banner6

Beylikdüzü'ndeki Denktaş anıtına saldırı

banner37

İstanbul Beylikdüzü’ndeki Yaşam Vadisi parkında, KKTC'nin kuruluş öyküsünü anlatan ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'a atfedilen anıt, dün kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğradı. Anıtta yer alan Başpiskopos Makarios ile Dr. Fazıl Küçük’ün bulunduğu rölyef kırıldı.

Beylikdüzü'ndeki Denktaş anıtına saldırı
banner151

Makarios’un anıtta yer alması Türkiye’deki bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. AK Parti Beylikdüzü Belediye Meclis Üyesi Mücahit Birinci, anıtta Makarios'un da yer aldığı bir karesini paylaşarak sosyal medya üzerinden "(Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem) İmamoğlu Türk katili Makarios'un heykelini dikti" diyerek kampanya başlatmıştı. Kampanyaya AK Parti İlçe Başkanı İsmail Damat ve diğer partili yöneticiler de iştirak etmişti.

Diğer yandan İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, beraberindekilerle anıtın önünde açıklama yaparak, heykelin Kıbrıs Türklerine büyük bir hakaret olduğunu savunmuş "Bunun sanatla bir ilgisi yok. Sanat adı altında Türk düşmanlığı vardır. Sanat bu işin kılıfıdır. Bu heykel buradan kalkmalı" ifadelerini kullanmıştı.

KKTC’nin merhum kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kızı Ender Denktaş Vangöl ise anıta sahip çıkarak sosyal medya hesabından “Tarih tam anlamıyla yansıtılmış. Sonuçta Makarios da yaşanmış olan Kıbrıs mücadelesindeki en baş rol oyuncu. Emek verenlerin yüreğine sağlık” görüşünü aktarmıştı.

Ancak tartışmalar sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatan rölyefte, Kıbrıslı Türklerin ilk lideri ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fazıl Küçük’ün de bulunduğundan hiç bahsedilmedi. Rölyefin altında "Bir topluluktan bir devlet kuran. 1983" yazması da dikkatlerden kaçmadı. 

Saldırganlar, anıtta yer alan Makarios’un yüzünü kırarken, Dr. Fazıl Küçük de saldırıdan nasibini aldı. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2017, 05:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110