banner6

Bile bile bedel ödüyoruz!

banner37

Bile bile bedel ödüyoruz!
banner151 banner143

Cemre CEMALİ-Ahmet UÇAR

   KKTC’de bir yandan betonlaşma, diğer yandan orman arazilerinde yaşanan yangınlar güzel ülkemizi mahvediyor.

   Özellikle yaz aylarında hava sıcaklıklarının arttığı ülkemizde, yangınlar başladı bile…

   Orman Dairesi, vazifesi gereği orman yangınlarına karşı elinden gelen her türlü mücadeleyi veriyor ancak personel eksikliği sorunu dairenin önünde koca bir dağ gibi büyük engel oluşturuyor.

   KIBRIS’a konuşan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, Orman Dairesi’nde ciddi personel eksikliğinin yaşandığını, buna rağmen üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

   Karzaoğlu, gerek Orman Dairesi, gerek İtfaiye Müdürlüğü, gerekse de Sivil Savunma Teşkilatı’na bağlı birçok aracın yangın sırasında küçük hata ve arızalardan dolayı yangına müdahale edemediğini belirterek, söz konusu araçların tamiratının büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

   Karzaoğlu, Orman Dairesi’nin 106 adet araç filosu olduğunu, ancak bu araçların servisini yapacak herhangi bir makinistin olmadığını belirtti.

   Sene başında Türkiye’den iki adet itfaiye aracının KKTC’ye hibe edildiğine işaret eden Karzaoğlu, “Bu araçların tanesi 2 milyon TL. Ama bu araçları kullanabilen veya bakımını yapabilecek donanımlı bir personelimiz yok” dedi.

   Memur kadrosunda 100 personel olması gerekirken 51 personelin bulunduğunu dile getiren Karzaoğlu, işçi kadrosunda da 42 personelin eksik olduğuna dikkat çekti.

   Geçtiğimiz aylarda personel istihdamı için ilgili bakanlıklarla görüşme yaptıklarından söz eden Karzaoğlu, henüz geri dönüş almadıklarını, ancak Orman Dairesi’nin personel eksikliğine rağmen çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

“İş araçlarını tamir edecek

kalifiye eleman bulamıyoruz”

   Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, şu anda Orman Dairesi’ne ait 7 dozer, 4 greyder, 1 ekskavatör, 1 tanker başta olmak üzere toplam 106 iş aracı bulunduğunu belirterek, bu araçların 60-70’inin ormanda bilfiil (eylemli olarak) görev yapmakta olduğunu kaydetti.

   Karzaoğlu, dozer gibi iş ve itfaiye araçlarının arızalanması durumunda ülkede baştan sona tamirat yapabilecek kalifiye eleman bulmakta sorun yaşadıklarını dile getirerek, mevcut esnafın kendilerine yardımcı olduğunu ancak bu yardımların sınırlı düzeyde kaldığını ifade etti.

   Bu cihazların hassas olduğuna ve yedek parça sıkıntısı da yaşandığına işaret eden Karzaoğlu, zaman zaman bu sorunları nasıl çözdüklerini öğrenmek için Ankara’daki Orman Genel Müdürlüğü’yle görüştüklerini söyledi.

   Karzaoğlu, Ankara’da Orman Dairesi’ne ait araçlar arızalandığında kendilerinin yaptığını veya yaptırdığını bildirerek, bu kişilerin Kuzey Kıbrıs’taki arızalı araçlara bakması için davet edildiğini anlattı.

   Orman Dairesi’ne ait itfaiye araçlarında kullanılan bir contanın bile ciddi maliyette olduğuna dikkat çeken Karzaoğlu, bu contanın dikkatli takılması gerektiğini vurguladı.

   Karzaoğlu, araçların tamiratında önem arz eden unsurun parça değiştirme değil, arızanın kaynağı olduğunun altını çizerek, ülkedeki esnafları küçümsemediğini ancak sorunları çözecek kalifiye eleman bulamadıklarını söyledi.

   Ülkede bu araçların tamiratını yapabilecek kalifiye eleman varsa kendilerine ulaşması çağrısında bulunan Karzaoğlu, kendilerinin bu özelliklerde esnaf bulamadıklarından yakındı.

