banner6

“Belediyelerimizi kapattırmayacağız”

banner37

“Belediyelerimizi kapattırmayacağız”
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Belediyelerin birleştirilerek sayılarının azaltılmasını öngören yasal düzenleme kapsamında kapatılacak belediyeler arasında yer alan ve pazartesi günü Meclis önünde toplanan Yeniboğaziçi Belediyesi’nin başlattığı eyleme Dikmen Belediyesi de destek verdi.

   Dikmen Belediyesi çalışanları da dün sabah saatlerinde Meclis’in önüne gelerek çadır kurdu.

   Her iki belediye çalışanları dünkü eylemlerinde “Siz bizi kapatamazsınız biz sizi kapatacağız”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

   Ayrıca Meclis’in kapısına “Bu iş yeri Dikmen Belediyesi tarafından mühürlenmiştir” yazılı tabela asıldı.

   KIBRIS’a konuşan belediye çalışanları, “Belediyelerimizi kapattırmayacağız” dedi.

   “Batık belediyelere bağlanmak istemiyoruz” diyen çalışanlar, belediyelerin birleştirilmesine yönelik karar geri alınıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Belediye çalışanları ne dedi?

Durmuş Aşandır

   “Ben Taşkent muhtarıyım. Dikmen Belediyesi’nde 150 kişi çalışıyor. Hiçbir gerekçe göstermeden ‘Belediyeler Reformu’ adı altında belediyelerimizi kapatmaya çalışıyorlar.

   Tasarruf yapacaklarmış gibi belediyeler kapatıldıktan sonra burada çalışan işçiler için de reform yapacaklarmış. Biz bu çocuklara destek için geldik. Dikmen Belediyesi’nin kapatılmaması için ne gerekirse her türlü mücadeleye hazırız.

   Hükümet reform yapmaya kendilerinden başlasın. Cuma gününe kadar 71 tane müdür müsteşar atadılar. Bunların aldığı maaş en az 30 bin TL’dir. Yurtdışında 18 tane temsilciliğimiz var her birinin maaşı 4 bin 500 dolar ya da Euro’dur. Tasarruf etmek için reform yapmak istiyorlarsa bunlar kapatılsın. Her partiye devlet bütçesinden para aktarıyorlar ya bunları da kısıtlasınlar.

  Belediyelerle ilgili net bir açıklama yapmadıkları sürece biz burada süresiz eylemde olacağız. Bugün (dün) kısmı araçlarımız geldi yarın (bugün) daha çok araçlarımız gelecek.”

Barış Can

   “Ben Dikmen Belediyesi’nde 3 yıldır operatörlük yapıyorum. Belediyemize sahip çıkmak için buradayız. Bu reform politik bir baskıyla yapılmıştır.

   Bizleri de reform karşıtı olarak kabul ediyorlar. Biz yeniliklere karşı değiliz ama akla ve mantığa uygun reformlar istiyoruz…

   Dikmen’i Girne Belediyesi’ne bağlamak istiyorlar, konum olarak yakın değiliz, bizi koca bir dağ ayırıyor. Nüfus olarak az olsak o da değil, 30 bine yakın bölge halkı var… Belediyemiz kapanırsa bizim ne olacağımız belli değil, ‘ağaların’ iki dudağı arasında kalacağız.

   Hadi diyelim ki çalışanlar başka bir iş buldu, peki Dikmen halkının hizmet alımı ne olacak? Hizmet alımları düşecek. Benim annem babam var, onlar da hizmet alamayacak. Ciddi anlamda bir kaos yaratıyorlar.”

Aslıhan Selçuklu

   “Ben 13 yıldır belediyede çalışıyorum. Bizi batık bir belediyeye bağlamalarını kabul etmiyoruz. 

   Huzursuzuz, günlerdir uyku uyumuyoruz, çocuklarımız evde bizleri bekliyor. Bu akşam (dün) buradayız gerekirse yarın akşam (bugün) da burada olacağız.

   İsteklerimiz gerçekleşene kadar bir yere ayrılmayacağız. Kadrolu çalışıyorum diye ‘sana bir şey olmaz’ diyorlar ama ben bencil olamam. Belediyede işçi olarak çalışan arkadaşlarım var, onları da düşünüyorum.”

