Beylikdüzü Belediyesi'nden KKTC tarihi skandalı

banner37

İstanbul Beylikdüzü Yaşam Vadisi parkında, KKTC'nin kuruluş öyküsünü anlatan ve dün saldırıya uğrayan Denktaş Anıtı'nda Başpiskopos Makarios'un yer almasının nedeninin, Kıbrıs tarihi konusundaki bilgisizlik olduğu anlaşıldı.

banner87
Beylikdüzü Belediyesi'nden KKTC tarihi skandalı
banner90
banner99

Anıttaki rölyefte bulunan Makarios ile birlikte hemen yanında oturan Dr. Fazıl Küçük saldırıya uğramış ve yüzleri kırılmıştı.

Beylikdüzü Belediyesi'nden bir yetkili, rölyefin tamir edileceğini ve Makarios'un anıtta yer almaya devam edeceğini belirtirken bunun tarih açısından çok önemli bir olay olduğunu, KKTC'nin kuruluşunu anlattığını söyledi. Rölyefin altında "Bir topluluktan bir devlet kuran 1983" yazısı bulunuyor.

Ancak anıtın bu bölümünün Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 1960'taki kuruluşunu temsil ettiği ve Kuruluş Anlaşması imzalanırken çekilen bir fotoğrafların değiştirilmiş şekli olduğu anlaşılıyor.

Orijinal fotoğrafta Kıbrıs'ın son İngiliz valisinin her iki tarafında Makarios ve Dr. Küçük yer alırken, rölyefte İngiliz valisinin çıkartıldığı ve masanın bir köşesine Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın yerleştirildiği görülebiliyor.

Makarios'un anıtta yer alması nedeniyle Türkiye'de günlerce tartışma yaşanmış, hatta Ülkü Ocakları anıtın önüne giderek açıklama yapmıştı. 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 16:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108