banner6

Besim: 20 Ekim'e kadar hasta bakıcılar için başvuru kabul edilecek

banner37

Besim: 20 Ekim'e kadar hasta bakıcılar için başvuru kabul edilecek
banner151 banner143

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde düzenlenen sertifika töreninde konuştu, eğitici programının acil bir gereklilik olduğu bilinciyle hazırlandığını söyledi. 

Besim, bugün hastanelerin, bilinçsiz ve sağlıktan uzak kişilerin hasta bakıcılığı gerçeğiyle yüz yüze kaldığına dikkat çekerek, bunun nedeninin de hemşire eksikliği olduğunu ifade etti. 

Besim, sağlık sisteminin güçlü ordusunun koruyanlar olması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Koruyucu sağlık hizmetlerini güçlendirmek zorundayız. Sağlıkta çok güzel şeyler yapabilirsiniz ama toplumu hastalıklardan korumayı başaramıyorsanız, yaptıklarınızın bir anlamı kalmaz. 

Gelecek nesilleri de ancak başarılı koruyucu sağlık hizmetleri ile koruyabiliriz. Koruyucu sağlık hizmetlerini yaymak da ancak eğitimle olur. Şimdi hemşirelerimiz, hastanelerde, sağlık merkezlerinde halkımızı eğitecek. Onlara hastalıklardan nasıl korunacaklarını anlatacak. Bu anlamda hemşirelerin aldığı bu eğitim çok önemlidir. 

Bugün dünyada ülkeler, en büyük bütçelerini korucu sağlık hizmetlerine ayırıyorlar. Biliyorlar ki ancak korursak sağlık sisteminde başarı gelecektir.”

Besim, sırada hasta bakıcıların eğitilmesinin bulunduğunu da hatırlatarak, 20 Ekim’e kadar başvuru kabul edileceğini belirtti. 

Bakan Besim, hasta bakıcılık eğitimlerinin 1 Kasım’da başlayacağını da açıkladı ve “Hasta bakıcılık eğitimi ile güçlü, eğitimli ve donanımlı insanlar yetiştirilecek. Yaşlı Bakım Evi Tüzüğü ile artık insanlarımı bilgisiz insanların bakmasına izin vermeyeceğiz. İşte tüm bu gerçekler ve çalışmalar ışığında 45 saatlik eğitim çok önemlidir” dedi.

Bahçeci: Gurur duyduk

Uzman Hemşire Mine Bahçeci, törende yaptığı konuşmada, programın hemşirelerin alanlarında verdikleri hizmette daha etkin ve verimli olabilmeleri için hazırlandığını söyledi. 

Bahçeci, program çerçevesinde katılımcı hemşirelerin yerinde ve kaliteli sağlık hizmeti verebilmeleri adına eğitici yönlerinin güçlendirildiğini kaydetti. Bahçeci, “Her grup için 45 saatlik eğitimler verildi. Yoğun bir eğitim ve teorik bilgi verilmesi sonrasında, yazılı sınava giren hemşirelerimiz, poster de sundular ve belli bir yeterliliğe ulaşarak sertifika almaya hak kazandılar. Hepsi için ayrı ayrı gurur duyuyoruz” dedi. 

Çoban: Mesleğin ileriye taşınması adına çok önemli

Emekli Hemşirelik Hizmetleri Uzmanı İsmet Çoban da yaptığı konuşmada, dünyadaki sağlık anlayışının; bireyleri, aileleri ve toplum sağlığını koruyan ve gelişen bir yaklaşımı öngördüğünü dile getirdi. 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 16:11
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104