'Belediyelerde vizyon çok önemli'

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan Siyaset Bilimci Salih Egemen, yerel yönetimler seçimine yönelik yaptığı anket hakkında bilgi verdi ve en başarılı belediyenin Gönyeli çıktığını ifade etti

'Belediyelerde vizyon çok önemli'

Tünay MERTEKCİ

Siyaset Bilimci Salih Egemen, yerel seçimlerle ilgili yaptığı anketin sonucuna göre, en başarılı belediyenin Gönyeli Belediyesi çıktığını belirtti.

Egemen, belediyecilikte vizyonun çok önemli olduğuna dikkat çekerek, birçok küçük belediyenin daha başarılı olduğunu vurguladı.

Salih Egemen, KIBRIS TV’de “Markaj” programında Ali Baturay’ın sorularını cevaplandırdı.

“Çok güzel işler yapan belediyeler var”

Ülkemizde gerçekleştirilecek yerel yönetimler seçimleriyle ilgili yaptığı anket hakkında da konuşan Egemen, maddi sıkıntılar yaşayan ama çok güzel işler yapan belediyelerin olduğunu vurguladı. Köylerdeki dönüşümün de hakikaten takdir edilecek nitelikte olduğuna değinen Egemen, “küçük belediyeler denilip basına fazla çıkmayan belediyeler müthiş bir dönüşüm sağladılar” dedi.

“Çevre düzenlemesi açısından bazı köyler pırıl pırıl. Dolayısıyla ben insanların farkında olduğunu biliyorum” şeklinde konuşan Egemen, küçük yerlerde belediyelerin her türlü maddi olanaksızlığa rağmen bir şeyler yaptığını ve genellikle de AB ve Türkiye yardımlarıyla projeler yaptığını belirtti. Bunun sonucunda da kırsal alanı dönüştürdüklerini ifade eden Egemen, kırsal alanda çok güzel örnekler olduğunu ve insanların da zaten belediyelerinden memnun olduğunu kaydetti. Bunun sebebinin söz konusu yerlerin gerçek bir dönüşüm yaşamış olması olduğuna dikkat çeken Egemen, bu yüzden sadece 1-2 merkez belediyeye bakarak sonuca varmamamız gerektiğini söyledi.

Geneli görmemiz gerektiğine dikkat çeken Egemen, örneğin Geçitkale, Tatlısu gibi beldelerin de çok önemli şeyler yaptıklarını, ilk akla gelenler arasında bunlar olduğunu kaydetti. Geçitkale’de dönüşümün net görüldüğünü söyleyen Egemen, müthiş bir değişim ve dönüşümün yaşandığını ifade etti. Lefke’de de bu gelişimin yaşandığını kaydeden Egemen, ancak bu durumun nispeten olduğunu kaydetti.

“Küçük belediyeler önemli işler yaptı”

Geçitkale gibi Akdoğan gibi belediyelerin benzeri şekilde dönüşüm yaşadığını ifade eden Egemen, diğer taraftan Tatlısu gibi denize kıyısı olan belediyelerin de çok güzel işler yaptığını söyledi. Tatil köyünün de aynı zamanda belediyelerin ekonomik gelir elde etmeleri açısından önemli bir proje olduğuna dikkat çeken Egemen, küçük belediyelerin önemli şeyler yaptığını belirtti.

Küçük belediyelerin hem klasik belediye hizmetlerini hem de onlara, yeni vizyon katarak ekonomik ve sosyal dönüşümü gerçekleştirebileceklerini dile getiren Egemen, bu durumun güzel bir şey olduğunu söyledi.

