Bereket çilesi

banner37

Ülkeyi etkisi altına alan sağanak yağışlar üreticileri mahvederken, hasat dönemindeki sebzeler de tehlike altına girdi

banner87
Bereket çilesi
banner90
banner99

HAYVAN ÜRETİCİLERİNE CİDDİ ZARAR VERDİ… Aşırı yağışlarda hayvan ağıllarında ciddi zararlar meydana gelirken, oluşan su baskınlarında 40 koyunun telef olmasına neden oldu. Hayvanları sel aldı götürdü. Yaşanan ciddi su baskınlarında hayvan üreticileri mağduriyet yaşadı. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, dere yataklarının kenarlarında ağılların olmaması gerektiğine dikkat çekerek, ağılların alt yapılarının güçlendirilmesi için, hibe programlarında daha modern ekipmanlar oluşturularak doğal afetlere daha dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

SEBZELERDE ÇÜRÜME GÖRÜLECEK”… Ziraat Mühendisi Erkut Uluçam, ülkeyi etkisi altına alan yağışların, sebzelerde hasat yapılamadığı için fiyat artışına neden olabileceğine dikkat çekerek, günlük kesilen sebzelerde de çamur olacağından, aşırı nemden dolayı çeşitli hastalıkların ortaya çıkabileceğini vurguladı. Marulda çürüme, patates ve soğanda sıkıntı yaşanabileceğine işaret eden Uluçam, “Patates şu an yeterince var ancak yağışlar zarara uğratabilir. Çürümeler görülebilir” dedi. Uluçam, toprakta birebir yetişen sebzelerde bu hafta sıkıntı olabileceğine işaret ederek bunun geçici bir dönem olduğunu belirtti.

 

“YER ALTI SULARI GÜNDEN GÜNE AZALIYOR”… Yağışlardan dolayı devletin yıllardan beri önlem almadığını ve her yağışta aynı sorunlarla karşılaşıldığını vurgulayan Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, adanın en büyük barajı olan köprü barajının hiçbir geçirgenliği olmadığını belirtti. Köprülü Göledi’nde geçen yıl yüzde 80 oranında doluluk görüldüğünü ve bunun heba olup gittiğini kaydeden Halkseven, “Üretici olarak bu suyun heba olmasına karşıyız. Ekili alanlara zarar veriyor. Beyarmudu, Türkmenköy, İncirli ve Çayönü yer altı suları günden güne azalıyor. Suyun aktarılıp, yer altı sularında faydalı şekilde değerlendirilmesini istiyoruz” dedi.

“ÇALIŞMALAR ARTACAK”… Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, yaşanan aşırı yağışlardan dolayı 3 noktada sıkıntı olduğunu vurgulayarak, Gemikonağı, Yeşilyurt ve Taşpınar bölgelerinde yaşanan ciddi hasarların tamir çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti. Yeldener, su baskınlarını önleme konusundaki proje çalışmalarının artacağını belirterek, akan suların dereye yönlendirilmesinin yapıldığını ve dere ıslahı çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Yeldener, bu konuda ileriye dönük çalışmaların olduğunu söyledi.

Serap ŞAHİN

   Ülkeyi iki gün boyunca etkisi altına alan aşırı yağışlar üreticileri ciddi boyutta etkiledi. Hayvan ağıllarında ciddi zararlar meydana gelirken, 40’a yakın hayvanı sel alıp götürdü ve hayvanlar bulunamadı.

   Aşırı yağıştan dolayı birçok bölge sular altında kalırken, en çok hasar Gemikonağı, Yeşilyurt ve Taşpınar (Angolem) bölgelerinde görüldü. Güzelyurt’ta bir evin damı çöktü, Lefkoşa Sanayi Bölgesi ise her yıl olduğu gibi sular altında kaldı ve birçok yol trafiğe kapatıldı. Bakımı yapılmayan okulların damı çöktü. Hasat döneminde olan sebzeler ise yağış nedeniyle tehlike altına girdi.

   Yağıştan tek mutlu olan kesim ise narenciye üreticileri oldu.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven ve Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, her yıl aynı sorunların tekrar ettiğine işaret ederek, devletin su baskınlarına karşı gerekli önlemleri alarak dolan derelerin heba edilmemesi gereğini vurguladı.

   Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener ise, su baskınlarını önleme konusundaki proje çalışmalarının artacağını kaydetti.

