Beton blokların üzerlerine düşmesinden korkuyorlar

banner37

Lefkoşa’da yerleşim yerinin ortasında devam eden inşaat çalışmaları Yenişehir sakinlerinde endişe ve huzursuzluk yaratırken, söz konusu firmanın yetkilisi, gerekli tedbirlerin alındığını iddia etti

banner87
Beton blokların üzerlerine düşmesinden korkuyorlar
banner90
banner99

“ENDİŞEYE GEREK YOK”… Yerleşim yerinin ortasında yüksek bina yapımı için devasa vinçlerle beton blokların taşındığı ve bu blokların veya vinçlerden kopacak bir parçanın üzerlerine düşmesinden korktuklarını belirten bölge sakinleri, inşaat çalışması nedeniyle 8 saati aşan elektrik kesintileri yaşandığından şikayetçi. Söz konusu inşaat firmasının şantiye şefi Fikret Bilaloğlu ise gerekli izinleri ve tüm güvenlik önlemlerini aldıklarını belirterek, halkın edişe etmemesini istedi.

Ahmet TİLKİ

Lefkoşa’nın Yenişehir bölgesinde Şht. Cemal Ali Ömer Sokak’ta Eurocoast Group inşaat firmasına ait şantiye alanı, bölgede yaşayan insanların huzurunu kaçırdı.


Yerleşim yerinin ortasında yüksek bina yapımı için devasa vinçlerle beton blok ve başka materyallerin taşındığını, bunların veya vinçlerden kopabilecek bir parçanın her an üzerlerine düşmesinden korktuklarını ve sürekli bu endişeyle yaşadıklarını belirten bölge sakinleri, ayrıca inşaat çalışması nedeniyle 8 saati aşan elektrik kesintileri yaşadıklarından şikayet etti.


Söz konusu inşaat firmasının şantiye şefi Fikret Bilaloğlu ise, gerekli izinleri ve tüm güvenlik önlemlerini aldıklarını belirterek, bölge halkının endişe etmemesini istedi.

“Gerekli can ve mal güvenliği sağlanmıyor”


Konuyla ilgili şikâyette bulunan bölge halkı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) tarafından yapılan elektrik kesintilerinin 8 saatten fazla sürdüğünü, artan sıcaklıklar dolayısıyla klima ve vantilatör tipi elektronik araçları kullanamadıkları için de büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Bölge sakinleri özellikle yaşlı, hasta ve küçük çocukların sağlıkları açısından bu durumun daha da sakıncalı olduğuna dikkat çekti.


Yapılacak olan konut tipi apartman dairelerinin çalışmaları için daha geniş önlem alınması gerektiğini belirten vatandaşlar, ilgili makamların işlerini sürdürürken can ve mal güvenliği konusunda yeterli önlem alamadıklarını savundu.


Kullanılan vinç tipi şantiye araçlarının bölgede duran müstakil konutlar ve apartmanlar için risk taşıdığını ifade eden bölge halkı, evlerinde her an korku ve panik içerisinde yaşadıklarını söyledi.


Yapılacak olan bu tip faaliyetler için can ve mal güvenliğinin sağlanmasının elzem olduğunu kaydeden bölge sakinleri, ilgili müteahhitlerin ve yetkililerin bu konuda gerekli tedbirleri ve denetimleri yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

“İnşaat için gerekli tedbirler sağlandı”


Söz konusu inşaat alanı için yapılan şikâyetler üzerine konuşan Eurocoast Group Şantiye Şefi Fikret Bilaloğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nden (LTB) ve Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’ndan (KIB-TEK) gerekli inşaat ve elektrik kesintisi için belge onaylı izin aldıklarını söyledi.


Çevrelenen şantiye alanı için ilgili yol rotalarına sınır çizdiklerini belirten Bilaloğlu, taşınan inşaat malzemeleri için kullanılan vinç türü araçların güvenli bir şekilde kullanıldığını kaydetti.


Sürdürülen inşaat faaliyetinin çevrede duran yerleşim birimlerini tehdit edecek boyutta olmadığını dile getiren Bilaloğlu, işlerini titizlikle yaptıklarını belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlgili sokakta yaşayan birisi
İlgili sokakta yaşayan birisi - 9 ay Önce

Resimde yatay olarak görülen vinç parçası sabah 9.00’dan 15.00 civarına kadar kapılarımızın önünde yol ortasında uzun uzun yattı. Önlem olarak sadece çukur falan olduğunda konan 2 adet plastik uyarıcı kondu. Sabah saat 9.00’dan 17.15’e kadar elektriksiz oldukça zor, işkenceli bir süre geçirdik. Mahallemizde elektrikle çalışan cihazlara bağımlı hastalar var. Hiç kimseye bir bildirim yapılmadı. 3 yol kapatıldığı ve yolların girişlerine herhangi bir uyarı konmadığı için gelen arabalar uzunca bir mesafeyi, geri geri gidip başka yola sapmak zorunda kaldı. Birçok kez Belediye aransa dahi 1 tek kişi dahi gelip bakmak zahmetine katlanmadı. Sn. Harmancı konu izni verirken Bölge Halkını hiç düşünmedi sanırım. Ne gereği var ki? Neticede kendisi rahat. Firmaya ait vinç parçalarını taşıyan uzun kasalı kamyon malıymış gibi köşe başına kasasını bırakıp çekip gitti. Polis Müdürlüğüne telefon edip gelip görmelerini istedik. Kendilerine mahallemiz adına teşekkürlerimizi sunmak isterim. Hemen gelip ilgilendiler. İlgili kişiyi buldular ve köşe üstünde kazaya sebebiyet verecek konumda olan kamyon kasasını kaldırttılar. Polis Müdürlüğüne gönülden teşekkürler. Son olarak söylemek istediğim şu ki; Binbir manevra ile takılan vinç 17.30’dan itibaren hafif rüzgarcığın altında kafamızda döndü döndü dolaştı. Ne saat başımıza düşecek düşüncesiyle psikolojik baskı altında yattık.. Kısacası ALLAHA EMANETİZ…
YAZIKLAR OLSUN.

SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108