Belgeleri sahte çıktı, TPIC ihaleden elendi

banner37

Aralık 2020’den bu yana sonuçlandırılamayan 220 bin tonluk akaryakıt ihalesine teklif veren 3 şirketten biri olan hatta “ihaleyi kazandı” denilen TPIC’in belgelerinin sahte olduğu kesinleşti, firma ihaleden elendi. Şimdi gözler ikinci en düşük teklifte. Sideral Lines, bloke artırımı talebini kabul ederse ihaleyi kazanacak aksi takdirde ihale iptal edilecek

Belgeleri sahte çıktı, TPIC ihaleden elendi
banner8

Ali ÇATAL

“ORJİNAL OLMAYAN BELGE SUNDU”… MİK Başkanı Halis Üresin, dün MİK Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptıkları denetleme toplantısında ıslak imzalı evrakı incelediklerini ve TPIC şirketinin, Teknik ve İdari Şartname’ye aykırı olarak ‘orijinal olmayan belge’ ibraz ettiğinin fark edildiğini söyledi. Bu yeni veri ışığında hareket ederek, TPIC şirketinin ilgili ihaleden elenmesine karar verdiklerini açıklayan Üresin, TPIC’in de akaryakıt taşıma ihalesini kazanma şansının ‘artık’ tamamen ortadan kalktığını aktardı.

“GÖZLER İKİNCİ TEKLİFTE”… Halis Üresin, ihalede en düşük ikinci teklifi veren Sideral Lines şirketinin belgelerinde herhangi bir sorun görünmediğini fakat firmanın verdiği teklifin de KIB-TEK’in keşif bedelinin üzerinde olduğunu belirtti. Üresin, bloke artırımı konusunda Sideral Lines ile görüştüklerini ve kendilerinden cevap beklediklerini söyledi. Bloke artırımı taleplerinin kabul edilmesi durumunda, ihaleyi Sideral Lines şirketinin kazanacağını açıklayan Üresin, aksi takdirde ihalenin iptal edileceğini kamuoyuna duyurdu.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK), bir yıllık ihtiyacı olan 220 bin metrik ton akaryakıt (fuel-oil) temini ve taşınması için açılan ihale 2020 yılı sonundan beridir, bir türlü sonuçlandırılmadı.

İptal edildi, ertelendi, inceleniyor derken bir türlü sonuca varılamayan ihale, tam bir masala dönüştü.

İhaleye 3 firma katıldı.

TPIC, 27.29 dolarla en düşük teklifi verdi. İkinci en düşük teklif 33.72 dolarla Sideral Lines’ın olurken Everest Energy de 33.95 dolarlık teklif sundu.

Teklifler açılır açılmaz Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı,“ihaleyi TPIC’in kazandığını” duyurdu.

Arıklı’nın açıklamasının hemen ardından TPIC’in belgelerinin sahte olduğu söylemleri kulislerde dolaşmaya başladı.

Bu iddialar üzerine KIBRIS’a konuşan Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Halis Üresin, “Daha ihale sonuçlanmadı” açıklamasını yaptı, denetimlerin sürdüğünü açıkladı.

Ve gelinen son nokta…

Kulislerde konuşulanlar doğru çıktı ve Arıklı tarafından ihaleyi kazandığı açıklanan TPIC’in belgelerinin sahte olduğu belirlendi ve ihaleden elendi. Merkezi İhale Komisyonu (MİK) Başkanı Halis Üresin, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) akaryakıt ihalesine katılan, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı tarafından ihaleyi kazandığı ilan edilen TPIC adlı şirketin, gerekli koşulları yerine getiremediği için bahse konu ihaleden elendiğini açıkladı.

“Orijinal olmayan belge sundu”

İhale sürecinin ‘nihai karar çıkana kadar’ devam edeceğini vurgulayan Üresin, dün MİK Yönetim Kurulu üyeleriyle yaptıkları denetleme toplantısında ıslak imzalı evrakı incelediklerini ve TPIC şirketinin, Teknik ve İdari Şartname’ye aykırı olarak ‘orijinal olmayan belge’ ibraz ettiğinin fark edildiğini söyledi.

Bu yeni veri ışığında hareket ederek, Türkiye merkezli TPIC şirketinin ilgili ihaleden elenmesine karar verdiklerini açıklayan Üresin, ihalede en düşük ikinci teklifi veren firmanın hak sahibi konumuna geçtiğini; TPIC’in ise o andan itibaren, akaryakıt taşıma ihalesini kazanma şansının tamamen ortadan kalktığını aktardı.