Naimoğulları: 40’a yakın koyunu sel aldı 

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yaşanan aşırı yağış ve fırtınadan dolayı birçok ağılda zarar oluştuğuna dikkat çekerek, Taşpınar Köyü’nde ciddi sel yaşandığını ve hayvan üreticilerinin mağdur olduğunu vurguladı.

   Naimoğulları, Taşpınar Köyü’nde 40’a yakın koyunu selin götürdüğünü belirterek “Sel, hayvanları denize götürdü ve hayvanları bulamadılar” dedi. Hayvancılık Dairesi ve Tarım Dairesi’nin konuyla ilgili incelemelerde bulunduğunu belirten Naimoğulları, “Ağıllarda oluşan zararları bölge Hayvan Dairesi yazdı. Hava şartları düzeldiği zaman zarar ziyan net olarak ortaya çıkacak” dedi.

   Hayvanlarda ve ağıllarda zararların yüksek miktarda olduğuna işaret eden Mustafa Naimoğulları, şunları kaydetti:

   “Suların ağıllarla girmesinden dolayı duvarlar yıkıldı. Bu konuda tazminat söz konusudur. Hayvancılık Dairesi rapor tutacak. Tarım Sigortası da ağıl ve hayvan zararlarını tazmin edecek. Zararın yüzde 65’ini Tarım Sigortası Fonu karşılıyor. Bulaşıcı hastalıkların da yüzde 80’ini karşılıyor. Hayvancının da bu mağduriyetlerinin anında giderilmesi gerekir. Tarım Sigortası Fonu’ndaki ödeme şekli artırılmalıdır. Yüzde 60’lık ödeme yetersiz. Böyle afet durumlarında yüzde 100’ünü ödemelidir. Bunun için de yasadaki tüzüğün değiştirilmesi gerekir.”

“Birçok köy ve ağıl zarar gördü”

   Birlik Başkanı Naimoğulları, aşırı yağışlardan dolayı birçok köy ve ağılın zarar gördüğüne dikkat çekerek, Güzelyurt, Lefke, Taşpınar, Yeşilyurt ve Boltaşlı bölgelerinde hasarların yaşandığını kaydetti.

   Özellikle Taşpınar bölgesinde dere yatağının kapatılması nedeniyle sel yaşandığına işaret eden Naimoğulları, “Dere yataklarının ıslah edilmemesi, temizlenmemesi insanların hatasıdır. Bunlar ele alınmalı. Zamanında yapılması gerekir. Zararı sonuçta hayvancı çekiyor. Ağılların alt yapılarının güçlendirilmesi için özellikle hibe programlarında daha modern ekipmanlar oluşturularak doğal afetlere daha dayanıklı hale getirilmeli. Dere yataklarının kenarlarına ağılların olmaması için ilgililerin bilinçlendirmesi gerekir. Hükümet sel felaketine daha önceden önlem almalı” şeklinde konuştu.

Akçın: Yağışlar narenciyeye yaradı

   Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği (KKNÜB) Başkanı Turgut Akçın, yağışlardan dolayı bahçelerde herhangi bir zararın olmadığını aksine yağışların narenciyeye büyük faydası olduğunu kaydetti.

   Güzelyurt’ta su baskınıyla ilgili herhangi bir zararın olmadığına işaret eden Akçın, portakalın iyileşmesi için yağışlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

   Narenciye üreticilerinin en büyük tehlikesinin dolu olduğuna dikkat çeken Turgut Akçın, ona da herhangi bir önlem alınamayacağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti:

   “Zarar olan yerler, derelerin taşıp belli yerleri bastığı yerlerdir. Bölgeyi gezdim ve gördüm. Dereler akıyor ve birçok suyu tutamadık, denize gitti. Bu da üreticinin aleyhinedir. Çünkü yer altı kaynaklarını desteklemeliyiz. Derelerin ıslahı ve suların akışı için önlem alınmalı. Göletlerde suyu tutmak lazım ki yer altı sularını besleyelim.”

Uluçam: Aşırı nemden sebzelerde hastalıklar çıkabilir

   Ziraat Mühendisi Erkut Uluçam, ülkeyi etkisi altına alan yağışların, sebzelerde hasat yapılamadığı için fiyat artışına neden olabileceğine dikkat çekerek, günlük kesilen sebzelerde çamur olacağı için, aşırı nemden dolayı çeşitli hastalıkların ortaya çıkabileceğini vurguladı.