   Karzaoğlu, araçlardaki arızadan çok neden bu arızaların olduğunun öğrenilmesi gerektiğini belirterek, bunu yapabilecek kalifiye eleman bulunamadığı için Türkiye’den kalifiye eleman taleplerinin bulunduğunu kaydetti.

   Karzaoğlu, “2 milyon TL’lik bir aracın bir contası çalışmıyorsa, 2 milyon TL’nin hiçbir anlamı yoktur, çünkü aracın işlevi yoktur. Dolayısıyla biz istiyoruz ki; araçlarımız kullanılırken zaten yıpratılıyor, yanlış kullanımdan uzak durup, bu araçları düzgün kullanmak için işin ehli insanları etrafımızda bulunduralım. Bulamazsak Anavatan’dan davet edeceğiz. Önümüzdeki günlerde gelmeleri için davetimiz vardır, umarım gelir de bir şekilde hallederler” şeklinde konuştu.

   Şu an Orman Dairesi’ne ait araçların ne kadarının arızalı olduğu konusunda sayı vermenin yanlış olacağına işaret eden Karzaoğlu, normalde çalışırken görev esnasında arıza yapan araçların olabileceğini, bu nedenle belli bir sayı vermenin mümkün olmadığını açıkladı.

   Karzaoğlu, Orman Dairesi’nden, İtfaiye Müdürlüğü’nden veya Sivil Savunma Teşkilatı’ndan yangına müdahale etmek için yola çıkan birçok aracın küçük bir hatadan ve arızadan dolayı olaya müdahale edemediğinin altını çizerek, bu araçların kurumları neden yarı yolda bıraktığının sebebinin bulunması gerektiğini söyledi.

   Karzaoğlu, “Bu araçlarda bir hastalık var, arıza var ama bu nereden kaynaklanıyor. Yedek parçadan mı, sürücüden mi, yoksa başka bir nedenden mi? Biz bunu öğrenmek istiyoruz ki bir daha yaşamayalım” dedi.

“Personel emekli oldu; kameradan

anlık takip yapacak biri kalmadı”

   Karzaoğlu, devletin diğer kurumlarına istihdam edilen dozer veya greyder kullanan personellerin 2-3 aylık geçici bir süre için yangınla mücadelede görevlendirilebileceğini belirterek, bu sayede kendi çalışmalarını da hızlıca sürdürebileceklerini kaydetti.

   Telsiz ve kameraların bakımı ile izlemini yapacak personelin kısa bir süre önce emekli olduğunu söyleyen Karzaoğlu, bu nedenle 4 adet olan mobil yangın gözetleme kamerasından sadece 2’sinin kurulumunun yapılabildiğine dikkat çekti.

   Hareket merkezindeki santralde görevli personelin kameralara bakmasının bir anlam ifade etmediğine değinen Karzaoğlu, mobil yangın gözetleme kamerasından “anlık takip” ve “yorumlama” yapılması gerektiğini söyledi.

“Helikopterin günlük maliyeti 49 bin 900 TL”

   Karzaoğlu, ülkemizde yangın söndürme helikopterinin olmadığını, ancak son iki yıldır Türkiye’den 1 adet helikopterin KKTC’de görevlendirildiğini belirtti.

   Bu helikopterin günlük 100 dakika uçma kotasının olduğunu dile getiren Karzaoğlu, günlük maliyetin 49 bin 900 TL olduğunu açıkladı.

“Yangınların yüzde 98’i insan kaynaklı”

   Arazi yangınlarının yüzde 98’e yakınının insan kaynaklı olduğunu dile getiren Karzaoğlu, bu yangınların genellikle bakımı yapılmayan kombaylar (biçerdöver), araç egzozları ve cam atıklarıyla dolu çöp alanları gibi yerlerden çıktığına dikkat çekti.

   1 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında Orman Dairesi tarafından belirlenen ateşli piknik alanları dışında ateş ve anız yakmanın yasak olduğunu belirten Karzaoğlu, piknik yapan insanların mangal ateşini ve çöplerini ortalıkta bırakmaması gerektiğini söyledi.

   Kombayların metal malzemelerden oluştuğuna dikkat çeken Karzoğlu, sürtünme, yağ damlaması ya da egzozundan kıvılcım atma riskinin olduğunu ve bu durumun yangına sebep olabileceğini kaydetti.