“Bloke artırımı konusunda Sideral Lines’tan cevap bekliyoruz”

Üresin, ihalede en düşük ikinci teklifi veren Sideral Lines Limited’in belgelerinde herhangi bir sorun görünmediğini fakat firmanın verdiği teklifin de KIB-TEK’in keşif bedelinin üzerinde olduğunu belirtti.

banner134
Adı geçen şirketin verdiği teklifin, kabul edilen keşif bedelini yüzde 25bandında aştığı bilgisini veren Üresin, bloke artırımı konusunda Sideral Lines firması ile görüştüklerini ve kendilerinden cevap beklediklerini söyledi.

Bloke artırımı taleplerinin kabul edilmesi durumunda, ihaleyi Sideral Lines şirketinin kazanacağını açıklayan Üresin, aksi takdirde ihalenin iptal edileceğini kamuoyuna duyurdu.

“İnce eleyip sık dokuyoruz”

MİK’in, ihale sonucunu açıklamada geç kaldığına yönelik eleştirilere değinen Üresin, komisyon olarak halkın ve devletin çıkarlarını düşünmek zorunda olduklarına, ince eleyip sık dokuyarak en yararlı kararı vermekten başka bir dertlerinin olmadığına dikkat çekti.

“Rekabet koşullarının, mümkün olan en iyi şekilde oluşması için çalışıyoruz. Bu da takdir edersiniz ki büyük bir ihale ve dolayısıyla kararı açıklamak için ihtiyaç duyulan zaman da fazla” şeklinde konuşan Üresin, en düşük ikinci teklifi veren şirketten gelecek yanıta göre ihalenin ya sonlanacağını ya da iptal edileceğini fakat her halükarda resmi açıklamayı ‘geciktirmeden’ yapacaklarını vurguladı.

‘En düşük teklif’ söz konusu olduğunda, halkın yararını gözeterek ‘ekstra bir ihtimamla’ çalıştıklarını belirten Üresin, “Bu konu, dışarıdan göründüğü kadar basit değil. Keşke her şey göründüğü gibi olsa. Şeffaf şekilde çalışıyor ve kararlarımızı da bu prensibe göre alıyoruz. Hiçbir tehlike veya sorun söz konusu değil. Halkımız rahat olsun” ifadeleriyle sonlandırdı.

Neler yaşanmıştı?

KIB-TEK’in, Aralık 2020’den bu yana bir türlü sonuçlandırılamayan 220 bin tonluk yakıt alım ihalesinde, geçtiğimiz hafta zarflar açılmıştı. Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı, ihaleyi, 27,29 dolar fiyat veren TPIC firmasının kazandığını açıklamıştı.

Arıklı, bu gelişmenin ardından yaptığı paylaşımda, KIB-TEK'i 22 milyon TL fazladan para ödemekten kurtardıklarını vurgulamış ve “KIB-TEK ihale mafyası, yemlediği gazeteci ve siyasetçileri de kullanarak çeşitli iddia ve iftiralarla beni ve yönetime atadığım arkadaşlarımı yıldırmaya çalıştı” açıklamasını yapmıştı.

Arıklı, bütün riskleri üstlenerek, 38,8 dolarlık ihaleyi iptal ettiğini de söylerken, muhalefetten övgü beklemediklerini ifade etmiş ve “Sadece susun ve bizi izlemeye devam edin” demişti.

Arıklı, paylaşımında, "Başından beri KIB-TEK akaryakıt taşıma ihalesinin 28 doların altına ineceğini iddia ettim. Bunun için de bütün riskleri üstlenerek, 38,8 dolarlık ihaleyi iptal ettim.

KIB-TEK ihale mafyası, yemlediği gazeteci ve siyasetçileri de kullanarak çeşitli iddia ve iftiralarla beni ve yönetime atadığım arkadaşlarımı yıldırmaya çalıştı. Yılmadık, pes etmedik. İnatla direndik...

Nihayet ihale neticelendi. Türkiye Enerji Bakanlığı’nın bir alt kuruluşu olan TPIC, 27,29 dolar fiyat vererek ihaleyi kazandı.

KIB-TEK Yönetim Kurulu’ndaki fedakâr arkadaşlarım ve kurum yöneticisi arkadaşlarımla birlikte KIB-TEK'i 22 milyon TL fazla para ödemekten kurtardık.

Bizler, muhalefetten övgü falan beklemiyoruz. Sadece ‘Susun ve bizi izlemeye devam edin’ diyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklama üzerine KIBRIS’a konuşan MİK Başkanı da, ihalenin henüz sonuçlanmadığını belirtmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75