banner6

Belediyeler ‘kışa hazır’

banner37

Kış geldi, havalar soğudu, sağanak yağış başladı ancak yağışlarla gelen bereketin felakete dönüşmesi endişesi de var. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan sel ve su taşkınlarından ağzı yanan ülkemiz, bu kabusun bu yıl da tekrarlamasından korkuyor. KIBRIS’ın görüşüne başvurduğu 6 belediyenin yetkilileri, dere yataklarını, drenaj hatlarını ve ızgaraları temizlediklerini söyledi

Belediyeler ‘kışa hazır’
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Kış geldi… Hava sıcaklığı düştü… Sağanak yağmur başladı…

Yoğun yağışlar sonrası ülkemizde yaşanan sel ve su taşkınları, geçmiş yıllarda büyük zararlara neden oldu.

Uzmanlar, ülkemiz altyapısının değişen iklim koşullarında yağacak yağmurlara cevap vermekte yeterli olmadığına dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yeniden kış kâbusunu yaşamamak için “ülkemiz kışa hazır mı?” sorusunu altı ilçenin belediye başkanına yönelttik.

 KIBRIS’ın konuştuğu belediye başkanları, kışa hazırlık için gerekli çalışmaları yaptıklarını, derelerin, drenajların ve ızgaraların temizlenerek, sorunlu yerlerdeki sıkıntıların giderildiğini belirtti.

Belediye başkanları, sorun yaşanmaması için kendilerinin gerekli tedbirleri aldığını ancak yağış miktarının da bu süreçte önemli olduğuna dikkat çekti.

Özgüvenli: Var olanı canlandırma ve ihtiyaç olanı yapma noktasındayız

Lefkoşa Türk Belediyesi Müdürü Fikri Özgüvenli, geçen yıl kurdukları acil müdahale ekiplerinin 7/24 oluşan sorunlara müdahale etmek için hazır olduğunu, anlatarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da yağmurlar için hazırlıklarını yaptıklarını söyledi.

Dere temizliklerinin tamamlandığını söyleyen Özgüvenli, şehir dışından gelen suyun da şehir içinden geçtiğini hatırlattı.

Özgüvenli, kendilerinin üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptıklarını ifade ederek, güneyden gölet kapaklarının açılmasıyla yaşanabilecek sıkıntılar olabileceğini ama buna karşı da önlemlerini aldıklarını anlattı.

Sorunlu yerlerden biri olan ve yağmur sularının birikerek yükseldiği Girne Kapısı Alpet önündeki bölgeye 1.5 kilometrelik drenaj sistemini maksimum seviyeye çıkarttıklarına dikkat çeken Özgüvenli, Doktoroğlu önündeki sorunlu olan ve yağmur suyunun biriktiği bölgeye de 675 metrelik yer yer 3’lü, yer yer de 2’li yeni bir drenaj hattı yapıldığını kaydetti.

banner134

  Özgüvenli, Kalın Yol Kiler Market arkasında biriken suların geçişi için binlik kanallar döşeyerek oradaki sorunu da çözdüklerine işaret ederek, yine Hamitköy Cumhuriyet Caddesi’ndeki sorunu da o bölgeye drenaj sistemi döşeyerek çözdüklerini vurguladı.

Özgüvenli, mevcut master plandaki drenaj sistemlerini, kaldırımları ve asfaltlamaları yaptıklarını anlatarak, var olanı canlandırma ve ihtiyaç olanı yapma noktasına gittiklerini belirtti.

Sorunlu yerlerdeki drenaj hatlarının kapasitelerini yüzde 100 artırdıklarını kaydeden Özgüvenli, değişen yağışlar ve iklim değişikliğinin yarattığı bazı olumsuzlukların önüne geçmek için çabaladıklarını, ama yine de bazı sıkıntılar çıkabildiğini söyledi.

“Şehir büyüyüp geliştikçe, boş araziler giderek azaldı” diyen Özgüvenli, bu noktada da altyapıyı oluşturmaya çalıştıklarını ve suların yeraltından geçişini sağlayarak çözüm ürettiklerini anlattı.

Özgüvenli, 10 bin ızgara temizlediklerini, Okullar Yolu’nda, Göçmenköy’de meslek lisesinin olduğu bölümde ve Surlariçi’ndeki sorunlu bölgelerin de sorunlarının çözüldüğüne vurgu yaptı.

Dağıtılan araziler sebebi ile Haspolat’ta neredeyse kaybolan iki dere yatağının yarattığı sorun için de o bölgeye binlik düz döşediklerini kaydetti.

Güngördü: Temizlikleri yaptık, yağış miktarı önemli

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 2-3 yıldır bölgedeki dere temizliklerinin Temmuz-Ağustos ayı gibi yapıldığına dikkat çekerek, Karaoğlanoğlu’nun üst bölümündeki Edremit Göleti’ni 3 sene önce ciddi oranda temizleyerek, göletten 150 kamyon kum ve hurda çıkarttıklarını söyledi.

Gölet temizliğinin yanı sıra dere temizliklerini yaptıklarını belirten Güngördü, yine Karaoğlanoğlu’nda posta önünden geçen derede de ciddi bir temizlik olduğunu kaydetti. Güngördü, Karaoğlanoğlu’nda sanayi bölgesinden gelen su için de önlem alarak 630 metre uzunluğunda yağmur suyu kanalı yaptıklarını, bin 800 civarı yağmur suyu ızgarasının temizliğinin bittiğini söyleyerek, Karayolları sorumluluğunda olan Girne-Alsancak Çevre yolunun kenarlarındaki beton yağmur suyu kanallarını temizlediklerini, 15 gündür bu temizlikle uğraştıklarını anlattı.

