banner6

Belediyeler reformu için ‘birlikte çalışma’ önerisi

banner37

Belediyeler reformu için  ‘birlikte çalışma’ önerisi
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Cumhuriyet Meclisi’nde temsiliyeti bulunan beş siyasi partinin başkanı, dün, belediyelerle ilgili yasal düzenlemeleri görüştü.

   Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun meclisteki çalışma odasında yer alan toplantıya, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, HP Genel Başkanı Kudret Özersay ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı katıldı.

   CTP ile HP, belediyelerle ilgili düzenlemelerin mecliste temsil edilen tüm siyasi partilerin eşit temsilciyle yer alacağı özel bir komite kurularak orada değerlendirilmesini önerdi. Bu özel komitenin kurulması durumunda, alınan kararlarda konsensüs, bir başka deyişle oybirliği şartı aranacak.

   Bu arada CTP ile HP’den gelen bu öneriyi UBP’nin kendi içinde değerlendirmesi bekleniyor.

Sorakın: UBP’den gelecek cevabı bekliyoruz

   CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, CTP olarak reformun nasıl yapılmasıyla ilgili düşüncelerini hem Başbakan’a, hem de diğer siyasi parti başkanlarına ilettiklerini kaydetti ve reformun yapılabilmesi için bazı kriterlerin dikkate alınması gerektiğini söylediklerini hatırlattı.

   Belediye sayısını azaltmakla reform olamayacağını ve öncelikle yerel yönetimlerin ve yerinden yönetimin güçlendirilmesi gerektiğini, halka kaliteli ve etkin hizmet götürmenin, sürdürülebilir kalkınmanın önemli olduğunu ve bunların nasıl sağlanacağının saptanması gerektiğini ifade eden Sorakın, bunun için de özel bir komite kurulması ve bu komitede çalışmaların tamamlanması gerektiğini belirttiklerini söyledi.

   Sorakın, şu anda da UBP’den bu konuda gelecek cevabı beklediklerini ifade etti.

Özersay: Reformu, hükümet ve muhalefet birlikte yapabilir

   HP Genel Başkanı Kudret Özersay, belediyeler konusunun nasıl çözümlenmesi gerektiği konusunda görüşlerini sunduklarını söyledi ve görüşmenin de olumlu geçtiğini ifade etti.

   Özersay, şöyle konuştu:

   “Partiler kendi içlerinde değerlendirme yapacaklar. Olumlu bir geri dönüş olursa, hükümet ve muhalefet partileri, belediyeler reformunu birlikte yapabilecek gibi görünüyor. Büyük bir ihtimalle bir özel bir komite kurulup, reform birlikte yapılacaktır.

   Seçimin ertelenip, ertelenmeyeceği konusunda şu anda bir açıklama yapmak için erken… Biz zaten ne kadar yoğun bir çalışma gerekirse o kadar yoğun çalışmaya hazırız.

   Tabi ki HP her zaman olduğu gibi Anayasal sınırlar içerisinde hareket edecektir. Burada önemli olan nokta, belediyeler konusundaki kararların keyfi kararlar olmaktan çıkarılması, muhalefet ile hükümetin belediyeler reformunu birlikte ortak akıl ile yapmasıdır. Biz bu konudaki önerimizi 28 Şubat’ta yapmıştık. Üzerinden bir buçuk ay geçti. Yani zararın neresinden dönülürse kârdır”.

Sucuoğlu: Bu hafta sonuna kadar değerlendirilecek

   UBP Genel Başkanı ve Başbakan Faiz Sucuoğlu, mecliste temsil edilen siyasi parti başkanlarıyla bir toplantı yapıldığını ve bu toplantıda görüş ve önerileri aldıklarını ifade etti.

   Bu doğrultuda özel bir komite kurulması önerisi geldiğini ifade eden Sucuoğlu, UBP’nin bu hafta sonuna kadar bu teklifi kendi içinde değerlendireceğini söyledi.

   Sucuoğlu, olumlu bir cevap çıkması durumunda mecliste temsil edilen her siyasi partinin iki temsilcisinin olacağı özel bir komite kurulacağını belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110