   Marulda çürüme, patates ve soğanda sıkıntı yaşanabileceğine işaret eden Uluçam, “Patates şu an yeterince var ancak yağışlar zarara uğratabilir. Çürümeler görülebilir” dedi.

   Yağışların meyve ağaçlarında sıkıntı yaratmayacağını aksine faydalı olacağını vurgulayan Uluçam, “Narenciyede hasat dönemi olduğu için gecikme görülebilir. Toprakta birebir yetişen sebzelerde bu hafta sıkıntı olabilir. Ancak bu geçici bir dönemdir” şeklinde konuştu.

Alioğlu: Sular denize akıyor ve sahip çıkılmıyor

   Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, yağışlar ve barajların taşmasıyla ilgili bahçelerde herhangi bir tahribat olmadığını söyledi.

   Alioğlu, ada ülkesi olarak yarı kurak bir coğrafyada olduğumuzu ve her yağan yağmura ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, bereketli yağmurların 10 senede bir geldiğini belirtti.

   Güzelyurt’tan Lefke’ye ulaşan derivasyon hattının yetersizlik ve bakımsızlıktan dolayı patlayarak birçok suyun denize aktığına dikkat çeken Alioğlu, Türkiye’den KKTC’ye uzanan ve asrın projesi olarak adlandırılan suyun büyük riskler alınarak milyonlarca dolar ödenip yapıldığını hatırlattı.

   Mevcut suyun derelerden denize aktığını ve sahip çıkılmadığını vurgulayan Alioğlu, ülkemizde bir tarım politikasının olmamasını eleştirdi.

   Özellikle sulu tarımda yüksek maliyetler altında narenciyenin can çekiştiği, dünyanın en pahalı elektriğini ödediği bir dönemden geçerken bir damla suyun ne kadar önemli olduğunun altını çizen Alioğlu, yağan her yağmurun değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

   Sistemin artık değişip, popülist konuşmalar yerine vatandaşa yönelik projelerle insana güven verecek hamlelerin yapılması gereğine dikkat çeken Alioğlu, “Bizim siyasetçilerimiz, 41. Hükümet olarak Guinnes rekorlar kitabına girmeye can atıyor. Bunu yapmak yerine bu devletin tüm değerlerini tüketmeyip bugün elimizde kalamayan milli servet ve değerlerimize sahip çıkmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

Halkseven: Üreticiler suyun heba edilmesine karşı

   Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, patatesin hasat dönemi olmasından dolayı zararın henüz tespit edilemediğinin altını çizerek, aşırı yağıştan zararın mutlaka olacağını vurguladı.

   Patatesin bu sene piyasada yeterli olduğunu ancak yağıştan kaynaklı bunun etkilenebileceğine dikkat çeken Halkseven, aşırı neme ve suya karşı patatesin dayanıklı olması için ilaçlanması gerektiğini ve üreticinin de bu konuda bilinçli olduğunu belirtti.

   Devletin yağışlardan dolayı yıllardan beri önlem almadığını ve her yağışta aynı sorunlarla karşılaşıldığını vurgulayan Halkseven, şunları kaydetti:

   “Adanın en büyük barajı Köprülü Göledi. Hiçbir geçirgenliği yok. Gecen yıl yüzde 80 oranında doluluk görüldü. Biz bu suyu aktarıp yer altı sularına faydalı olmasını istedik. Ancak hiçbir çalışma olmadı. Üretici olarak bu suyun heba olmasına karşıyız. Ekili alanlara zarar veriyor. Şimdiki hükümetten de bunu bekliyoruz. Beyarmudu, Türkmenköy, İncirli ve Çayönü yer altı suları günden güne azalıyor. Bahçeciler susuzluktan vazgeçme noktasına geldi. Suyu aktarıp yer altı sularında faydalı şekilde değerlendirilmesini istiyoruz.

Yeldener: 3 noktada sıkıntı yaşandı

   Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, yaşanan aşırı yağışlardan dolayı 3 noktada sıkıntı olduğunu vurgulayarak, Gemikonağı’ndaki göledin taşmasıyla ilgili Sanayi Bölgesi’nde sıkıntı yaşandığını belirtti.

   Akan suların dereye yönlendirilmesinin yapıldığını ve şu an dere ıslahı çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Yeldener, bu konuda ileriye dönük çalışmaların olduğunu söyledi.

