banner6

Belediyeler, ölenlerin kaydını tutacak

banner37

İçişleri Bakanı Kutlu Evren, yeni bir düzenlemeyle; ölüm kayıtları ile ilgili boşluklar nedeniyle, hayatını kaybeden kişilerin devlet kurumlarında halen yaşıyormuş gibi işlem görmesi ve yakınlarına bu kişiler adına düzenlenmiş evrak gitmesinin önüne geçileceğini açıkladı.

Belediyeler, ölenlerin kaydını tutacak
banner150 banner150 banner151 banner143

İçişleri Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Evren ayrıca, içinde bulunulan coğrafyanın mültecilerin geçiş noktası olduğuna ve zaman zaman trajik ölümlerin gerçekleştiğine işaret ederek, yasal boşluklar nedeniyle bu ölümlerin kayıt altına alınamadığını söyledi ve yeni düzenleme ile KKTC’de hayatını kaybeden mültecilerin uluslararası kabul gören bir kayıt sistemi ile ele alınacağını söyledi.

‘Ülkemizde gerçekleşen ölümlerle ilgili olarak ölüm kayıtlarının yapılmamasından  dolayı yaşanan sorunlar artık tarihe karışıyor’ diyerek gelişmeleri açıklayan Bakan Kutlu Evren, ölümlerin yeni bir sistemle çok daha ektin ve hatasız bir şekilde kayıt altına alınacağını, böylelikle artık bilgi ve kayıt noksanlığı oluşmayacağını söyledi.

Evren, hayatını kaybeden kişilerin belediyeler aracılığıyla defnedilmesinden sonra, ölüm kayıtlarının yapılabilmesine olanak sağlamak ve kayıtsızlığı ortadan kaldırabilmek için düzenleme yapıldığını, ölüm bildirim işleminin defin işlemlerinin bir parçası haline getirilerek bir zorunluluk olacağını kaydetti.

Belediyelerin ölen ve defnettikleri kişilerin kaydını yapacağını ve kayıtsızlığın da bu yöntemle ortadan kaldırılacağını belirten Evren, yakınlarını kaybeden kişilere, ölen kişiler adına devlet kurumlarından gelen fatura, vergi kâğıdı ya da resmi mektuplar gönderilmesinin ve böylece acılarının tazelenmesinin önüne geçileceğini belirtti.

‘Zaman zaman ülkemiz mültecilerin geçiş noktasına haline geliyor ve zaman zaman bu mülteciler bu yolculuklar esnasında hayatlarını kaybediyorlar’ diye konuşan İçişleri Bakanı Kutlu Evren, KKTC yasalarında, cansız bedeni kıyıya vuran bir mültecinin kaydı ile ilgili bir düzenleme olmadığını, bu nedenle ailelerin ölüm kayıtlarına ulaşmada sıkıntı yaşadığını anlattı.

Ölen mültecilerin de kaydı tutulacak

‘Ülkemiz karasularında ya da topraklarında hayatını kaybeden mültecilerin ölüm kayıtlarıyla ilgili yasal boşluklar giderilecek’ diyen Evren, uluslararası kabul gören bir düzenlemenin yürürlüğe gireceğini ve böylelikle ölen mültecilerin yakınlarının bu kayıtlara ulaşabilme olanağı sağlayacağını belirtti.

Evren, ’İnsan haklarına saygılı olmak sadece onların yaşarken haklarına saygı göstermek anlamına gelmiyor, hayatlarını kaybettikten sonraki haklarının teslimi için bu düzenlemeler şarttı, yerine getirmek bize nasip oluyor’ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 18:41
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110