Beşli konferansın önünün açılması önemli bir aşama

banner37

İsviçre’de ikinci tur Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan çıkmazın aşılmasıyla birlikte gözler şimdi de 9 Ocak’taki randevuya çevrildi.

Beşli konferansın önünün açılması önemli bir aşama
banner90
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs müzakerelerinde İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında yaşanan çıkmazın aşılarak, beşli konferans tarihinin önünün açılması, müzakere sürecinde önemli bir aşma olarak kabul ediliyor.

KIBRIS’a konuşan kaynaklar, Bu çerçevede dünyanın ilgisini Kıbrıs sorununa yönlendirmesi ve tarafların da çabalarını 9 Ocak’taki Cenevre görüşmelerine kadar yoğunlaştırması ciddi gelişmeler olarak değerlendiriliyor.

9 Ocak tarihine kadar olan süreçte, tüm konular birbirine bağlantılı olarak görüşülecek. Bu konular arasında Mont Pelerin’de sıkıntı yaratan toprak kriterleri de bulunuyor. Tüm konuların birbiriyle bağlantılı olarak görüşülmesi konusu ise 11 Şubat 2014 belgesi çerçevesinde yer alıyor.

Liderlerin geçtiğimiz akşam BM Genel Sekreteri Espen Barth Edie ile biraraya geldikleri yemeğin hem liderleri uzlaştırmak, hem de 9 Ocak tarihine kadar olan programın şekillendirilmesi çalışmaları nedeniyle uzun sürdüğü aktarıldı.

Beşli konferansın ucu açık

Liderlerin uzlaştığı anlaşma çerçevesinde, 9-11 Ocak tarihleri arasında tüm başlıklarda açıkta kalan konular görüşülecek, 11 Ocak’ta taraflar haritalarını sunacak ve 12 Ocak’ta garantörlerin katılımıyla beşli Kıbrıs Konferansı toplanacak. Konferansın bitiş tarihi bulunmuyor. Kaynaklar, bunun iyi bir gelişme olduğunu, ne kadar gerekliyse o kadar bir süre içinde konuşulacağını kaydetti.

Rum tarafı daimi ülkelerin katılımını netleştirmeye çalışıyor

Garantör ülkelerin dışında ihtiyaç duyulması halinde diğer tarafların da katılımın yer alması, AB’yi ilgilendiren konuların olacağı ve bu noktada en son karar verileceği zaman, AB’nin de bir şekilde masada bulunması gerektiği şeklinde yorumlanıyor.

Bu arada, Rum tarafının, “ilgili taraflar” kısmında, BM ve AB’nin kastedildiği noktasında hemfikirken, BM Güvenlik Konseyi daimi ülkelerinin de söz konusu konferansa katılımı konusunu netleştirmeye çalıştığı öğrenildi.

banner134
Krizin aşılmasında dış faktörler belirleyici oldu

Bu krizin aşılmasında BM yanında dış güçlerin de etkisinin olduğuna inanılıyor. Özellikle İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’un Kıbrıs temaslarında Rum tarafına makuliyet çerçevesinde hareket etmesi yönünde uyarıda bulunduğu konusu siyasi kulislerde konuşulurken, Johnson’un taraflara kamuoyu önünde yapmış olduğu esneklik ve yaratıcılık vurgusuna da dikkat çekiliyor.

Güney’deki çözüm karşıtı partiler rahatsız

Öte yandan, müzakerelerin yeniden başlaması ve görüşmelere Cenevre’de devam edilerek, beşli konferans tarihinin belirlenmesi uzlaşısı, Güney Kıbrıs’taki çözüm karşıtı patiler arasında rahatsızlık yarattı. Kıbrıs sorunu ile ilgili geleneksel katı çizgide olan partiler, Anastasiadis’i vermiş olduğu sözleri tutmamakla suçladı.

DIKO Başkanı Nikolas Papadopulos, Anastasiadis’in kabul ettiği şeyin, açıkta kalan konularda anlaşma sağlanıp veya sağlanmadan beşli konferansa gidecek otomatik bir prosedür olduğunu, bununla çözüme ulaşılamaması halinde Rum tarafının suçlanacağını kaydetti.

Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas, Anastasiadis’i  “Türklerin tüm koşullarını” kabul ettiği için protesto etti. Lillikas, Türkiye’nin 2004 yılında Annan Planı’nın son safhasında aynı şekilde hareket ettiğine işaret etti.

Dayanışma Hareketi’nden Eleni Theocharous ise Anastasiadis’in taahhütlerini yeniden bozduğunu, Eide tarafından önceden kararlaştırılmış bir çözüme doğru sürüklenen oyunun sergilendiği iddiasında bulundu. Theocharous, bu gelişmelerin çok tehlikeli olduğunu söyleyerek, halka ve muhalefet partilerine uyanık olmaları yönünde çağrıda bulundu.

Yeşiller Partisi Başkanı Giorgos Perdikis ise görüşmelerin yeniden başlamasıyla ilgi varılan kararı ve tarih belirlenmesini olumsuz bir gelişme olarak nitelendirdi. Perdikis, Anastasiadis’in U dönüşü yaptığını ve açıklaması gereken pek şey olduğunu da sözlerine ekledi.

Rum Ulusal Konseyi toplanacak

Anastasiadis’in, 7 Aralık Çarşamba sabahı Rum Ulusal Konseyi’ni toplantıya çağırması bekleniyor. Ayrıca Anastasiadis’in önümüzdeki günlerde Yunanistan’a giderek, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve diğer yetkilerle temaslarda bulunması öngörülüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75