Araştırmalardan çıkan ve ellerindeki verilere bakıldığında, insanların yapılanları gördüğü zaman takdir ettiklerini ifade etti. Parklar, yeşil alanlar ve çevre düzenlemeleri gibi artı başka bir şeyleri de kırsal belediyelerin başardığını söyleyen Egemen, kırsal belediyelerin sosyal alana dokunduğunu ifade etti. Söz konusu belediyelerin yaşlılara kişisel bakım hizmetlerini de sunabildiğini kaydeden Egemen, bu belediyelerin, sağlık hizmeti, bakım hizmeti ve gezi düzenlemeleri gibi etkinlikler yapabildiğini söyledi. Bu şekilde sadece klasik belediye hizmetlerinin değil, ortaya ekonomik vizyonun da çıktığını belirten Egemen, sosyal belediyeciliğin her açıdan insan hayatına dokunduğunu vurguladı.

“Bazı belediyeler kültürel faaliyetler de yapıyor”

Gönyeli’de Sosyal Aktivite Merkezi (SAM) olduğuna dikkat çeken Egemen, bu merkezin, insanların hayatının başka yerlerine de dokunduğunu söyledi. İnsanların temel şeyleri aldıktan sonra bu gibi projelere de baktığını söyleyen Egemen, bunların önemli ve insan memnuniyetini artıran şeyler olduğuna dikkat çekti. “Yaşlılarla konuştuğunuzda ve verilere baktığınızda diyorlar ki; saçlarından, kişisel bakımımızdan, manikür pedikürden bile sorumlu kabul ediyor kendilerini, çoğu yerde de bunlar yapılıyor” şeklinde konuşan Egemen, sağlık hizmetinin yaşlılarda çok önemli olduğunu söyledi. Belli bir yaş grubundan sonra bu tip hizmetlerin de ortaya çıktığını ifade eden Egemen, bunları da bazı belediyelerin başarıyla yaptığını dile getirdi.

Kültürel faaliyetler de bazı belediyeler tarafından yapıldığını söyleyen Egemen, “yapmaları gerekiyor ve yapıyorlar” dedi. Kültürel faaliyetler, festivallerle, söz konusu bölgelerin ürünlerinin ortaya çıkarıldığını söyleyen Egemen, tüm bunların güzel şeyler olduğu kaydetti.

Güney Kıbrıs ölçeğinde, Strovolos bölgesini örnek gösteren Egemen, Gönyeli’nin de bu hizmetleri verebildiğine dikkat çekerek kent insanının beklentisinin daha da arttığını ifade etti. Kent insanının beklentisinin, kentin ışıl ışıl olması yönünde olduğunu belirten Egemen, kent insanının, şehrin kalbinin attığı yerlerin ışıl ışıl olmasını istediğini söyledi. “Işıl ışıl bir kent, yeşil olsun ister pırıl pırıl parklar bahçeler ister kent insanı” diyen Egemen, kent insanının nefes alacağı yerler ve çocuğunun oynayabileceği alanlar beklediğini belirtti.

Kent insanlarının otoparklar istediğini kaydeden Egemen, büyük şehirlerdeki belediyelerin bunları da yapmaları gerektiğini söyledi.

“Belediye başkanında vizyon aranıyor”

Büyük şehir insanının belediye başkanında vizyon da aradığını belirten Egemen, insanların şehri, vizyonla geleceğe taşınmasını beklediğini söyledi. Büyük şehir insanının yurt dışına çıktığını, köylerde yaşayanın da en azından güneye geçtiğini kaydeden Egemen, insanların oralardaki gelişmeleri gördüğünü ve talep ettiğini söyledi.

Temizlik ve çevre düzenlemesinin çok önemli bir konu olduğuna değinen Egemen, bazı belediyelerin otları bile kesmekten aciz durumda olduğunu belirtti. Otların, hem kötü bir görüntü arz ettiğini ifade eden Egemen, hem de bunların belediyenin temel yatırımı olduğuna dikkat çekti. Kanalizasyon hizmetlerinin de çok görülmediğini ifade eden Egemen, ancak sorun ortaya çıktığında seslendirildiğini dile getirdi.

