”, “destek” ve “emekli belediye başkanlarının ödenmesi” konularını ele aldı. KIBRIS’a konuşan Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, emekli belediye başkanlarının maaş ödemesinin belediyeler tarafından yapılması kararının düzeltildiğini, ödemelerin devlet tarafından yapılmaya devam edileceğini söyledi. Özçınar, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’ndaki “kayyum” konusunu ise komite aşamasında tartışmaya hazırlandıklarını ifade etti.

“KAYYUMA KARŞIYIZ”… Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, kayyumla ilgili maddenin, yasa tasarısı komiteye geldiğinde tartışılacak bir konu olduğunu belirtti. Özçınar, kendi önerilerinin kayyum atanması yerine belediyelerin birleştirilmesi ya da en yakın belediyenin başkanının o belediyeye atanması olduğunu söyledi

“TASARIDA NET OLMAYAN ŞEYLER VAR”… Ekonomist Okan Veli Şafaklı, kayyum konusunun anti demokratik sonuçlar yaratabileceğini ve bu yasa tasarısının da ancak günü kurtarabileceğini söyledi. Şafaklı, kayyum atandığı zaman da ne olacağının belirsiz olduğunu ifade ederek, “Kayyum atandığı zaman oradaki sorumluluğu devlet mi üstlenecek? Net bir şey yok” dedi

Belediyelerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için sokağa bu kez belediye çalışanları değil, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne bağlı belediye başkanları indi.

2008’den beri gündemde olan ancak bir türlü yasalaşmayan Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın en kısa sürede yasalaşması, emekli belediye başkanlarının maaş ödemelerinin devlet tarafından yapılmasının devam etmesi ve belediyelere Covid-19 desteği verilmesi talebiyle yürüyüş yapıp, Başbakan Ersan Saner ile de görüşen başkanlar, görüşmeden mutlu ayrıldı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, 12 yıldır ödemeleri devlet tarafından yapılan 74 civarındaki emekli belediye başkanına ödemelerin bundan sonra belediyeler üzerinden yapılmasıyla ilgili kendilerine ulaştırılan yazıyla da ilgili başbakanla görüştüklerini belirtti. Özçınar, “Şu anda bu uygulama düzetildi. Yani ödeme devlet tarafından yapılacak. Ayrıca yasa konusunda da ivedilik sözü aldık” dedi.

Ancak belediye başkanlarının Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nda yer alan “kayyum atanması” konusuyla ilgili endişeleri devam ediyor.

Özçınar, kayyumla ilgili maddenin, yasa tasarısı komiteye geldiğinde tartışılacak bir konu olduğunu belirtti.

Özçınar, kendi önerilerinin kayyum atanması yerine belediyelerin birleştirilmesi ya da en yakın belediyenin başkanının o belediyeye atanması olduğunu söyledi.

Yine, yasa tasarısında yer alan “kayyum” konusuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan bir başka isim ekonomist Okan Veli Şafaklı da, kayyum konusunun anti demokratik sonuçlar yaratabileceğini ve bu yasa tasarısının da ancak günü kurtarabileceğini söyledi.

Özçınar: 2008’den beri bu yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor

Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, 51-95 sayılı Belediyeler Yasası’nın 2008’den beri hazır olmasına rağmen hükümetlerin ömrünün çok kısa olması nedeniyle sürekli kadük olduğunu anımsattı.

Bu yasal tadilatın en azından hazirana kadar tamamlanmasını istediklerini ifade eden Özçınar, ayrıca Covid-19’la ilgili de belediyelerin destek istediğini belirtti.

Bu konuları başbakana bir mektupla aktardıklarını kaydeden Özçınar, başbakanın da konuyu değerlendirdiğini ve bir ivme kazandırdıklarını söyledi.

Mahmut Özçınar, bir süre önce Resmi Gazete’de yayınlanan yasa tasarısının daha önceden hazırlanan bir yasa tasarısı olduğunu ancak yıllardır meclise gidip geri dönmesi nedeniyle kafa karışıklığına neden olduğunu belirtti.

Özçınar, “Bu tasarıda, belediyelerin hak ve menfaatleri, görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili kısımlar var. Belediyelerin denetlemeleri ve belediyelerin denetlenmesi ile ilgili kısımlar var. Bir de ücret ve harçlarla ilgili düzenlemeler var” şeklinde konuştu.

“Bizim önerimiz kayyum yerine, en yakın belediyenin başkanının atanması”

banner134
Mahmut Özçınar, kayyumla ilgili maddenin ise yasa tasarısı komiteye geldiğinde tartışılacak bir konu olduğunu belirerek, şunları kaydetti:

“Bu tasarının hazırlanması sırasında biz, kayyum konusuna karşı olduğumuzu dile getirdik.

Bizim görüşümüz kayyum yerine mahkeme süreci tamamlandığı zaman, eğer bir belediye başkanı seçilemeyecek dönemse, en yakın belediye ile birleşmesi, ya da en yakın belediye başkanının bu göreve atanması ile çözülmesidir.

Yerel demokrasi adına bunun bir zorunluluk olduğu söylüyoruz.”

Şafaklı: Anti demokratik bir sonuç yaratılabilir

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, bu yasa tasarısının daha çok günü kurtarmakla ilgili olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Şu anda belediyeler maaş ödemediği durumda hükümet doğrudan müdahale edemiyor. Bu nedenle de aylarca orada kaos yaşanıyor.

 Dolayısıyla hükümet, günü kurtarmak için bir yasa geçirme ve bu yasaya göre de istediklerinde kayyum atama kararı aldı. Ancak bunda da bir sıkıntı var.

Bu kayyum hangi koşullarda atanacak? Mali açıdan tıkandığında mı atama yapılacak?

Her halükarda belediyelerde yerel demokrasi gerçeği var. Meşru zemin olmadan kayyum atanması, demokrasi açısından da sorundur. O başka sorunlar yaratır.

Eğer böyle bir şey yapılacaksa net kurallar getirilmesi gerekir. Örneğin belediyelerin giderinin öz kaynağını aşması… Bu yapılmadığı için yerel yönetimlerin ensesinde bir baskı oluşturulup, anti demokratik bir sonuç yaratılabilir.”

Şafaklı, kayyum atandığı zaman ne olacağının belirsiz olduğunu da anlatarak, “Kayyum atandığı zaman oradaki sorumluluğu devlet mi üstlenecek? Net bir şey yok” dedi.

Kayyum atandığı zaman ne gibi önlemler alınıp, belediyelerin sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulacağını soran Şafaklı, yasal ve yapısal önlemler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Mali kurallar getirme, mali yapıyı güçlendirecek adımlar atma, havuz sistemi gibi önlemler alınma gibi reformlar yapılmadığı sürece, kayyum atanması ne ifade edecek?

Hükümet, bir an önce bunları devralmasını ve onlara para aktarılmasını amaçlıyorsa bu başka konudur. İşin özü yapısal reformlarla mali, idari ve kurumsal düzenlemelerle belediyeleri hem idari kaliteli bir yönetim, ciddi bir iç denetim, belediyelerin Sayıştay ile daha sıkı temasını sağlamak olmalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75