Beyarmudu'nda geçiş çilesi

banner37

1974 yılında kurulup 2003 yılında iki taraflı geçiş için hizmet vermeye başlayan Beyarmudu sınır kapısı, son günlerde özellikle hafta sonları maruz kaldığı yoğun trafikten dolayı geçiş yapanlara sıkıntı yaşatıyor.

banner87
Beyarmudu'nda geçiş çilesi
banner90
banner8

Emre ERZİN

Ülkemizin sınır köylerinden olan Beyarmudu’daki kara sınır kapısındaki geçişlerde oluşan kuyruklardan şikayetçi olan vatandaşlar, sınırdan geçmek için saatlerce araç içerisinde beklemek zorunda kalmaya tepki gösterdiler.

Sınır kapısında bulunan beş kulübeden yalnızca giriş ve çıkış işlemleri için iki kulübenin aktif olmasının geçişlerin yavaş ilerlemesine yol açtığını ifade eden vatandaşlara göre diğer sorunun barikatın bulunduğu konumun ufak ve dar bir alanda olmasından dolayı zaman zaman iki aracın barikata sığamamasının yarattığı tıkanıklık.

Vatandaşlar, bu durumdan şikayetçi olurken esnaf bu durumdan gayet memnun. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran bölge esnafı Osman Karabıyıklı, “Esnaf olarak hepimiz kazanıyoruz. İnsanlar araçlardan inip alışveriş yapıyor, bu sayede bizde döviz kazanıyoruz” dedi.

Karabıyıklı, köy içerisinde yol kenarlarına gelişi güzel park edilen araçların kendilerine ve barikat trafiğine engel olduğunu kaydetti.

Sınır kapısı bulunduğu konum itibarıyla çok yetersiz bir alana sahip olduğuna dikkat çeken Beyarmudu halkı sakinlerinden Hulusi Özoğul, bu sebeple son zamanlarda trafiğin daha da yoğunlaştığı ve sorunun katlandığını vurguladı.

Özoğul, insanlar evlerine gitmek için saatlerce kuyrukta beklediğini ve bölgenin tek geçiş noktası olduğu için polis kontrollerinin fazlalığının da geçişleri yavaşlattığını kaydetti.

Edip: Kapının bulunduğu alan genişletilemiyor

Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Beyarmudu Sınır Kapısı’nın en büyük problemi yaz aylarında turist taşıyan otobüslerin sıkça bu kapıyı kullanmaları olduğunu dile getirdi.

Sıkıntının temel kaynağı yolun bir tarafının eski mezarlık, bir tarafının da özel mülk olmasından kaynaklandığını belirten Edip, bu sebeple yola her hangi bir müdahalede bulunulamadığını söyledi.

Sınır kapısıyla doğrudan bir bağlantımız olmasa da dolaylı yollardan konuya dahil olduklarını kaydeden İlker Edip, geçmiş dönemlerde farklı alternatifler düşünülse de uygulamaya geçilemediğini anımsattı.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75