Alt yapının da önemli bir konu olduğundan bahseden Egemen, büyük şehirlerin kanalizasyon sorununu bütünüyle çözebilmesi gerektiğini söyledi. İnsanların hem görsel estetik hem de sağlık açısından beklentilerinin bulunduğunu söyleyen Egemen, “çünkü siz ne kadar iyi yönetirseniz, ne kadar dikkat ederseniz edin, bütüncül şekilde yapmak gerekiyor tüm bunları” dedi. Bunları yapan belediyelerin, zorlanmadan bu yarışı geçebileceğini ifade eden Egemen, yapamayanların ise yarış içerisinde olacaklarını belirtti.

Halkın genel çıkarlarının belediye personelinin çıkarlarının üstünde olduğuna dikkat çeken Egemen, halkçılık demenin popülizm yapmak olmadığını söyledi. Öyle yöneticilik olamayacağını söyleyen Egemen, “Keşke öyle bir yöneticilik olsa, yani kimseye kızmadan kimseyi kırmadan kimsenin canını yakmadan yöneticilik olabilse” dedi.

Belediyelerin, kamu yönetiminin bir parçası olduğuna dikkat çeken Egemen, “kamunun çıkarları için personelin çıkarları azaltılması gerekirse üzülerek de olsa olacaktır” dedi.

“Personele ricayla iş yaptırılıyor”

Kamu yöneticisi olan belediye başkanlarının da personel durdurması gerekiyorsa, kalemini kırarak dahi olsa yapması gerektiğine dikkat çeken Egemen, belediye başkanlarının, personele iş yaptıramama gibi sorunlarının da olduğunu belirtti. “Rica ile iş yaptırıyorlar personele. Çoğu zaman da yaptıramıyorlar” diyen Egemen, bunun nedeninin de oy kaygısı gütmeleri olduğuna dikkat çekti.

Her ne olursa olsun iş yaptıramama gibi sorunlarının bulunduğuna vurgu yapan Egemen, iş yaptıran başarılı belediye başkanlarına da bazen personelin ya da halkın belli kesiminin, otoriter ya da despot da diyebildiğini kaydetti. İşe yönelmenin esas olduğunu vurgulayan Egemen, “çünkü hizmet esastır” diyerek, “siz sadece kişinin gönlünü okşamaya çalışırsanız başarılı olamazsınız” dedi. Bunun sonucunda belediye başkanlığının da başarıyla yürütülemeyeceğini söyleyen Egemen, “hümanist olmak gerekir ama işin gereğini de atlamamak lazım” dedi.

Belediyelerin azaltılması konusuna da değinen Egemen, yerel yönetim reformunun iki bacağının olduğunu söyledi ve bunlardan birinin bütün beldelerin ve köylerin, belediye hizmetlerinden yararlanması konusu olduğunu belirterek bunun da gerçekleştiğini ifade etti.

Belediyelerin sayısının 28 olduğunu ve bu sayı için de fazla dendiğini belirten Egemen, bunun azaltılması gerektiğini ifade etti. Egemen, bu konuda özellikle kırsal alanda bulunan belediyelerimizin, “acaba köyümüz belediye sınırları içerisinden ortadan kalkarsa, biz hizmet alır mıyız, eksik kalır mıyız” diye haklı bir durumları olduğuna değindi. İnsanlara bu durumların neden gerekli olduğunun anlatılması gerektiğini söyleyen Egemen, temel konuları insanlara anlatmaları gerektiğini söyledi.

Kamuoyu aydınlatma platformu oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Egemen, insanlara ne olup biteceğiyle ilgili bilgi verilmesi gerektiğini savundu.

“Popülist tepkilerden korkulmamalı”

Reformu yapacak olanların popülist tepkilerden korkmamaları gerektiğine dikkat çeken Egemen, “hiçbir reform kavgasız gürültüsüz olmaz” dedi. Bir takım insanın bu reformlara karşı çıkabileceğini dile getiren Egemen, onarlı da ikna etmeye çalışmaları gerektiğini söyledi. Egemen, yaptığı ankette en başarılı belediyenin Gönyeli Belediyesi çıktığını dile getirerek, İskele Belediyesi’nin de başarılı kabul edildiğini vurguladı.

