banner6

Benzin ve tüp gaz ucuzlarsa, piyasa da ucuzlar!

banner37

Ekonomik krizin girdabındaki ülkemizde gündem değişmiyor. Dövizin yükselişiyle füze gibi fırlayan fiyatlar ve piyasada oluşan aşırı pahalılık, dövizin düşmesi ile bir türlü normale dönmüyor. Halk, “fiyatlar niye düşmüyor?” diyerek isyan ederken, ticaret ve sanayi odaları da dövizin yükselişiyle coşan, abartılı fiyatların düşmemesinden şikayetçi. Ancak bu çevreler, öncelikle, devletin kontrolündeki akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarını işaret ediyor:

Benzin ve tüp gaz ucuzlarsa, piyasa da ucuzlar!
banner150 banner150 banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Ekonomik krizin girdabındaki ülkemizde gündem değişmiyor. Dövizin yükselişiyle füze gibi fırlayan fiyatlar ve piyasada oluşan aşırı pahalılık, dövizin düşmesi ile bir türlü normale dönmüyor.

Bu krizde alım gücü oldukça düşerek yoksullaşan vatandaşlar da günlerdir piyasanın ucuzlamasını, fiyatların düşmesini dört gözle bekliyor ve bu duruma yetkililerin müdahale ederek, fırsatçılara “dur” demesini istiyor.

Her gün, yazılı ve görsel medyada gündemin en ön sıralarında yer alan pahalılık ve fahiş fiyatların ne zaman normal seviyesine ineceğine yönelik beklentiler, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Hemen herkesin öncelikli beklentisi,  denetime tabi mallar kategorisinde olan hükümetin yetki alanında bulunan akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarında indirime gitmesi

Akaryakıtta ve tüp gazda yapılacak fiyat indiriminin, özellikle de marketlerdeki temel gıda maddeleri başta olmak üzere pek çok mal ve hizmetin fiyatının düşmesine yardımcı olacağına inanılıyor.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, piyasanın ucuzlatılması için yeniden çağrı yaparak, öncelikle hükümetin, akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarını indirmesi gerektiğini, bu fiyatların düşürülmesinin piyasaya da yansıyacağını kaydetti.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu da piyasadaki bir sıkıntının tüccarın döviz kuru yüksekken aldığı ürünü, aldığı fiyatın altına satamamasından, diğer bir sıkıntının ise kötü niyetli, fırsatçı kişilerin fiyatlarını düşürmemesinden kaynaklandığını vurguladı.

Deniz: Fiyatlardaki değişiklikler sadece dövizle alakalı değil

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, piyasada oluşan fiyatların sadece dövizin yükselişi ile alakalı olmadığının altını çizerek, dövize bağlı yükselen fiyatın, dövizin düşmesi ile piyasaya yansıması gerektiğini söyledi.

Piyasada dövizin yükselişine rağmen artış olmayan sektörler olduğundan da bahseden Deniz, konfeksiyon örneğini vererek, konfeksiyon ürünlerinin Türkiye’den geldiğini ve fiyatlara artış olarak yansımadığını belirtti.

Deniz, tedarikte yaşanan sıkıntılardan söz ederek, bazı ürünlerin fiyatının da bu nedenle arttığını kaydetti.

Kahve örneğini veren Deniz, kahve fiyatının artmasının, dünya borsasından kaynaklandığını ifade etti.

“Akaryakıt ve gaz fiyatı süratle düşürülmeli”

Temel gıda ürünlerindeki fiyatların yavaş yavaş düşeceğine dikkat çeken Deniz, Ticaret Odası’na bağlı tedarikçilerin fiyat düzenlemesini yaptığını, zaten rekabetten dolayı fiyatların aynı kalmasının imkansız olduğunu belirtti.

Deniz, paraşüt hızıyla da olsa yükselen marketlerdeki fiyatların önümüzdeki süreçte ineceğini, şu an yeni yıl arifesinde olduğumuzdan dolayı birçok firmanın kampanyalar yaptığına işaret etti.

Özellikle temel gıda maddelerinde denetimin esas olduğuna dikkat çeken Deniz, birçok işyerinde denetimlerin sürdüğünü ve bazılarına ceza kesildiğini gözlemlediklerini kaydetti.

Hükümetin denetim yapmasının şart olduğunun altını çizen Deniz, denetimden önce, pahalılığın önüne geçebilmek için devletin kendi belirlediği fiyatları da indirmesi gerektiğini vurguladı.

Deniz, devletin, akaryakıt ve gaz başta olmak üzere denetime tabii mallar kategorisindeki malların fiyatlarını yeniden ve süratle düşürmesi gerektiğini, bunun da pek çok mal ve hizmetin fiyatının yeniden düzenlenmesine yardımcı olacağına dikkat çekti.

Kamacıoğlu: Fırsatçılar da var

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Kamacıoğlu, pahalılığın bir etkeninin ve piyasadaki sıkıntının, tüccarın 18 dolar kurundan aldığı malın piyasadan henüz tükenmemesinden kaynaklandığını, 18 dolardan alınan bir malın aynı kur üzerinden hesaplanarak satılmak zorunda olduğunu belirtti.

Kamacıoğlu, kötü niyetli insanların da bulunduğunu, fiyatları döviz kurlarının yükselişini fırsat bilerek yükselten, ama düşünce düşürmeyen, bu işi fırsata dönüştürüp para kazanmak isteyen kişilerin de olduğunu kaydetti.

Bu noktada hükümetin denetim mekanizması kurarak, fiyatları denetlemesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Kamacıoğlu, başbakanla bu konuyu görüştüklerini ve belediyelere, zabıtaların bu görevi yerine getirmeleri için talimat verileceğini belirtti.

“En az artış, yerli ürünlerde gerçekleşti”

Kamacıoğlu, yerli üretim ve sanayiden bahsederek, yaptıkları araştırmada bu dönemde en az artışın yerli ürünlere yapıldığını söyledi.

Sanayicinin girdi maliyetlerinin çok arttığını belirten Kamacıoğlu, yerli üreticinin, ürettiği ürünü bir yere yığma fırsatı olmadığını, bu nedenle mümkün olduğunca az artışla ürünlerini piyasaya sürdüğünü kaydetti.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110