   Yeşilyurt’ta derivasyon kanalının yağışlardan patladığını ve suyun denize aktığını vurgulayan Yeldener, “Regilatör olan yerden kapatıldı ve suyun akması önlendi. Derede de seviye azaldı. Teknik ekip şu an tamir için çalışmalar yapıyor” dedi.

   Yaşanan üçüncü noktadaki sıkıntının Taşpınar Köyü’nde olduğunu belirten Yeldener, şiddetli yağıştan köprünün çöktüğünü ve yolun hasar gördüğüne dikkat çekerek, “Derenin azalmasını bekliyoruz ki müdahale edebilelim” ifadesini kullandı.

   Güzelyurt’ta ciddi bir sıkıntı yaşanmadığının altını çizen Suat Yeldener, konuşmasına şöyle devam etti:

   “Güzelyurt’ta kullanılmayan bir evin tavanı çöktü. Baraj taşkını oldu ve suyun yönlendirmesini sağladık. Hiçbir yerleşim alanına su gitmedi ve sıkıntı yaşanmadı. Baraj taşması da durdu gibi. Lefkoşa’da ise dağ eteklerinden gelen yağışlarla sanayide birikim oldu. Kapanan yollar açıldı. Hayat artık normale döndü.”

   Uzun süreden beri Sanayi Bölgesi ve Haspolat’la ilgili çalışılan projeler olduğunu ifade eden Yeldener, “Yeniden su baskını olmaması için o projelerin hayata geçirilmesi gerekir. Konuyla ilgili çalışmalar sürecek. Bu projeleri de hayata geçirmemiz gerekir. Bütçenin kapanma noktasında projeler geldiği için nasıl hayata geçirebiliriz diye üzerinde çalışacağız. Daha sonra keşif yapılacak. Özellikle su baskınlarını önleme yolunda çalışmalara gidilecek” dedi.

Çavuş: Alt yapı gözden geçirilmeli

   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) Başkanı Hüseyin Çavuş, ülkeye geç gelen yağışların üreticiyi sevindirdiğini ancak alt yapının da gözden geçirilmesi ve Su Dairesi’nin yeniden yapılandırılması gerektiğini vurguladı.

   Olumsuz hava koşullarının bazı bölgelerde yaşandığını, ancak tarım sektörü için de yağışların gerekli olduğuna işaret eden Çavuş, “En fazla yağışı 1 ve 8 Ocak arasında Beşparmak Sahil Yolu ile Karpaz bölgesi aldı. Üretici bu aylarda yağışları bekliyordu. Kasım ayındaki yağışlar bizleri korkuttu ancak aralık ve ocak yağışları yüzümüzü güldürdü” şeklinde konuştu.

   Güzelyurt’ta yaşanan olumsuzlukların aslında Limasol ve Trodos’ta yağan etkili yağışlardan dolayı olduğunu ifade eden Birlik Başkanı Çavuş, şunları kaydetti:

   “Yapılması gerekenler alt yapının gözden geçirilmesi ve Su Dairesi’nin yeniden yapılandırılmasıdır. Bu noktada bundan sonraki yıllarda atılacak adımlar önemli. Mevcut su kaynaklarının daha verimli nasıl kullanabileceği ortaya koyulmalı. Su yönetimi konusundaki eksikliğimiz gözler önünde.”

Şah: Mandıralar zarar  gördü, yol çamur oldu

   Kaleburnu Muhtarı Mustafa Şah, fırtınadan ve şiddetli yağıştan dolayı, köyde birçok mandıranın üzerindeki sacların uçtuğunu ve zarar gördüğünü belirtti.

   Mandıralara giden yolların çamur olduğunu, üreticilerin büyük zorluk yaşadığını ve tehlikeler atlattığını ifade eden Şah, mandıralara giden yolun bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.

   Şah, köy içindeki eski yapıların da yıkılmaya yüz tuttuğuna işaret ederek tehlike yaratan bu evlerle ilgili bir çözüm üretilmesi gerektiğini belirtti.

Aslan: Ağaçlar söküldü

   Boltaşlı Muhtarı Turgay Aslan da, fırtına sonucu köyde iki mandıranın çatısının uçtuğunu söyledi.

   Birçok ağacın söküldüğünü, bir elektrik direğinin tellerinin koptuğunu, başka bir evin de çardağının hasar gördüğünü ifade eden Aslan, depo camlarının kırıldığını, bir evin şömine bacasının da yıkıldığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75