banner6

Bile bile engel oluyorlar

banner37

Bile bile engel oluyorlar
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Engelli vatandaşlar için ayrılan park yerleri belediye tarafından mavi renkli bir boya ile işaretlenip gerekli tabelalar yerleştiriliyor.

   Buna rağmen ülkemizde hâlâ engelli bireyler için ayrılan park alanları başkaları tarafından işgal edilmeye devam ediyor.

   Böyle bir görüntü bu kez Başkent Lefkoşa’da Dereboyu bölgesi olarak bilinen Mehmet Akif Caddesi’nde karşımıza çıktı.

   KIBRIS’a konuşan Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, günlük yaşamlarında engelli bireyin yaşamını kolaylaştırmak için engelli park alanlarının özellikle plânlandığını söyleyerek buna rağmen bazı insanların ‘5 dakika işim var, halledip hemen geleceğim’ düşüncesiyle bu özel alanları işgal ettiğini belirtti.

“Toplumsal bilinç ve duyarlılık çok önemli”

   Engelliler Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Suay, engelli park yerleri ve kaldırımların başka insanlar tarafından sürekli işgal edildiğini ifade etti.

   Bütün insanların ve yetkili kurumların toplumsal açıdan bilinçli olması gerektiğini belirten Suay, sosyal devlet anlayışının temelini ancak bu şekilde sağlayabileceğimizi vurguladı.

   Suay, toplumsal hassasiyet bilinci gelişmiş insanların gündelik yaşamında yapacağı her davranışın sonucunu düşünerek hareket ettiğini kaydetti.

   Engelli park yerlerinin giriş yerlerine yakın noktalarda seçildiğini söyleyen Suay, bunun engelli bireyin yaşamını kolaylaştırmak için özellikle planlandığını açıkladı.

   Suay, buna rağmen ne yazık ki bazı insanlar “5 dakika işim var, halledip hemen geleceğim” diyerek bu özel alanları işgal etmeye devam ediyor.

   İşgal edilen sürede engelli park yerinden faydalanmak isteyen ortopedik engelli bireyleri düşünmeden davranan insanlar olduğunu belirten Suay, toplumsal bilinç ve duyarlılığın önemini vurguladı.

   Ömer Suay şöyle devam etti:

   “Bilinçsizce ortaya koyulan her davranışın diğer insanları engelleyeceğini unutmamak gerekiyor. Her zaman başka insanların nasıl karşılık bulacağını düşünerek hareket etmeliyiz. Çoğu zaman engelli bireylere bir de bizim engel olabileceğimizi gözden kaçırıyoruz bu da sosyal devlet anlayışına daha çok zarar veriyor. Empati üzerine kurulu bir hayat modelimiz olduğunda herkes için yaşanılabilir ve ulaşılabilir ortamın temelini atmış oluruz.”

   Doğru ve zamanında yapılan denetimler sonucunda cezai yaptırımların caydırıcı olacağını ifade eden Suay, kaldırımların otopark gibi kullanılmasının ve engelli park alanlarının işgalinin önüne ancak bu şekilde geçilebileceğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110