Biber gazı gibi karışıklık bastırma gazları yasaklanmalı

banner37

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği As Başkanı Teksen Köroğlu, polisin gösteri yapan kitleleri kontrol altına almak amacıyla sıktığı biber gazının sadece insanlar değil, tüm canlılar için tehlikeli ve zararlı olduğunu vurguladı:

Biber gazı gibi karışıklık bastırma gazları yasaklanmalı
banner90
banner99

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) As Başkanı Dt. Teksen Köroğlu, ülkemizde yıllardır siyasilerin uyguladıkları yanlış iktisadi politikalar sonucunda yaşanılan ekonomik krize bağlı gelişen toplumsal gösteri ve hareketlerde güvenlik kuvvetlerinin gösteri yapan kitleleri kontrol altına almak amacıyla sıktıkları biber gazının başlı başına topluma uygulanmasının doğru olmayan bir karşı koyma mekanizması olduğunu söyledi.

Gaz uygulamasının sadece tıp disiplinini değil sokak hayvanları ve bitkiler, toprak ve su üstündeki etkileriyle veterinerlik, botanik ve diğer doğa bilimi disiplinlerini de etkilediğini anlatan Köroğlu, “İnsan sağlığı açısından sakıncalı, zararlı olduğu açık olan bu kimyasal gösteri kontrol ajanları maddelerin kullanımı yasaklanmalıdır” dedi.

Yetkililerden insan haklarına, çevreye ve halk sağlığına zarar vermeyen yöntemler kullanma yönünde yetki ve inisiyatif uygulamalarını beklediklerini kaydeden Köroğlu, “Kanunun izin verdiği kadar özgürlük dahilinde insanlarımız haklarını pek tabi ki kullanabilir ve kullanacaktır da. Biber gazı başlı başına topluma uygulanması doğru olmayan bir karşı koyma mekanizmasıdır. Gaz bombası, biber gazı ya da göz yaşartıcı bomba olarak bilinen karışıklık bastırma gazları gibi gösteri kontrol ajanlarının 20 nin üzerinde türü vardır. En sık kullanılan üç formu OC (Oleoresincapsicum-biber gazı),CS (kloro bezalmalononnitril) ve CN’dir (kloroasetofenon)” dedi.

Köroğlu, bu tip gazların deri, göz ve solunum yollarında ciddi düzeyde tahriş ve tahribat yarattığını kaydetti.

“Bizler KTTB Yönetimi olarak geçtiğimiz günlerde biber gazı sebebiyle mağdur olan herkes adına üzüntümüzü dile getirerek bu tür olayların sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşanmamasını temenni ediyoruz” diyen Köroğlu, biber gazının acı ve etkisi uzun sürebilen bir gaz olduğunu, sadece insanlar için değil, tüm canlılar için oldukça zararlı ve tehlikeli bir madde olduğunu belirtti.

“Gazların çocuklar, yaşlılar ve hamileler üzerindeki etkisi travmatik olabilir”

Yapılan araştırmalar sonucunda biber gazının zararlarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin birçok araştırma merkezi ve profesörler tarafından tespit edilerek onaylandığını anlatan Köroğlu, şöyle devam etti:

“Öldürücü değil, kalıcı olumsuz etkisi yok, zararsızdır, organiktir dense de, biber gazının güvenli olduğunu gösterir geniş kapsamlı sistematik bir tek bilimsel araştırma bile bulamadık.

Yaptığımız araştırmalarda bu gazın masum bir kitle kontrol aracı olmadığını düşündürten epeyce veri var. Biber gazının göz yaşartıcı gazların sağlık üzerine olan etkilerini kabaca üç bölümde inceleyebiliriz. Birincisi gazların doğrudan sağlık üzerine toksik etkileri. İkimcisi gazın yarattığı panik etkisiyle meydana gelen travmalar ve üçüncüsü ise gaz kanisterlerinin (gazı içinde barındıran düzenek) ateşli gibi kullanılması sonucu oluşan travmatik etkileri.

banner134
Ancak, kullanılan gösteri kontrol aracının cinsi, kimyasal özellikleri, maruz kalınan, temas edilen süre, mesafe, temas eden kişinin yaş, cinsiyet, sağlık durumu v.s. gibi özellikler oluşacak etkiyi çeşitli yönlerden değiştirebilir. Çocuklar, yaşlılar ve hamileler üzerindeki etkisi çok daha travmatik olabilir.”

