banner6

Besim: Bu laboratuvarları kim kuracak? Kim denetleyecek?

banner37

Besim: Bu laboratuvarları kim kuracak? Kim denetleyecek?
banner90
banner99

Canlı Aktarım

CTP Milletvekili Filiz Besim, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda söz alarak, gıda güvenliği konusuna değindi.

Gıdanın gerçekten güvenli olup olmadığı ile ilgili ciddi anlamda dünyada ve ülkemizde soru işaretleri olduğunu dile getiren Besim, son dönemde dünyamızda Pestisit kullanımının çok artması, zehir kullanımının çok artması ve bu kullanımın denetlenebilir olamaması kanserlerin ve birçok hastalığın artmasına neden oluyor dedi.

“Tıbbi anlamda ön testin bir anlamı yok”

Gıda denetimi ile ilgili ciddi yasalara ihtiyaç duyulduğunu aktaran Besim, “Bizim yediğimiz içtiğimiz gıdalara çok ama çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim ülkemizde de bu anlamda ciddi yasalara ihtiyaç duymaktayız. Bu yasayı incelediğimiz zaman gıda güvenliği anlamında, tüm ürünlerin bir hale gelmesi ve bu ürünlerinden numune alınırken toplu bir şekilde orada olması elbette ki numune alacak müfettişler için daha kolaydır. Yasaya baktığımızda bir laboratuvar kelimesi geçiyor. Hallerde birere laboratuvar kurulacağını ön görüyor bu yasa. Bu kurulacak olan laboratuvar nasıl bir laboratuvar? Sağlık anlamında, tıbbi anlamda ön testin bir anlamı yok” şeklinde konuştu.

Kurulacan olan laboratuvarlar ile ilgili laboratuvar kavramının netleşmesi gerekliğine vurgu yapan Besim şunları kaydetti:

“Bu laboratuvarları kim kuracak? Bunu kim denetleyecek? İçeriğinde neler olacak ve bu içeriği ile ilgili bu mevzuatı ne düzenleyecek? Bu çok önemli bir konudur.  Yasa geçmeden bu laboratuvar kavramının netleşmesi lazımdır ki gıda güvenliği anlamında bu ülkeye böyle bir hizmet verebilelim”

Devlet laboratuvarının durumuna dikkat çeken Besim sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim akredite olan tek laboratuvarımız olan devlet laboratuvarıdır. Şu anda ne durumdadır? Göçebe bir pozisyondadır. 2016’da yanmıştır. Prefabrik binalardadır. 2016’da 56 olan çalışan sayısı bugün sadece 16’dır ve çoğu da emekliliğin arifesindedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104