banner6

Beyarmudu'nda barikat çilesi!

banner37

Beyarmudu ve Pile köyünde yaşayan vatandaşlar, Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndaki yoğunluk nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını söylüyor

Beyarmudu'nda barikat çilesi!
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Beyarmudu ve Pile köylerinde yaşayan vatandaşlar, Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndaki yoğunluk ve yetersizliklerin, kendilerini oldukça mağdur ettiğini söylüyor.

Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nın günlük giriş-çıkış kapasitesine cevap veremediğini belirten köylüler, kapının fiziki durumunun ve personel sayısının yetersiz olduğu görüşünde.

Larnaka Havalimanı’na ulaşmak isteyenlerin genellikle Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’nı kullandıklarına dikkat çeken köylüler, özellikle de turist kafilelerini taşıyan otobüslerin kapıya geldikleri sırada işlemlerin çok uzun sürmesinden yakınıyor.

Pile’de yaşayan vatandaşlar, evlerine ulaşmak için günde 3-4 kez kullanmak zorunda kaldıkları barikatta işlem yaptırabilmek için her gün saatlerce kuyruk beklemekten bıkıp usandıklarını ifade ediyor.

Beyarmudu’nda yaşayan yurttaşlar ise aynı Pileliler gibi, barikatı günde 3-4 sefer kullandıklarını ve sadece barikatta her gün mağduriyet yaşadıklarını bildirdi.

Her iki köy sakinleri, durumu defalarca üst makamlardaki yetkililere bildirmelerine rağmen, devletin bu konuya bir türlü el atmadığından şikâyet ediyor.

Köylüler ne dediler… Köylüler ne dediler… Köylüler ne dediler…

Sonbil Çelebi:

“Ben Pile’de yaşıyorum. Her şeyden önce biz Pileliyiz. Her zaman devletimizin yanında olan insanlarız. Devletimizden bu barikat konusunda bize elini uzatmasını acilen bekliyoruz. Uzun bir süreden bu yana devlet elini eteğini çekti. Özellikle son zamanlarda Beyarmudu Kapısı’nda büyük zorluklarla karşı karşıyayız. Kapı artıkbu yükü çekemiyor. Barikat gerek kapasite, gerek park, gerekse personel olarak yetersiz. Bunun başlıca sebebi, özellikle Girne, Mağusa ve Lefkoşa’daki oteller, Larnaka Havaalanı’ndaki müşterilerinin transferlerini yapmak için bu yolu kullanmaktadırlar. Sorunlu bir araba veya sorunlu bir kişi tespit olunduğunda tüm barikat tıkanır. Gerek kuzey, gerek güney istikametine doğru barikat tamamen kapanır. Saatlerce beklemeye neden olur. Oradaki personelin tüm iyi niyetine rağmen bu yetersizliklerden dolayı büyük mağduriyet yaşamaktayız. Örneğin biz Pileliler, kuzeyle tek bağlantımız olan Beyarmudu Kapısı’nı kullandığımız için gerek otobüs, gerek minibüslerin yarattığı sıkışıklıklardan dolayı 5 dakikalık işi, 5 saatte yapıyoruz. Bu da bizleri kuzeye geçmekten caydırıyor. Bu sıkıntıları üst makamlara ilettiğimizde maalesef büyük bir duyarsızlıkla karşı karşıya kalıyoruz. Ben güneye gezmeye gitmiyorum. Havaalanına yolculuk yapmaya gitmiyorum. Ben evime gidiyorum. Eve gidebilmek için de barikatta gerek gündüz, gerek gece saatlerce bekleyip mağdur oluyorum. Bu işlerden her kim sorumluysa, hükümet, polis, asker bir an önce daha vahim olaylara sebebiyet vermeden bu işe çözüm bulsunlar. Topu sürekli birbirlerine atmaktan vazgeçsinler. 2004’te yapılan yanlışlıktan ortaya çıkan bu duruma birilerinin el atma zamanı gelmiştir. Bu işin çözümüyle ilgili önerimiz, mevcut Beyarmudu Kapısı’nın yalnızca çıkış, batı kapısının bir an önce düzenlenip giriş için kullanılmasıdır.”

Mustafa Kitaplı:

“Ben Beyarmudu’nda kalıyorum. Larnaka Havalimanı’na giden veya gelen tüm otobüs, taksi ve dolmuşlar, Beyarmudu Kapısı’nı kullanıyorlar. 2 otobüs aynı sırada barikata geldiğinde, onlara 2 dolmuş da eklendiğinde, işlemleri yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu da bizim gibi kapıyı günde 3-4 kez kullanmak zorunda kalanlar için çok büyük sıkıntı yaratıyor. 10 dakikada gideceğimiz yere, sıkışıklık nedeniyle 1 saatte gidebiliyoruz. Pile’den hasta olup kuzeye geçmek isteyenler, barikatta işlem yaptırmak için uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Kapıdaki personel sayısının yetersizliğinin yanında, sistem de çok yavaş işlemektedir. Memurların canları çıkıyor.”

Salih Tozanoğlu:

“Ben Pile’de yaşıyorum. Beyarmudu Kapısı sürekli yoğun olduğu için kuzeye geçişlerde dakikalarca kapıda bekliyorum. Özellikle de otobüslerin art arda geldiği anlarda kapıda büyük sıkışıklık yaşanmaktadır. Kapıyı her gün 3-4 kez kullanmak zorunda olan bizler, bu durumdan büyük mağduriyet yaşıyoruz. Yetkililer uzun zamandan bu yana devam eden bu sorunla ilgili artık gereken adımı atmalıdır. Orada çalışan memurlar ve diğer görevliler canla başla görevlerini yerine getiriyorlar, en az bizim kadar onlar da bu sistemsizlikten mağdur oluyorlar.”

Uğur Taner:

“İngiliz Üsleri’nde kalıyorum. Beyarmudu Kapısı oldukça yoğun olması nedeniyle bu kapıyı kullanmak isteyenler uzun süre beklemek zorunda kalıyorlar. Ben İngiliz Üsleri’nde kaldığım için batı barikatından da geçmeye hakkım var. Yolumu uzatıp batı barikatından geçmeyi tercih ediyorum. Ancak Beyarmudu ve Pile’de yaşayanlar, batı barikatını kullanamıyorlar. Çok yoğun olan bu kapıda uzun süre bekledikleri için mağdur oluyorlar. 2 otobüs aynı anda geldiği zaman araba kuyruğu köyün içine kadar uzanıyor. Bu da büyük zaman kaybına yol açıyor.”

Halil Şeref Erüreten:

“Ben Beyarmudu köyünde yaşıyorum. Otobüslerle turist kafileleri kapıya geliyor. Kapı uzun süre kilitleniyor. 1 otobüsün işlemi en az 20 dakika sürüyor. Genelde 2-3 otobüs birlikte geliyor. Kapı tamamen kilitleniyor. Kapıdaki bir başka sorun ise herhangi bir tuvaletin bulunmamasıdır. Burada uzun süre beklemek zorunda kalan turistler, bazı zamanlarda tuvalet ihtiyaçlarını sağda solda gidermek zorunda kalıyorlar. Kapıdaki en büyük sorun, uzun süre bekleme sorunudur. 5 dakikalık yol için yarım saat beklemek zorunda kalmak berbat bir durum.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2017, 08:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104