banner6

Bıçaklı: Kıb-Tek müdürü ne yasa ne kural tanıyor

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikas (El-Sen), personelin iş giyecek ve ayakkabılarının temininin geciktirilmesini protesto için Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Lefkoşa Merkez Binası önünde eylem yaptı.

Bıçaklı: Kıb-Tek müdürü ne yasa ne kural tanıyor
banner99

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Arslan Bıçaklı eylemde yaptığı konuşmada hukuk devletlerinde anayasa, yasa ve kurallara uyulmasının zorunlu olduğunu kaydederek, bugünkü duruma sebep olanların utanması gerektiğini söyledi.

Kıb-Tek Müdürünün kurumun koçanının kendisinde olduğunu zannettiğini savunan Bıçaklı, “müdürün ne toplu iş sözleşmesi ne yasa ne de kural tanıdığı” görüşünü dile getirdi.

banner134

Nisan ayında yazlık, Ekim ayında da kışlık giyeceklerin verilmesinin yazılı maddelerde açık olduğunu ancak daha 2016 yılının dahi kıyafetlerinin henüz verilmediğini belirten Bıçaklı, iş güvenliği noksanlıkları nedeniyle 8 canın yitirildiğini savundu.

Yapılan ihaleye 4 firmanın teklif verdiğini fakat ihalenin daha sonra Kıb-Tek yönetimi tarafından iptal edildiğini söyleyen Bıçaklı, ihale yasasında iptal koşullarının belirtilmiş olduğunu ve bunu herkesin yapamayacağını aktardı.

Kıb-Tek Yönetimine ve hükümete çağrıda bulunan Bıçaklı, “Kıb-Tek Genel Müdürü’nün davranışlarına çeki düzen verilmesi gerektiğini” iddia etti. Bıçaklı aksi bir durumda sorumlunun sendikalar olmayacağını kaydetti.

Bıçaklı “Millet uzayda ameliyat yapıyor; biz giyecek ve bot için uğraşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öksüzoğlu: Sözleşmedeki bazı maddeler, söz konusu personel olunca uygulanmıyor

El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu da, toplu iş sözleşmesinin 13. Maddesinde personele verilecek kıyafetlerin belirtildiğini ve bunların 1 Nisan ve 1 Ekim tarihlerinde dağıtılmasının gerekli olduğunu belirtti.

Toplu iş sözleşmesindeki maddelerden bazılarının, söz konusu personel olunca uygulanmadığını savunan Öksüzoğlu, bir kişinin isteğiyle ihale iptalinin söz konusu olamayacağını ve Merkezi İhale Komisyonu’nun ihalenin nasıl iptal edilebileceğini belirttiğini ifade etti.

Öksüzoğlu bugün kıyafet edinmeyi beklerken, ihale iptal kararını duyduklarını kaydetti.

Öksüzoğlu, işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından en riskli sektörlerden birinde çalışan personel için konunun hayati önem taşıdığını belirterek, Kıb-Tek Yönetim Kurulu veya Genel Müdürünün ihale iptal gerekçelerini açıklamasının şeffaflık ve herhangi bir şaibeye yer bırakmamak adına gerekli olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından çalışanlar eski kıyafetleri Kıb-Tek Binası önüne dökerek eyleme son verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104