“Beni kınayacak olan insanın hiç kınanamayacak bir durumda olması gerekir”

banner37

banner87
“Beni kınayacak olan insanın hiç kınanamayacak bir durumda olması gerekir”
banner90
banner8

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, bu konunun ciddi bir konu olduğunu, kimsenin mağdur edilmediğini, bu konuda çok laf olduğunu ancak lafın değil icraatın önemli olduğunu, bakanlığın da işini Anayasa yasa ve insan haklarına uygun bir şekilde yaptığını vurguladı.

Çavuşoğlu, ülkenin KKTC Anayasası ve yasalarıyla yönetildiğini ve herkese, her kesime de yasalar önünde eşit davranıldığını vurguladı.

Hala Sultan İlahiyat Kolejinin geçmişte çok tartışıldığını, karne tartışmalarının olduğunu ancak geçen yıl hiçbir tartışma olmadığını, dini inanç tartışmalarını da hiç doğru bulmadığını, okulun da her zaman arkasında durduklarını ifade eden Çavuşoğlu, okul hakkında bilgi verdi, KKTC’nin şu anda en yüksek altyapısına sahip olan bir okul olduğunu ve öğretmen eksikliği de bulunmadığını anlattı.

İnanç özgürlüğüne takoz koymak gibi bir düşüncelerinin asla olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, öğretmen atamaları ile ilgili yaşanan süreci anlattı, türbanlı bir öğretmenin ilk kez atandığını, bunun da inanca saygılarının göstergesi olduğunu kaydetti.

“İnanç düşmanlığının zirveye ulaştığı” yönünde Sunat Atun’un açıklamasına üzüldüğünü ifade eden Çavuşoğlu, inanç özgürlüğü ile ilgili ülkede bir mücadeleye gerek olmadığını çünkü herkesin yasal haklarının olduğunu ve ülkede bu konuda bir kısıtlama olmadığını söyledi.

“Beni kınayacak olan insanın hiç kınanamayacak bir durumda olması gerekir” diyen Çavuşoğlu, hiç kimsenin kendisini baskı altına alamayacağını çünkü gücünü Anayasa ve yasalardan aldığını kaydetti, eleştirileri kabul etmediğini, bu öğretmeni kimsenin görevden alamayacağını, kamudan atandığı yere dönmek isterse de dönebileceğini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75