“Beyaz şapkalı hackerlar yetişecek”

banner37

Gençlik Dairesi öncülüğünde, siber güvenlik uzmanlığı yolunda kariyer adımları hedefleyen gençler için 28-30 Kasım tarihleri arasında ücretsiz eğitim seminerleri başlıyor

banner87
“Beyaz şapkalı hackerlar yetişecek”
banner8

600’E YAKIN BAŞVURU YAPILDI… TUSİDAM’ın sahip olduğu ve KKTC Gençlik Dairesi’nin de sponsorluğunu üstlendiği, siber güvenlik uzmanlığı yolunda kariyer yapmayı hedefleyen lise çağındaki gençlere yönelik 28, 29, 30 Kasım tarihlerinde ücretsiz eğitim seminerleri başlayacak. Şimdiye kadar 600 başvuru alınan projenin 8 aylık bir eğitim süresi olacak. Eğitimlerin sonrasında başarıya göre hackerlık sınavları yapılacak projede ilk etapta 3 günlük, sonrasında ise 5 günlük eğitim kampı olacak. Kıbrıs’ın Siber Kahramanları Projesi, başarılı olanlara burs, staj ve iş imkânı da sunacak.

Serap ŞAHİN


Türkiye Stratejik Teknoloji Dönüşümleri Araştırma Merkezi (TUSİDAM) ve KKTC Gençlik Dairesi sponsorluğunda, 28, 29 ve 30 Kasım’da Kıbrıs’ın Siber Kahramanları isimli proje Güzelyurt, Girne, Mesarya, Lefkoşa, İskele ve Mağusa’da eğitim vermeye başlıyor.


İlk etapta sadece lise çağı gençlerini hedef alacak olan proje tamamen ücretsiz ve şimdiye kadar 600’a yakın kayıt alındı. Eğitim tarihine kadar kayıtların süreceği projenin, 8 aylık bir eğitim süresi olacak.


Yurtdışından uzman eğitmenlerin de katılacağı eğitimlerin sonrasında başarıya göre hackerlık sınavları yapılacak projede ilk etapta 3 günlük, sonrasında ise 5 günlük eğitim kampı olacak. Kıbrıs’ın Siber Kahramanları Projesi, başarılı olanlara burs, staj ve iş imkânı da sunacak.

“600’e yakın başvuru yapıldı”


Kıbrıs’ın Siber Kahramanları Proje Koordinatörü Lisani Deniz, esas proje sahiplerinin TUSİDAM olduğunu ve KKTC Gençlik Dairesi’nin de sponsorluğunu üstlendiği projenin 3 yıldır tasarlandığını söyledi.


Yılladır ülkede siber güvenlik anlamında da birçok seminer ve panel düzenlediklerine işaret eden Deniz, Kıbrıs’ın siber kahramanları projesinde ilk olarak lise seviyesinden başlanıldığını ve bu kapsamda 38 liseyi ziyaret ederek, bu alanda ilgi ve yeteneği olan gençlere bilgilendirme yapıldığını belirtti.


28, 29 ve 30 Kasım’da 6 bölgede eğitim seminerleri verileceğini ifade eden proje koordinatörü Deniz, ilk seminerin Güzelyurt’ta ve Girne’de aynı gün olacağını kaydetti. Deniz, 29 Kasım’da Mesarya’da, öğleden sonra Lefkoşa’da, 30 Kasım’da da İskele ve Mağusa’da olacağını söyledi.


Deniz,Kibrisinsiberkahramanlari.org sitesinden katılacak olan 600’e yakın gencin kayıt yaptırdığına işaret ederek, kayıtların eğitim gününe kadar süreceğini bildirdi.

“Dünyada bu alanda 3 milyon personel açığı var”


Yapılacak eğitim seminerleri sonucu katılanlara eğitim sertifikası verileceğini söyleyen Deniz, kibrisinsiberkahramanlari.org sitesinden eğitim paketleri hazırlanarak kayıt yaptıranların ilgilerinin ölçüleceğini kaydetti.


Deniz, “Özellikle liseden başladık. Önümüzdeki yıl üniversite öğrencilerini de hedefleyeceğiz. En önemli insan kaynağı lise seviyesinde geleceğini hazırlayacak olan çocuklara yeni meslekleri, teknolojik meslekleri ve dünyada ihtiyaç duyulan meslekleri de anlatmak aslında misyonumuzun bir tanesi” ifadelerini kullandı.


Siber güvenlik alanında Fobs dergisinin 2019 Ocak ayında yayınladığı rapora göre şu anda dünyada 3 milyon siber güvenlik alanına hizmet verecek personel açığı olduğuna işaret eden Deniz, gün geçtikçe bu ihtiyacın çoğaldığını vurguladı.

