banner6

Bengihan: Çağrı gelmezse eylem yapacağız

banner37

Yapılan eylemde toplumun refah düzeyinin artmasına ilişkin hususlara dikkat çeken sendikalar, “Az kazanın çok, çok kazanın da çok ödediği bir sistemde her zaman mağdur maaş ve ücretlilerdir” diyerek, gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti.

Bengihan: Çağrı gelmezse eylem yapacağız
banner99

Kıbrıs Gazetesi 


Hükümet ile sendikalar arasında imzalanan 47/2010 sayılı kamu çalışanlarının aylık ve diğer ödeneklerinin düzenlenmesi yasası kapsamında bulunan kamu çalışanlarının aylıklarında yapılacak düzenlemeye ilişkin protokol gereklerinin yerine getirilmediği gerekçesiyle 13 Sendika Maliye Bakanlığı önünde protesto eylemi yaptı.

Yapılan eylemde toplumun refah düzeyinin artmasına ilişkin hususlara dikkat çeken sendikalar, “Az kazanın çok, çok kazanın da çok ödediği bir sistemde her zaman mağdur maaş ve ücretlilerdir” diyerek, gelir dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekti.

“HP 37.5’DİR MAAŞLARA YANSIMASI BU OLACAK”

Hayat pahalılığın maaşlara 37.5 olarak yansıması gerektiğini savunan KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, “Piyasaya denetim yok, vergiye denetim yok. Lüks araçlarda gezen, lüks evlerde oturan ve lüks harcamalar yapanlara bir denetim yok. Maaş ve ücretlere söz konusu geldiğinde bir sınırlama, hayat pahalılığı 37.5’dir. Maaşlara yansıması da bu olacak. Eğer vergi adaleti sağlanırsa net maaşlarda bir rahatlama olacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

“MAAŞ VE ÜCRETLİLERİN İNDİRİMİ MAKSİMUM DÜZEYDE OLMALI”

Maaş ve ücretlilerden vergilerin Ocak itibariyle alındığını hatırlatan Maviş, “Bugün maaş ve ücretliler Ocak 2023 itibariyle peşin peşin vergilerini ödeyecek ama özel sektör Mart 2024’de beyan üstüne vergisini ödeyecek. Bunu kabul etmiyoruz. Kişisel ödemede peşin ödeme yapan maaş ve ücretlilerin indirimi maksimum düzeyde olması gerekiyor” ifadelerine yer verdiler.

“NEDEN TEŞVİK YASASINDAN KAYNAKLI MUAFİYETLER DEVAM EDER?”

Yapılan protokole atıfta bulunan Güven Bengihan, “Başbakanın imzasına uymayan bir maliye bakanı var. Başbakanın verdiği talimatları uygulamayan bir maliye bakanı var. Bu maliye bakanı başbakanı mı dikkate almıyor? Yoksa bu konuları mı bilmiyor? Sendikalar defalarca çağrı yaptı. Sendikalara yapın çalışmanızı, vergi matrahlarını beraber tartışacağız dendi. Maliyenin dolaylı yoldan ve dolaysız yoldan aldığı vergiler bize azalacak dedi. Madem vergi toplamak konusunda böyle hassasınız, neden teşvik yasacından kaynaklı muafiyetler devam eder?” şeklinde konuştu.

“4.2 MİLYAR TL ÖDENMESİ GEREKEN  PARA VAR”

Teşvik yasasına ve kripto para, sanal bet ofislerinden elde edilecek vergilere dikkat çeken Bengihan, Üniversite patronları 40 yıldır vergi vermez, devlete borç verir. Otel patronları 40 yıldır teşvik yasasından vergi vermez, devlete borç verir. Bakanlar Kurulunda bekleyen kripto para ve sanal bet ofislerinden elde edilecek vergi ile alakalı bir tasarı var. 2022 yılında 4.2 Milyar TL ödenmesi gereken para var. Bu para 2022 bütçesinden 3’de 1 yapmaktadır. Eğer niyetiniz varsa Maliye Bakanı para babalarından da vergi toplamak için bu yasa tasarısını geçirirsiniz.” İfadelerine yer verdi.

“ÇAĞRI GELMEZSE EYLEM YAPACAĞIZ”

Maliye Bakanından çağrı beklediklerini ifade eden Bengihan, “Yarına saat 12’kadar Maliye Bakanından bir çağrı gelmezse, kendimiz protokol masasına oturtma eylemi yapacağız ve masalara gelip oturacağız.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2023, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104