banner6

Bıçaklı soyguna 8 yıl hapis

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ağustos 2021’de Tatlısu’da aranan suç ortağıyla evine girdikleri kadını bıçakla korkutup darp ettikten sonra soyan Harun Çiftçi’yi suçlu bulup ibretlik hapis cezasına çarptırdı

Bıçaklı soyguna 8 yıl hapis
banner99

Özel Haber - Sedef BOŞNAK

ÇİFTÇİ, UYUŞTURUCUDAN DA YARGILANDI... 

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklandığı 1 Ağustos 2021’den beridir Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu bulunan Harun Çiftçi’yi soygundan 8, uyuşturucu suçundan da 3 yıl hapse mahkum etti. Aynı mahkeme, ayrıca, Harun Çiftçi’nin kız arkadaşı olan Aylin Kapsal’ı da Harun Çiftçi’nin tasarrufundaki maddeleri gizlediği için 2 buçuk yıl hapse mahkum etti.

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ağustos 2021’de Tatlısu’da aranan suç ortağı E.D. ile evine girdikleri kadını bıçakla korkutup darp ettikten sonra soyan Harun Çiftçi’yi yargılayarak, ibretlik hapis cezasına çarptırdı.

   Mahkeme, tutuklandığı 1 Ağustos 2021’den beridir Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu bulunan 43 yaşındaki Harun Çiftçi’yi soygun suçundan 8, uyuşturucu suçundan ise 3 yıl hapse mahkum etti. 

   Aynı mahkeme, ayrıca, Harun Çiftçi’nin kız arkadaşı olan Aylin Kapsal’ı da Harun Çiftçi’nin tasarrufundaki 40 gram metamfetamin türü uyuşturucu maddeyi gizlediği için  2 buçuk yıl hapis cezasıyla cezalandırdı.

   Harun Çiftçi aldığı cezaların tümünü birlikte çekecek.

“Çiftçi, Kapsal’ın evinde saklandı”

   Başkan Musa Avcıoğlu, Kıdemli Yargıç Hale Dağlı ve üye yargıç Mine Gündüz Serden’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı uyuşturucu kararını Hale Dağlı, soygun kararını ise heyet başkanı açıkladı.

   Mahkeme, Harun Çiftçi’nin aranan suç ortağı ile birlikte, 1 Ağustos 2021’de saat 22.30’da Tatlısu’da Sandra Whyte’e ait ikametgaha gizlice girdiğini ve evin yatak odasında yatmakta olan Sandra Whyte’yin boğazına bıçak dayayıp, adı edilenin ellerini tutup sıkarak etkisiz hale getirdikten sonra, darp edip, Whyte’nin elinde tutmakta olduğu I-pad ile cep telefonu zorla alıp, çaldıklarını hatırlattı.

   Harun Çiftçi’nin aranan suç ortağının, Whyte’nin el çantası içerisindeki 500 TL ve 500 Stg. nakit parasını, bir adet diz üstü bilgisayarını, aracının kontak anahtarını ve ikametgahın giriş kapısına ait anahtarını da çalarak olay yerinden kaçtıklarını kaydeden mahkeme, Harun Çiftçi’nin saklandığı kız arkadaşının evinde tespit edilip tutuklandığını dile getirdi.

“Özür dileyip, nedamet getirdiler”

   Mahkeme, sanıkları kabul beyanları ve iddia makamının mahkemeye ibraz ettiği olgu ve emareler ışığında, aleyhlerine getirilen suçlarından suçlu bulup mahkûm ettiklerini belirtti.

  Her iki sanığın da avukatları aracılığıyla mahkemeden özür dileyip nedamet getirdiklerini dile getiren mahkeme, “İşlenen suçlar ciddi ve vahimdir. Sanıklar, saçtaki rollerine göre cezalandırılmıştır. Aylin Kapsal, konu suçu Harun Çiftçi’nin teşviki ile işlemiştir” dedi.

   Mahkeme, her iki suçla ilgili yıllık yayımlanan raporları, adli ihbar olarak dikkate aldıklarını belirterek, konu suçların, ağır ceza mahkemelerinin gündemi en çok meşgul eden yaygın suç türleri arasında yer aldığına vurgu yaptı.

   Mahkeme, konu suçların toplumda ciddi tedirginlik yaratıp, kamu düzenini bozduğuna dikkat çekti ve bu kişilere karşı, kamu menfaatini ön planda tutarak, etkin ve caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini kaydetti.

   Mahkeme, “ ‘Silahlı soygun’, ‘Geceleyin ev açma’ ve ‘İkametgahtan sirkat’ suçları, anayasal güvence altındaki, mülkiyet ve kişi dokunulmazlığına saldırı teşkil eden, yarattığı infial ve korku nedeniyle, sadece mağdurların değil tüm toplumun huzurunu kaçıran suç türlerindendir. Huzurlu bir toplumsal yaşam için, bu tür suçların yaygınlaşmalarının önüne geçmek zorunludur” dedi.

   Sanıklara verilecek cezanın sadece sanıklara değil, bu suçlara tevessül edecek başka kişilere de ibret verici olması gerektiğine vurgu yapan mahkeme ve huzurlarındaki her iki meseleyi çok titiz ve ayrıntılı bir şekilde tezekkür ettiklerini belirttikten sonra, sanıkları ağır hapislik cezalarıyla cezalandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104