Beyaz veya şeffafsa şeker katkılıdır

banner37

Cengizköy’de üzüm hasadı tamamlandı, üreticiler geleneksel tatlarımızdan ve yapımı oldukça zahmetli olan sucuk ve paluze yapımına başladı. Öte yandan üreticiler, tüketiciler için uyarıda bulundu:

Beyaz veya şeffafsa şeker katkılıdır
banner99

Güren TİLKİ

   Cengizköy’de üzümler toplandı,  Kıbrıs’ın ve Kıbrıslının vazgeçilmez tartlarından olan sucuk ve paluze yapımı için çalışmalar başladı.

   Cengizköy’de Taner Aslantürk ve eşi, yıllardır üzüm bağlarından üzüm toplayarak, sucuk ve paluze yapıyor. Oldukça zahmetli bir yapım aşaması olan sucuk ve paluze, geleneksel tatlarımız arasında yer alıyor.

   KIBRIS’a konuşan üretici Taner Aslantürk, okurlarımızla bu iki lezzetin yapımını şu şekilde anlattı:

   “Kendi üretimimiz olan üzümleri toplayıp, sıktıktan sonra elde edilen şırayı (üzüm suyu) kazanda kaynatıyoruz. Cevizleri ve bademleri tek tek ipe dizerek, kaynatılan üzüm suyuna 34 defa batırıp çıkarıyoruz ve sucuklarımız bu şekilde hazır hale geliyor.”

   Aslantürk, üzüm olgunlaştığı zaman ilk işlerinin sucuk ve paluze yapmak olduğunu anlatarak, ürünlerine şeker katmadıklarını, saf üzüm suyundan üretim yaptıklarını anlattı.

   Tüketicilerin sucuk ve paluze alırken güvendiği marka veya kişilerden almaları tavsiyesinde bulunan Aslantürk, paluze veya sucuk beyaz, camsı veya şeffaf renkteyse o ürüne şeker katılmış anlamına geldiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75