banner6

“Beyaz Kurt”tan 1 kilo kokain çıktı

banner37

“Beyaz Kurt”tan 1 kilo kokain çıktı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Beyaz Kurt” isimli başarılı operasyon neticesinde piyasa değeri 3 milyon TL olan “1 kilo kokain” ele geçirildi. 

   İçinde yüklü miktarda uyuşturucu olan siyah renk sırt çantasıyla kaçan Afrika kökenli Chinedu Ogugua Bosah, dün yakalandı ve uyuşturucuyu sakladığı yeri polise gösterdi. 30 Euro karşılığında Bosah’ı arabasıyla taşıyan Ameer Hussaın da tutuklandı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (kokain) ithal, alma, verme ve tasarrufu”, “1. derecede askeri yasak bölgeyi ihlal” ve “Ağır bir cürüm işlemek için gizli ittifak” suçlamalarıyla tutuklanan iki zanlı, dün öğleden sonra Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine soruşturma amaçlı 2 gün tutukluluk emri alındı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada savcı Ahmet Özlemler, polis memuru İbrahim Atabek’i tanık olarak dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Atabek, 22 Mart’ta, saat 21.30’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından Minareliköy’de, Yap-El Sitesi’nde gerçekleştirilen ve Beyaz Kurt olarak isimlendirilen operasyonda, konu site içerisine giren ZNE 620 plakalı aracın kontrol amacıyla yanına gidildiği sırada, araç içerisinde yolcu olarak bulunan zanlı Chinedu Ogugua Bosah’ın tasarrufunda bulunan siyah renk omuz çantası ile koşarak kaçtığına vurgu yaptı, araç sürücüsü olan zanlı Ameer Hussaın’ın tutuklandığını belirtti.

“1 kilo kokaini Akasya

ağaçlarının altına sakladı”

   İbrahim Atabek, operasyon kapsamında zanlı Chinedu Ogugua Bosah’ın da aynı bölgede tespit edilerek tutuklandığını kaydetti.

   Atabek, 23 Mart’ta zanlı Bosah’ın olay mahalline götürülerek yapılan soruşturmalarda olay günü kaçtıktan sonra konu sitenin batı istikametinde bulunan akasya ağaçlarının altına sakladığı siyah renk omuz çantasının yerini gösterdiğini, çanta içerisinde piyasa değeri 3 milyon TL olan yaklaşık 1 kilogram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunduğunu belirtti.

   Zanlı Bosah’ın, şu anda aranan iki şahsın yönlendirmesi ile bin Euro karşılığında bahse konu maddeyi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden alarak, yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’tan ithal ettiği itirafında bulunduğunu kaydeden Atabek, zanlı Ameer Hussaın’ın ise yine aranmakta olan şahıslar ile gizli ittifakta bulunarak anlaşıp 30 Euro karşılığında zanlı Bosah’ı Yılmazköy bölgesinden alarak olay mahalline getirdiğinin tespit edildiğini kaydetti.

   Zanlı Chinedu Ogugua Bosah’ın gönüllü ifade verdiğini, meseleyle ilgili olarak bu aşamada aranan iki şahıs olduğuna vurgu yapan Atabek, alınması gereken ifadeler, görülüp soruşturması gereken şahıslar olduğunu,  zanlıların serbest kalması halinde tahkikatı olumsuz yönde etkileyeceğini belirtip, her iki zanlının da iki gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.

   Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110