   Karzaoğlu, tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerin olası bir yangında alevlerin başka alanlara sıçramasının önüne geçebilmesi için arazi sınırlarının bir kısmını sürerek önlem alması gerektiğini belirtti.

   “Biz olmazsak doğa olur ama doğa olmazsa biz olmayız” diyen Karzaoğlu, arpa ve buğday eken üreticilerin ekinlerini biçmek için kullandıkları iş makinelerinin bakımını düzenli yapması gerektiğini de vurguladı.

   Karzaoğlu, yangın riskine karşı herkesin araçlarında yangın söndürme tüpü bulundurması gerektiğini söyledi.

“Trafolar yangın riski oluşturuyor”

   Cemil Karzaoğlu, küresel ısınma yüzünden her yıl 1 Mayıs tarihinde başlatılan “yangın” sezonunun bu yıl 1 Nisan tarihine çekildiğini söyledi.

   1 Nisan-31 Kasım arasını kapsayan yangın sezonu için yasa gereği 125 personel istihdam edildiğini belirten Karzaoğlu, bu personellerle birlikte yangın söndürme, tedbir alma ve gece gözlemi çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

   Karzaoğlu, yangın riski oluşturabilecek yolların temizliğine devam ettiklerini, ancak trafoların yangın oluşma riskinin fazla olduğu yerler arasında olduğunun altını çizdi.

   Trafoların dibine kadar dalların uzandığı bölgeler olduğuna dikkat çeken Karzaoğlu, bu alanların KIB-TEK yetkilileri tarafından temizlenmesi gerektiğini söyledi.

   Karzaoğlu, mart ayında KIB-TEK ve Karayolları Dairesi Müdürlüğü’ne trafoların temizliği konusunda yazı yazdıklarını, ancak herhangi bir dönüş almadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

   “Orman Dairesi olarak Karayolları Dairesi’ne yangın riskine karşı tehlikeli gördüğümüz yerleri tek tek yazarak bilgi verdik. Fakat daha sonra sadece bir bölgede Karayolları Dairesi’nin bir aracının çalıştığını gördüm. Ancak o araç da arıza yaptı. Herhalde şimdi olduğu yerde duruyor.

   Enerji nakil hatlarından gelir elde eden kişiler bu bölgelerin temizliğini yapmakla mükelleftir. Ben Orman Dairesi Müdürü olarak nasıl ki nerelerde orman sahası olduğunu bilmekle mükellefsem, KIB-TEK de enerji hattı olan ve tehlike yaratacak bölgeleri tespit etmekle sorumludur.”

Teçhizat var, personel yok!

Ormanlarımızı

nasıl koruyacağız?

“HİBE EDİLEN 4 MİLYON TL’LİK İKİ İTFAİYE ARACINI KULLANABİLEN YOK”… Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, 106 adetten oluşan araç filoları olmasına rağmen bu araçların servisini veya tamirini yapacak kalifiye eleman bulamadıklarını, arıza kaynağını öğrenebilmek için de Türkiye’den talep etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Dairede telsiz ve kameraların bakımı ile izlenimini yapan personelin de kısa süre önce emekli olduğunu ifade eden Karzaoğlu, bu nedenle 4 adet mobil yangın gözetleme kamerasından 2’sinin kurulumunun yapılabildiğini, takip edecek biri de kalmadığını belirtti. Karzaoğlu, Türkiye’den KKTC’ye her biri 2 milyon TL değerinde olan iki itfaiye aracı hibe edildiğini fakat bu araçları kullanabilen veya bakımını yapabilecek donanımlı personelleri olmadığını vurguladı.

“91 PERSONEL EKSİK”… Karzaoğlu, Orman Dairesi’nin memur kadrosunda 100 personel olması gerekirken 51 personelin bulunduğunu belirterek işçi kadrosunda da 42 personelin eksik olduğuna dikkat çekti. Geçtiğimiz aylarda personel istihdamı için ilgili bakanlıklarla görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Karzaoğlu, henüz geri dönüş yapılmadığını ifade etti. Karzaoğlu, devletin diğer kurumlarına istihdam edilen dozer veya greyder kullanan personellerin geçici süre için yangınla mücadelede görevlendirilmesinin kendi çalışmalarını da hızlıca yapmalarına katkı sağlayacağını dile getirdi. Karzaoğlu, personel eksikliğine rağmen dairenin orman yangınlarına karşı mücadeleye devam ettiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104