banner6

Belediyeleri felaket bekliyor

banner37

Belediye Emekçileri Sendikası’nın (BES) yeni başkanı Mustafa Yalınkaya, belediyelerle ilgili yasanın biran önce çıkarılmaması halinde, yakın bir gelecekte hiçbir belediyenin ayakta duramayacağını söyledi. Yalınkaya, 28 belediyenin birleştirilerek sayılarının azaltılmasının da bunun önüne geçemeyeceğini belirtti.

Belediyeleri felaket bekliyor
banner151 banner143

Ali CANSU

Mustafa Yalınkaya ve BES yönetim kuruluna seçilen üyelerden bir grup dün KIBRIS Medya Grubu’nu ziyaret etti.

KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ı ziyaret eden Mustafa Yalınkaya, BES’in yeni döneminde belediyelerin sürdürebilir bir yapıya kavuşması için hükümetin tüm taraflar ile birlikte kolektif bir şekilde çalışması ve yasal düzenlemeler yaparak, sorunları çözümlemesi gerektiğini ifade etti.

Belediyelerin mevcut yasasının demode olduğunu anlatan Yalınkaya, yasanın tekrardan reforme edilmesi gerektiğini kaydetti.

Bütün belediyelerin ekonomik zorluk içinde olduğunun altını çizen Yalınkaya, belediyelerin sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları için devletin yaptığı katkı payına el konulmasının belediyelere büyük darbe vurduğunu, suyun özelleşmesiyle de durumun daha kötüye gideceğine işaret etti.

Yalınkaya, belediyelerin birleştirilmesi konusunda reformlar yapılırken sendikalarla aktif bir şekilde çalışılarak fikirlerinin alınması gerektiğine de vurgu yaptı.

Bazı basın yayın kuruluşlarının, bir belediye krize girdiği zaman bunu çalışanlara mal ettiğini hatırlatan Yalınkaya, “Çalışanlar bunun neresindedir ki fatura çalışana kesiliyor? Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi.

Belediyelerde yaşanan krizin bir boyutunun belediyelere yapılan istihdamlar olduğuna işaret eden Yalınkaya, “Sendikalar artık bu noktada daha katıdır. Biz gereksiz istihdama artık izin vermeyiz. Belediyelerde krizler kapıdadır ve onları felaket bekliyor. Belediyeler birleşirse sorunlar daha da artacaktır. Bu yapılırken yasal düzenlemeler ve devlet katkıları önemlidir. Ekonomisi düzgün belediyelerin ekonomisi de bozulacaktır” dedi.

BES’in 28 belediyede örgütlü sendikalar ile iş birliği yapacağını kaydeden Yalınkaya, Belediyeler Birliği’nin artık siyasetten arındırılması gerektiğini de ifade etti.

Siyasi bir çıkar gözetmeden belediyeler ile işbirliğine hazır olduklarını kaydeden Yalınkaya, “O zaman siyaset yaparsanız biz de sendikacılığımızı yaparız. Çağrımız hükümet ve belediye başkanlarınadır” dedi.

KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay da BES Başkanı Mustafa Yalınkaya’ya ve yönetimine başarı diledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 15:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104