Berova: Akıncı raporu seçim malzemesi yaptı

banner37

UBP Milletvekili ve Girne İlçe Başkanı Özdemir Berova, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Covid-19 raporunun halen iletilmediğine dair yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Berova, Akıncı’nın raporu siyasi malzemeye dönüştürdüğünü iddia etti.

banner87
Berova: Akıncı raporu seçim malzemesi yaptı
banner90
banner99

Berova, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığını dolayısıyla siyasi kaygılarında başladığını kaydetti ve Covid-19 raporu ile ilgili u açıklamalara yer verdi, “Hala daha verememiz açısından değil de bu polemiğin ortaya çıkması açısından yorumlayayım. Biliyorsunuz, 11 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gideceğiz. Şu anda mevcut Cumhurbaşkanımız Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da aday. Acaba bu raporu alma- verme konusunda bir siyasi malzememi yapma durumu içerisine giriyor diye düşünürseniz ben UBP’li olarak bunun böyle olduğunu düşünüyorum.  Rapora baktığımızda içeriğinde ne kadar hasta görülmüş, yoğun bakım hasta sayısı, tedavilerde kaç kişi yer almış bunları içeren bir şey. Bu istatistik ve veriler kamuoyuna açık bir şekilde verilmiş bir hadisedir.  Eğer sayın Cumhurbaşkanı bunu siyasi bir polemik konusu yapmasaydı, bu rapor denen hadise toparlanır Cumhurbaşkanına verilirdi. Açıkçası Sayın Akıncı’nın bu konuyu siyasi bir malzeme yaptığını düşünüyorum. Sayın Akıncı zaten bu verileri biliyor. Günün sonunda bunu seçim malzemesi yapmak için bu açıklamaları yapıyor kanaatindeyim.”

GÜNEY’DE DE PANDEMİ HASTANESİ YOK

Pandemi Hastanesi ile ilgili açıklamalarda yapan Berova, pandemi hastanesi olması gerektiğine dair bir algı yaratıldığına dikkat çekti, mevcut hastanelerin kapasitelerinin artırıldığına ve sürece hazırlıklı olunduğuna dikkat çekti ve ekledi, ‘işin doğrusu bu değil’, Berova, “İşin doğrusu şu ki pandemi hastanesi denen hastane, mevcut hastanelerde belli başlı bölümlerin ve yoğun bakım kapasitelerinin Covid -19 için ayrılması ve bu ayrılan bölümlerle birlikte hangi hastanelerin bu küresel salgın sürecinde bu virüs hastalıklarına müdahil olacakları, bakacakları bir ortam oluşturulması.  En yakın komşumuza bakıyoruz, Güney Kıbrıs’ta ayrı bir pandemi hastanesi mi var? Hayır öyle bir şey yok.  O günkü şartlarda 40 civarı yoğun bakım yatağımız söz konusuydu yarısından fazlası şu anki hastalarla doluydu o kapasite 140-150 civarına çıkarıldı. Pandemi öncesinde bir bölüm pandemi için ayrılmıştı” dedi.

banner134

TABİPLER BİRLİĞİ’NİN GÖRÜŞLERİNDEN FAYDALANMALIYIZ

Tabipler Birliği’nin açıklamalarını da değerlendiren Özdemir Berova, “Tabipler Birliği’nde dokular her şekilde incelenir ve ihtiyati bir tedbirlilik de içinde olmak üzere unsurlar en kötü senaryoya göre dizayn edilir.  Kendilerince bu ülkenin sağlının en üst seviyede tutulması için alınması gereken tedbirleri ifadelendirme şeklindedir. Sağlık ve ekonomi, bir denge üzerinde olması gereken bir hadisedir. Bu bağlamda siyasi iktidar ve hükümet hepsini düşünmek zorundadır.   Bu dengenin hangi tarafa olursa olsun bozulması ülkenin dengesini ve huzurunu bozacaktır. Alınan kararlarda buna göre alınır.  Tabipler Birliği’nin uyarması konusunda bir şey ifadelendirmem, onlar uyaracaklar ve bizde bu uyarıları görerek onların içerisinden alıp da faydalanacağımız unsurları alıp faydalanacağız. Ama çok da acımasız olmamak gerekir. Tabipler Birliğ’nde bu ülkenin çok önemli ve saygın bir sivil toplum örgütüdür. Yapısını da net olarak biliyorum başkanlığını yaptığım için onun görüşlerinden de faydalanmak gerekir kanaatindeyim.

GİRNE’YE MODERN BİR HASTANE KAZANDIRILACAK

Girne’de Sağlık Bakanlığı’nın ihalesini aldığı hastane ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Berova, “Gerçekten bittiğinde çok güzel bir hastane olacak. Onun alınıp, hastaneye dönüştürülmesi projesi Girne’ye yapılacak en büyük hizmetlerden birisidir. Girne Akçiçek Hastanesi’nin bugünkü koşullarda, hizmet etmez durumda olduğunu söyleyebiliriz. Girne’ye modern, çağdaş bir hastane kazandırılacaktır. Ben bu modern ve çağdaş hastaneyi kazandırmak için emek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75