Ozanköy’de de gerekli temizliğin yapıldığını vurgulayan Güngördü, belediyenin kış aylarında yağacak yağmurlar için önlemlerini aldığını kaydetti.

Güngördü, şehir merkezinde 60 ile 120 cm arası değişen yağmur suyu kanalları olduğunu belirterek, bu altyapının şehri normal yağmurlar karşısında kaldırabileceğini vurguladı.

“Yağış miktarı önemlidir” diyen Güngördü, yıllar içinde metrekareye düşen yağış miktarının artması sebebi ile 60 cm olan kanalları genişleterek 80 ve 100 cm’e çevirdiklerini, bazı yerlerde halen 60 cm kanallar kullanıldığını belirtti.

Güngördü, İnönü Caddesi’nin başında anaokulun yanındaki köprü kanalının da temizlenerek, oradaki derenin ıslah edildiğini ifade etti.

Özçınar: Önlemler alındı

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, dere yatağı ve drenaj temizliklerinin yapıldığını söyledi.

Özçınar, ilk yağmurlarda yaşanabilen sıkıntılardan bahsederek, rüzgarın etkisi ile ağaçların yapraklarını döktüğünü ve drenajların tıkanabildiğini, ardından gelen yağmurun da sıkıntı yarattığını belirterek, bu konuda da önemeleri almaya çalıştıklarını aktardı.

“Altyapımız tamamlandı” diyen Özçınar, Güzelyurt ve Güzelyurt’a bağlı köylerde sıkıntılı noktalarda önlemlerin alındığını kaydetti.

Kaya: Sıkıntılı noktalar için önlem alındı

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, kış aylarında yağan yağmurlarla birlikte birkaç noktada daha önce sıkıntılar yaşadıklarının altını çizerek, sıkıntılı noktalar için önlemlerin alındığını ve bu sene sorun yaşamayı beklemediklerini belirtti.

Kaya, Gemikonağı’nın deniz bölgesinde rögarlarda sıkıntıların yaşandığını söyleyerek, rögarlardan gelen suyun denize aktığını, bu bölgenin temizliğinin yapılarak, basınçlı su ile tıkanan kanalların açılacağını vurguladı.

3 yıl önceki yağmurlar sebebi ile derelerde yaşanan sıkıntıların çözümü için 3 yıldır çalışarak önlemler aldıklarını ifade eden Kaya, yoğun su geçişi olan yerlerin temizliği ve drenaj temizliklerinin de tamamlandığını söyledi.

Sadıkoğlu: Normal yağışlara karşı hazırlıklıyız

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, her yıl kış aylarından önce dere temizliklerini kaymakamlıkla iş birliğinde gerçekleştirdiklerini belirterek, derelerin birçoğunun ıslah edildiğini kaydetti.

Sadıkoğlu, İskele merkezde sağanak yağmurlardan sonra yaşanan sıkıntılara karşı da tedbir aldıklarının altını çizerek, drenaj hatlarının temizliğinin yapıldığını ve normal yağışlara karşı hazırlıklı olduklarını belirtti.

Merkezde su giderlerinde sıkıntılar yaşandığından bahseden Sadıkoğlu, bahçeler yolundan denize drenaj çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Sadıkoğlu, 3 km’lik drenaj çalışmasının 1.5 km’sinin sonlandığını söyleyerek, bu büyük projenin gelecek kışa kadar tamamlanmasını hedeflediklerini anlattı.

Eryaşar: Köklü çözüm, master planın hazırlanıp uygulanması

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Şube Amiri Abide Başman Eryaşar, ülke genelinde en büyük sorunlardan biri olan altyapı yetersizliğinin yıllardır Gazimağusa bölgesinde de kış aylarında önemli çevresel problemlere yol açtığını vurguladı.

Eryaşar, bu sorunun köklü çözümünün konu ile ilgili master plan hazırlanıp uygulanması olduğunu belirterek, ancak bunun henüz mümkün olamadığı için Gazimağusa Belediyesi yıllardır yağmur suyu problemi yaşanan noktalarda bölgesel çözümler üreterek sorunu çözmeye çalıştığını söyledi.

Kentin yağmur sularının, göletlere ve denize yönlendirildiğine işaret eden Eryaşar, bazı bölgelerde coğrafi yapının da çözüm için engel teşkil ettiğini vurguladı.

Eryaşar, rutin olarak yağmur suyu drenajlarının temizlendiğini ve pompaların bakımının yapıldığını, mevcut hatlara takviye bağlantılarla sorunlu bölgelerin rahatlatılmaya çalışıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yıllarca Tuzla Gossip Sitesi'nin sorunu, yeni drenaj altyapısı ile çözülmüş; yine Çanakkale bölgesinde 1974'ten önce yapımı yarım kalan ve Çanakkale Göleti'ne ulaşan 3,5 km.lik bir hat yenilenerek aktif hale getirilmiş ve özellikle 15 Ağustos Bulvarı üzerinde yoğun birikimlerin olduğu noktalar rahatlatılmıştır.”

Eryaşar, bunların yanında Maraş, Karakol ve Dumlupınar mahallerinde sorun olan noktalar için yoğun çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104