“Kullanılan gazın ilk ve son olmasını istiyoruz”

Köroğlu, ABD’de üretilip piyasaya çıktığı 1973’lerden bu yana 100’den fazla kişinin biber gazı sıkıldıktan sonra hayatını kaybettiğinin bilindiğini söyledi.

Ülkemizde ilk defa halka karşı biber gazı kullanıldığını belirten Köroğlu, Başbakan Tufan Erhürman’ın “Biber gazı kullanılmayacaktır” açıklamasını takdirle alkışladıklarını ifade etti.

Çeşitli ülkelerde ve Türkiye’de her türlü gösteride genç-yaşlı demeden yaygın olarak kullanılan bu kimyasal silahın KKTC’de yaratacağı bir trajedi sonrasında sorumluların “Böyle etkileri olacağını bilemezdik” deme olanakları olmaması için bu açıklamayı kamuoyumuzla paylaşmak ve konunun takipçisi olacağımızın bilinmesi için yaptıklarını söyledi.

Biber gazının zararlarının saymakla bitmeyeceğini anlatan Köroğlu, “Bu konuyu çok daha detaylandırabilir, ayrıntıları daha da şekillendirebiliriz. Ama her şekilde zaten biber gazı toplumsal bir tehdit değil midir? Küçücük ülkemize yakışan bunca güzellikler varken kurumlarımız neden hep kötü, kirli, yanlış örnekleri vatanımıza taşıma gayreti içindedir? Ve bu kötülükleri toplumumuza yaşatma hakkının hiç bir mercide olmaması gerekmektedir” dedi.

“Biber gazı akciğer ödemi ölümcül neticelere maruz bırakabilir”

Teksen Köroğlu, biber gazının zararlarının öncelikle solunum yolları üzerinde tahriş edici bir özelliğe sahip olduğunu, nefes darlığı başta olmak üzere, burun akıntısı, şiddetli öksürük, ciddi astım ataklarına yol açtığını kaydederek, “Hatta akciğerlerde ödeme bile sebep olabilmektedir” dedi.

Biber gazının yol açtığı bu zararlar arasında astım atakları ve akciğer ödemi ölümcül neticelere maruz bırakabileceğine dikkat çeken Köroğlu, “Aşırı biber gazına maruz kalma, kör olma riskini de yüksek ölçüde taşımaktadır. Deri üzerinde alerjik reaksiyonlara da yol açmaktadır. Şişkinlik, kızarıklık, yanma ve hafif bir cilt rahatsızlığını şiddetli bir hastalığa dönüştürebilme potansiyeli taşımaktadır. Biber gazının vücut üzerindeki etkisi maruz kalındıktan sonra 20 dakika ile 2 saat arasında değişebilmektedir. Ancak biber gazının vücutta uzun süreli etkileri hakkında henüz yeterli bir araştırma sonucu bulunmamaktadır” dedi.

“Kalıcı tahribatlara yol açabilir”

Köroğlu, biber gazının kalıcı tahribatlara yol açabileceğini ancak bunun için ana biber gazına maruz kalan kişinin solunum yolları kronik rahatsızlığı olması gerektiğini söyledi.

Biber gazının pnömoni, astım, amfizem gibi solunum yolu rahatsızlıklarını büyük ölçüde tetiklediğini ve şiddetlenmesine sebep olabildiğini kaydeden Köroğlu, “Yine savunma mekanizması zayıf olan kişileride olumsuz yönde uzun süreli etkileyebilir örneğin yaşlılar ve çocuklar biber gazına maruz kaldıklarında vücut dirençleri normale göre daha hızlı düşer ve zarar görürler. Yine kontakt lens kullananlar kesinlikle biber gazına maruz kalmamalıdır. Şiddetli akne, sedef, egzama gibi rahatsızlıklarıda biber gazı şiddetlendirmektedir. Emziren annelerde biber gazına maruz bırakılmamalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 09:24
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75