“Uluslar arası sertifikasyonları almalarını sağlayacağız”


Bir takım verilerin dijital ortama geçmesi ile verileri korumak adına yatırım yapılması gerektiğine işaret eden Deniz açıklamasında “Bunun için de en önemli kaynak, insan kaynağıdır. Teknolojiyi ne kadar koruyabilirseniz koruyun. Ama işin içinde insan olmadıktan sonra, odağında insan olmazsa bu sistemlerin korunması mümkün değil. Bu anlamda biz de ülkemizdeki gençlerin hem farkındalığını arttırmak hem de bu konulara ilgisi olanlara doğru kariyer adımlarını nasıl atmaları gerektiğine yönelik yol göstermek adına bu projeyi ortaya koyduk” ifadelerine yer verdi.


Sertifika sürecinde sınavların yapılacağını vurgulayan Lisani Deniz, başarılı olan öğrencilerin seçilip Şubat’ın ilk haftası yurtdışından gelecek uzmanlarla birlikte 3 günlük eğitim kampına gireceğini kaydetti.


Eğitimleri alan gençlere tekrardan belirli bir sınav ve proje süresini verileceğinin altını çizen koordinatör Deniz, gençlerin Haziran’a kadar olan süre içinde 5 günlük uzmanlık eğitimine alınacağını ifade ederek “Bu da lise çağındaki çocukların bile dünyadaki örnekleriyle birlikte aslında bu mesleği yapabiliyor olmalarıdır. Eğer bu konuda yetkinlikleri varsa biz onları pekiştirip uluslar arası sertifikasyonları almalarını sağlayacağız” dedi.

“Başarılı olanlara iş, staj ve burs sağlanacak”


Eğitim almak isteyen ve başarılı olan çocuklara iş, staj ve burs imkanı sağlanacağının altını çizen Deniz, “Çocuklar bu konuda yetkin ve başarılı olurlarsa hem ülkemizin ihtiyacı olan istihdamında insan kaynağı yaratılacak. İddia ediyorum ki ihracat rakamlarımız 1 milyon dolar civarındadır. Bu çocuklar içinden belli bir seviyede bu konulara hâkim ve uzman yetiştirebilirsek, yalnızca bu çocukların yurt dışına verecekleri hizmetler 1 milyon doları geçecektir” şeklinde konuştu.


Deniz, başarılı olan gençlerin tüm üniversite hayatı boyunca da belli koşullarla burs imkânı sağlanacağına dikkat çekerek, “Eğitimlerini engelleyici değil. Aksine katkı koyucu, kariyer adımlarını doğru atabilecekleri eğitim almalarını da sağlayacağız” dedi.

“Siber güvenlik uzmanlarının maaşı 14 bin ile 25 bin TL arasında”


Bugüne kadar KKTC’nin karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin de ürünlerini farklı pazarlara sunamaması olduğuna işaret eden Lisani Deniz, “Aslında bilişim sektöründe öyle bir engel yok. Bu konuda da çocukların vizyonunu ve önünü açmak, onlara fırsatlar sunmak istiyoruz” dedi


TUSİDAM’ın geçtiğimiz 2 yıl içinde Türkiye’de bu projenin aynısını il il gezerek yaptığını ve şu anda yaklaşık 60 civarında gencin istihdam edildiğini belirtti.


Türkiye’de gerçekleşen projede yaş ortalamalarının 16 ile 20 arasında olduğuna dikkat çeken Deniz, “Yani lise seviyesindeki çocuklar meslek sahibi oluyor. Normal çalışan bir siber güvenlik uzmanı 14 bin ile 25 bin TL arasında maaş alıyor. Bu da çocukların hayatında güzel bir fırsattır” ifadesini kullandı.

“Beyaz şapkalı hackerlar yetiştireceğiz”


Proje Koordinatörü Lisani Deniz, “Hacker mı yetiştireceksiniz?” sorusunu sıkça aldıklarını ifade ederek “Evet beyaz şapkalı hacker. Yani resmi olarak güvenlik uzmanı yetiştireceğiz” dedi.


Dünyada hackerların önce merakla bu işe başladıklarına dikkat çeken Deniz, birbirleri ile rekabet içinde bunu yapmaya çalıştıklarını, ekonomik durumları da iyi değilse tasvip edilmeyen işlere bulaştıklarına işaret etti.


Deniz, “İşte biz de tam bu noktada, yeteneği olan gençleri yakalayıp pozitif olarak ülkeye fayda sağlayacak, üretim tarafında olacak, siber güvenlik tarafında ilerde KKTC’den çıkan siber güvenlik yazılımını üretmedir hedef” dedi.


Projenin 3 yıldır tasarlandığını vurgulayan Deniz, KKTC’de ilk defa gerçekleşecek projenin kayıtlarının devam ettiğini ve Kibrisinsiberkahramanları.org sitesinden ilgisi olan lise çağındaki gençlerin 27 Kasım’a kadar kayıtların devam ettiğinin altını çizerek “Gençlik Dairesi ve TUSİDAM’a teşekkür ederiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108