Bıçak kemiğe dayandı!

banner37

Patates üreticileri, pandemiden dolayı satamadığı patatesi depolarda bekletirken, tüccara sattıklarının da karşılığını alamıyor. Patates Üreticileri Birliği Başkanı Halkseven, devletin de 1,5 yıldır destek primlerini ödemediğini ifade ederek, dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi

Bıçak kemiğe dayandı!
banner90
banner99

ÜRETİCİ BİTTİ… Halkseven, “Üretici bitti. Tüccardan parasını alamaz halde. Devletten destek yok. Memlekette öğrenci yok, oteller boş. Pandemi sadece bu sektörlere değil, bize de büyük darbe vurdu” şeklinde konuştu.

Funda ÖZSAKINÇ

   Patates üreticileri, depolarda kalan, satılamayan patateslerini satmak için pazar bulamamanın sıkıntısını yaşarken, devletten de kendilerine vaat edilen destek primlerini bekliyor.

   KIBRIS’a konuşan Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, üreticinin “ölü fiyatına” sattıkları patatesin karşılığını tüccardan alamadıkları gibi, devletten de 1.5 yıldır destek ödemesi beklediklerini söyledi.

   Birlik başkanı Halkseven, bu yıl patatesin çokluğundan perişan olduklarını ve ürünü yarı fiyatına sattıklarını ifade ederek, “Geçen yıl böyle zaman patates 5 liraya satılırken, bu sene 1,5-2,5 TL’ye patates satıyoruz”  dedi.

   Aynı zamanda üreticinin hem ekonomik, hem de psikolojik olarak çöküş noktasına geldiğini anlatan Engin Halkseven, “Üretici bitti. Tüccardan parasını alamaz halde. Devletten destek yok. Memlekette öğrenci yok, oteller boş. Pandemi sadece bu sektörlere değil, bize de büyük darbe vurdu” şeklinde konuştu.

   Halkseven, Başbakan ve Tarım Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde üreticilere destek primi olarak verilmesi kararlaştırılan tohumluk torba başına 40 TL’yi hâlâ üreticilere ödemediklerini ve 2019 Mayısında Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) almış olduğu patateslerin de primlerinin ödenmediğini vurguladı.

   Yine Türk tarafından 2020 Mayıs ayında TÜK’ün almış olduğu patatesin hâlâ üreticiye ödenmediğini belirten Halkseven, her geçen günün kendileri için zarar anlamında olduğunu ifade ederek, sanayi ve sofralık patatesin ellerinde bol miktarda olduğunu, hatta şu an tekrar ekime başladıklarını kaydetti.

“Maliyet ikiye katlandı, gelir yok”

banner134
   Halkseven, 2019 yılının mayıs ayında, TÜK’ün, almış olduğu patates için vereceği 0,50 kuruşluk primi almadıklarını belirterek, bunun toplam 164 bin TL yaptığını kaydetti.

   “Tarım Bakanı, patates üreticisine, ocak ayında tohumluk alan üreticilere torba başına 40 TL destek primi vereceğini vaat etmesine rağmen hâlâ ses yok” diyen Engin Halkseven, üreticinin mazot, ilaç ve tohum alımında sıkıntı yaşadığını söyledi; sattıkları ürünlerinin parasını da alamadıklarını bildirdi.

“Üretici büyük sıkıntılar içindedir”

   Ülkedeki hemen hemen tüm üreticilerin büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu kaydeden Halkseven, patates üreticilerinin bu günlerde son bahar patatesinin ekimine başlamış olduklarını, fakat buradan da pek umutlu olmadıklarını söyledi.

   Geçtiğimiz yıl 1 torba gübre fiyatının 110 TL iken bu yıl 170 TL olduğunu kaydeden Halkseven, “Üreticilerimiz hem tüccardan hem devletten ve hâlâ patateslerini satamamasından dolayı gübre alacak paraları yoktur. Onun için ülkemizin bu beyaz altını da yavaş yavaş yok olacaktır. Üreticiler, kooperatiflere borçlu kalmıştır. Hükümet edenlerden patates üreticilerinin seslerine kulak vermelerini isteriz” dedi.

“Dayanacak gücümüz kalmadı”

   Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, yurtdışına ürün verebilmek üzere bir pazar arayışına girdiklerini, maliyetin ikiye katlanıp, hiçbir gelir elde edemediklerini vurguladı.

   Emeklerinin karşılığını alamazlarsa üreticilerin bu işten toplu olarak vazgeçeceğine işaret eden Halkseven, şunları anlattı:

   “Ülkece darboğazdan geçtiğimizin farkındayız. Üretici olarak bunca zaman dişimizi sıktık, artık bıçak kemiğe dayandı. Dayanacak gücümüz kalmadı.

   Hükümet edenler, seçim derdine düştü,  üreticiyi göz ardı etti. Artık, üreticinin hakkını versinler, yoksa üretici topraktan çıkacak” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Umut Zafer GÜMÜŞ
Umut Zafer GÜMÜŞ - 3 hafta Önce

Neden Türkiye ye göndermiyoruz. Bir Türkiyeli olarak Kıbrıs patatesi orada çok tutar diye düşünüyorum. Gerçekten çok kaliteli patates .

KIBRISLI MEHMET
KIBRISLI MEHMET - 3 hafta Önce

GUNEY KIBRIS UZERINDEN IHRAC ET

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75