banner6

Belediyelerde ‘süresiz genel grev’ için hükümetin kararı bekleniyor

banner37

Belediyelerde ‘süresiz genel grev’  için hükümetin kararı bekleniyor
banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Mağusa Türk Genel İş Sendikası’nın, KKTC’deki belediye sayısının azaltılmasını içeren Belediyelerin Birleştirilmesine İlişkin (Özel) Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi talebiyle hükümete verdikleri süre, bugün mesai bitimi itibarıyla doluyor.

   BES Başkanı Mustafa Yalınkaya, hükümetin, tavrını belirlemek için Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi (PM) tarafından bu konuda alınacak kararı beklediğini söyledi.

   Halkın Partisi (HP) PM’de alınan ve yerel seçimlerin bir yıl ertelenmesi ile Belediyeler Reformu Tasarısı’nın, belediyelerde örgütlü sendikaların talepleri doğrultusunda revize edilmesi kararının ardından bütün gözlerin CTP’ye döndüğünü kaydeden Yalınkaya, hükümetin tavrında sendikaların taleplerini kabul etmeyecek bir yaklaşımın ortaya çıkması durumunda ise ‘süresiz genel grev’ kararı alacaklarını vurguladı.

   Yalınkaya, hükümetin tavrının bugün netleşeceğini ve sendikaların taleplerini kabul etmeyecek bir yaklaşımın ortaya çıkması durumunda ise ‘süresiz genel grev’ kararı alacaklarını vurguladı.

   Konuya dair, belediyelerde örgütlü sendikalar olarak bugün bir de toplantı düzenleyeceklerini kaydeden Yalınkaya, hükümetin, CTP PM’den çıkacak sonucun akabinde takınacağı tavra göre, süresiz genel grev kararını alıp almayacaklarının da şekilleneceğini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110