banner6

'Beton Blok istemiyoruz'

banner37

Lefkoşa, Yenişehir Mahallesi’nde yapılması planlanan öğrenci yurduna karşı çıkan “Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi” yurt projesini protesto etmek için dün öğleden sonra iki farklı noktada eylem yaptı

'Beton Blok istemiyoruz'
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefkoşa, Yenişehir Mahallesi’nde yapılması planlanan 8 katlı öğrenci yurduna karşı çıkan “Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi” yurt projesini protesto etmek için dün öğleden sonra iki farklı noktada pankartlı eylem yaptı. Bölge halkı, “Halkımız şunu bilmelidir ki, Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi olarak haklarımızın sonuna kadar koruyucusu olacağız” dedi.

Mahalle sakinleri ile birçok sivil toplumun destek verdiği eylem, Başbakanlık Işıkları ile Yenişehir Mahallesi Işıkları’nda yapıldı.

Taleplerinin söz konusu malın rezerv olarak ayrılması kararının hemen iptal edilmesi gerektiğini belirten Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi Üyeleri, arsaların, yeşil alana dönüştürülerek Lefkoşa Türk Belediyesi ile beraber bölge yaşayanların da katılımıyla Yenişehir halkının da kullanabileceği dinlence parkı olarak inkişaf edilmesi gerektiğini söyledi.

Eyleme birçok örgüt destek verdi

İnisiyatif üyelerinin ‘Beton Blok Değil Yeşil Alan İstiyoruz’ pankartlı eylemine, Yeni Kıbrıs Partisi, Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu, Mağusa İnisiyatifi üyeleri destek verdi.

Bölge halkı, “bu ülkede insan haklarının, çevre sorunlarının, bir ülkede yaşayan insanların 3. sınıf bir meta olarak görüldüğü bir düzende yaşıyoruz. Biz bu düzene Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi olarak karşı çıkıyoruz. Dahası altı ay önce benzer bir uygulamaya toplumun tüm kesimlerinin yanında siyasiler de karşı çıkmış ve söz konusu olay durdurulmuştu. Bugün de beklediğimiz toplumdan gelen muhalefete siyasilerin de kulak vermesi ve gereğinin yapılmasıdır” dedi.

Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi eylemde yaptığı basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

Yaklaşık iki ay önce, Şehit Biray Mustafa Sokak’ta bulunan ve Anadolu Ajansı’nın kullanımında olduğu bilinen, fakat sonradan Maliye Bakanlığı’na devredilen 2 arsanın, bir bakanın birinci derece yakınlarının hissedarı olduğu Mediterranean Cyprus Education Services Ltd. adlı özel bir şirkete iki bloktan oluşan 8 katlı yurt yapılmak üzere ayrıldığını öğrendik.

Mahallede oturan sekiz aileden yaklaşık 35 kişi yanında, çevre sokaklarda oturan diğer aileler de mahallelerine devasa bloklardan oluşan beton binaların kalkacağını, büyük bir oranda genç ve öğrenci nüfusunun gelmesiyle doğacak gürültü, park, kirlilik, güvenlik ve çevre sorunlarının bilinciyle bir araya gelip Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifini oluşturduk.

İnisiyatif olarak aşağıda sıraladığımız durumları tespit etmiş bulunuyoruz.

1) Böylesi bir arazinin rezerv olarak akrabalık ilişkileri kullanılarak ayrılması, buna aracılık yapan dairenin müdürünün de söz konusu kişilerin birinci derecede yakınları olduğu gerçeği, halkımızın yüzüne tokat gibi vurulmuş devlet arazilerinin mevki sahibi insanlar tarafından yakın akrabalara dağıtma gerçeğidir. Burada bir siyasetçinin kendi yakınlarına rant ve çıkar sağlayıcı uygulamaları hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmamakta ve ceza yasası anlamında da görevin kötüye kullanılmasıdır.

2) Bu veriliş sırasında, herhangi bir duyuru yapılmadan, herhangi bir ihaleye çıkılmadan söz konusu arazilerin bu şekilde rezerv edilip kiralama yoluna gidilmesi, devlet taşınmaz mallarının ihaleye çıkılmadan verilemeyeceğini belirten kamu ihale yasasına da aykırıdır.

3) Yapılan işlemde, zoraki destekleyici fikirler dışında, yurt yapımının gerçek bir kamu yararı bulunmadığı, amaçlananın belirli bir şirkete rant ve avanta sağlanmasıdır.

4) Genelde tek katlı veya iki katlı evlerin oluşturduğu bir sokağa 2 bloktan oluşan sekiz katlı yurt yapılması, o mahallede ve civarında yaşayanlara yapılmış büyük bir haksızlık ve ayıptır. Bu, çoğunluğu 1963 ve 1974 göçmeni olan mahalleliye, yuva olarak bildikleri evlerini tekrardan terk edin ve yine göçmen olun demektir.

5) Böylesi bir yapının, fiziki ve manevi olarak bölgeyi etkileyeceğinden, bölge sakinlerinin görüşlerinin alınmadan hareket edilmesi bir başka anti demokratik uygulamadır. Planlanan projenin özellikle A tipi imar kapsamı çerçevesine konularak halkın fikrinin sorulması engellenmiştir. Bu yoğunluktaki bir nüfusun mahalleye getireceği çevresel sorunlar elbette civarda yaşayanları etkileyecektir. Bu ülkede, insan haklarının, çevre sorunlarının ve yaşayan insanların 3.sınıf bir meta olarak görüldüğü bir düzende yaşıyoruz. Biz bu düzene Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi olarak karşı çıkıyoruz. Bundan altı ay kadar önce benzer bir uygulamaya toplumun tüm kesimleri yanında siyasiler de karşı çıkmış ve söz konusu olay durdurulmuştu. Bugün de beklediğimiz, toplumdan gelen benzer şikayetlere siyasilerin de kulak vermesi ve gereğinin yapılmasıdır denildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 09:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104