Burak Yalçınay

   “Ben 16 yıldır belediyede çalışıyorum, 2 tane çocuğum var ve onlar için buradayım.

   Bu kadar emek verdiğimiz belediyemizi bazı kişiler istiyor diye kapattırmayacağız. Bazı kişiler istiyor diye 11 tane köyü olan Dikmen Belediyesi kapattırılamaz.

   Hem halk olarak, hem de çalışan olarak bunu kabul etmiyoruz. İlerde bizi ne beklediğini göremiyoruz.”

Meryem Karagil

   “Ben 17 yıldır Yeniboğaziçi Belediyesi’nde çalışıyorum. Belediyemizin Mağusa Belediyesi’ne bağlanmaması için mücadele veriyoruz.

   Bunca yıldır var olan ve eski personellerinin katkısıyla bu noktaya gelen bir belediyeyi kapatmaları doğru değil. Batık bir belediyeye bağlanmak istemiyoruz.

   15 binin üzerinde nüfusa hizmet veren bir belediyenin kendi kendini çevirebilen bir belediye olduğunu görmüyorlar. Belediye kapatılırsa bizim ne olacağımız konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

   Bizi en çok huzursuz eden nokta da budur. Belediyemizde 113 personel var 25’i memur. Memurlar belki farklı yerlerde hizmet verir ama geriye kalan işçi arkadaşlarımızın ne olacağı hiçbir şekilde açıklanmıyor.

   Günün sonunda onlar işsiz de kalabilir. Komitede olan arkadaşlar Yeniboğaziçi Belediyesi’nin KKTC’nin bayrağını dünya ülkelerinde dalgalandıran ilk ülke olduğunu bilmiyor galiba.”

Mehtap Sayıner

   “13 yıldır Yeniboğaziçi Belediyesi’nde çalışıyorum. Belediyemin başka belediyeye bağlanmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

   Ne huzurumuz kaldı ne de iş yapacak gücümüz. Belediyelerde reform olsun ama büyük kitlelere hitap eden düzenli çalışan belediyelerin şu an işleyişi düzgün olmayan bir belediyeye bağlanmasını kabul etmiyoruz.

   Belediye personeli olarak bizi bu hale sokanları asla unutmayacağız. Biz belediyemizde kültürümüzü en iyi şekilde yaşatıyoruz. Belediyemizde 6 tane kadın derneği, sivil toplum örgütleri, futbol takımları ve el işleri yapan derneklerimiz var. Belediye kapanırsa futbol takımımız sokak takımına dönecek.

   Bu ülkede çocuk dostu belediye sayılıyken bizim ‘Yeniboğaziçi Çocuk Belediyemiz’ var.

   KKTC bayrağını uluslararası alanda tanıtan bir belediyeyiz, Cittaslow üyeliğimiz var. Bu üyeliğe sonradan 4 belediye daha eklenmişti.

   Belediye kapanırsa bu üyelikten de çıkarılacağız. Bizi Mağusa Belediyesi’ne bağlamayı düşünüyorlar. Oradaki personeller hâlâ maaşlarını bile almış değiller. Biz kendimizi nasıl güvende hissedeceğiz?”

Mustafa Mani

   “Ben 5 yıldır Yeniboğaziçi Belediyesi’nde çalışıyorum. Okulların boyasını çeşmesini yapan Milli Eğitim Bakanlığı’nın dağıtamadığı kitapları dağıtan biziz.

   Bu çocuklara faydalı olamamaktan endişeliyiz. Bölgemizdeki yaşlı insanların ilaçlarını çoğu zaman biz tedarik ediyoruz. Toprak yollar kaymakamlık tarafından yapılması gerekirken bunca yıldır belediyelerimiz tamir ediyor.    

   Belde halkımız için bu eylemdeyiz. Dünden (önceki gün) beri eve gitmedik… Uykusuz ve yorgunuz. Sonuna kadar savaşmaya devam edeceğiz. Kundaktaki bebeklerimiz için buradayız.”

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110