Belediyelerin sıkıntı ve şikayetleri aktarıldı

banner37

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, belediye başkanlarından oluşan Belediyeler Birliği heyetini kabul etti.

Belediyelerin sıkıntı ve şikayetleri aktarıldı
banner99

Bakanlık Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, kabulde, Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli ve Yürütme Kurulu Üyeleri, belediyelerin yaşadığı  sıkıntılar hakkında Denktaş’a bilgi verdi.

Benli: Bizimle istişare edilmeden birçok yasa geçirildi

Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli, ziyarette yaptığı konuşmada, belediyelerin sıkıntı ve şikayetlerini anlattı.

Benli, kendilerine bilgi verilmeden ve kendileriyle istişare edilmeden, Meclis’ten belediyelerle ilgili birçok yasa geçirildiğini belirtti.

Belediyelerin en temel fonksiyonu olan paranın yönetimi konusunda yapılan İhale Yasası’nın, her anlamda sıkıntı yarattığını savunan Benli, belediyeleri birinci derecede ilgilendiren bu yasanın,  15 Kasım’da yürürlüğe girdiğini, ancak yasanın yürürlüğe girmesinden kendilerinin 25 Aralık’ta haberi olduğunu söyledi. 

Bunun doğru bir uygulama olmadığını ifade eden Benli, “Belediyelerin varlığını sorgular hale geldik. Bizleri ilgilendiren yasaları birlikte istişare etmemiz gerekir” şeklinde konuştu.

banner134
Denktaş: Bahsedilen yasa CTP-UBP döneminde geçirildi

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ise, bahsedilen yasanın CTP-UBP döneminde geçirilen bir yasa olduğuna dikkat çekerek, İhale Yasası’nın yürürlüğe girmesinin bu döneme denk geldiğine işaret etti.

İhale Yasası’nın savunulacak bir tarafının olmadığını dile getiren Denktaş,  “Zamanında hangi düşünceyle yapıldı bilemiyorum’’ dedi.

İhale Yasası’nın yarattığı sıkıntıların bilincinde olduğunu kaydeden Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş,  “Şeffaflık çok önemli. Devletin katkı verdiği her ihalenin merkezi olması bir kuraldır.

Günlük pratik hayatı durdurmayacak bir düzenleme yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Serdar Denktaş, Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Benli ve Yürütme Kurulu Üyeleri’ne, merkezi ihale sistemini bozmadan, pratikteki sorunları birlikte çözümleme çağrısında bulunurken, bundan sonra belediyeleri ilgilendiren yasalar söz konusu olduğunda, kendileriyle de istişarede bulunacaklarının sözünü verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75