İskele Belediyesi’nde vizyonun ortaya konduğunu dile getiren Egemen, sahil yolu ve bisiklet yolu olarak insanların beğendiği ve takdir ettiği belediyelerden biri olduğunu söyledi. İskele’nin çekim merkezi olduğuna dikkat çeken Egemen, insanların, “İskele’nin sahiline gidelim” dediğini belirterek “demek ki yapılan hizmet partiye bakılmaksızın takdir ediliyor” şeklinde konuştu.

Yaşadığımız kentlerin, dünyada yapılan araştırmalara bakıldığında insanların mutluluk durumunu, ruh halini etkilediğini savunan Egemen, “dolayısıyla yeşili küçümsememek lazım” dedi. Çevre düzenlemesinin, binaların düzenli olmasının, cephelerin boyalı olup olmamasının, insanların ruh halini etkilediğini belirten Egemen, tüm bunların küçümsenmemesi gerektiğini söyledi ve dünyada yapılan araştırmalardan da bunun ortaya çıktığını aktardı.

Dünyada yaşanılmak istenen kentlerin, tüm bunları başardığının görüldüğünü dile getiren Egemen, “elbette diğerleri de önemlidir ama bunlar da önemlidir” dedi.

“Toplu taşımayla trafik sorunu giderilir”

Girne’deki trafik sorunuyla ilgili ise Egemen, trafik sorunun çözülmesi için Girne’de toplu taşımaya geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yaptığı araştırmada, Girne’de kendi özel aracı olmayan çok kişinin bulunduğunu dile getiren Egemen, Girne’de toplu taşımaya yönelik talepler olduğunu vurguladı. Bu yüzden toplu taşıma niteliğinin ve toplu taşımanın artırılması durumunda Girne’deki trafik sorununun çözülebileceğini belirten Egemen, kötümser olmamak gerektiğini ifade etti.

Girne’de yüksek binaların çok eleştirildiğin vurgulayan Egemen, Girne’nin iyi bir vizyonla kıyıyı da kullanarak daha yeşil alanların da yaratılabileceğini ve çok güzel bir şehir olabileceğini söyledi. Girne’nin kuzeyin en güzel yerlerinden biri olduğuna dikkat çeken Egemen, Girne’nin Limasol ile yarışabilir duruma getirilebileceğini belirtti.

Lefkoşa Suriçi’nde özel sektörün yarattığı bir dinamizmin olduğunu söyleyen Egemen, buraya belediyenin vizyon katması durumunda, muhteşem bir turizm yerinin ortaya çıkabileceğini belirtti.

Yapılan anket sonucunda Gönyeli ile İskele’nin beğenilen kentlerden olduğunu söyleyen Egemen, bu sonucun büyük kentler için geçerli olduğunu söyledi. Diğer belediyelerle ilgili sonucun bir birine yakın sonuçlar olduğuna değinen Egemen, ankette Gönyeli’nin açık ara önde olduğunu söyledi.

Çok güzel hizmetler yapan küçük beldelerin de olduğunu söyleyen Egemen, “Küçük oldukları için ve insanların birçoğunun gidip göremediği için insanlar örnek veremiyorlar” dedi.

Anketlerde insanların sürekli görebileceği şeylerin öne çıkmasının mümkün olduğuna değinen Egemen, “büyük şehirlerin büyük dertler var ama büyük imkanları da var” dedi.

Okulların bakımsızlığının, insanların dikkatini çektiğini söyleyen Egemen, okullarına ciddi bir yeşil alan olduğunu söyledi. Okulların bahçelerinin çok bakımsız olduğunu söyleyen Egemen, çünkü eğitim bakanlığının bunu yapacak imkanlara sahip olmadığını ifade etti.

Okulların belediyelere bağlanabileceğini dile getiren Egemen, bunların bir bütün halinde olmasının daha yararlı olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER