banner6

Bilgi paylaşımı var, suçlu iadesi yok

banner37

Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi Kıbrıslı Türk Ekip Başkanı Avukat Hakkı Önen suça ilişkin konularda Kıbrıs Rum tarafıyla bilgi paylaşımı olduğunu fakat Güney’e kaçan Kıbrıslı Türk suçluların iadesi konusunda Kıbrıs Rum Tarafının adım atmadığını söyledi.

Bilgi paylaşımı var, suçlu iadesi yok
banner151 banner143

Önen, şu an itibarıyla Türk tarafında suç işleyip Rum kesimine kaçan 19 Kıbrıslı Türk’ün iadesinin talep edildiğini fakat Rum tarafının “vatandaşlarımı veremem” diyerek bu iade taleplerini geri çevirdiğini kaydetti.

“Acil durumlar bu rakamın dışında”

Önen, TAK muhabirinin sorusu üzerine Kıbrıs Rum basınında çıkan bugüne adar toplam 3 bin 391 konuda işbirliği yapıldığı haberleri için “Doğru, mantıklı bir rakamdır “ diyerek, acil durumda sözlü yapılan bilgi paylaşımlarının bu rakama dâhil olmadığını söyledi.

Önen, konuyu bir örnekle açıklayarak, geçtiğimiz günlerde Protororas’ta bir Kıbrıslı Rum’un sörf yaparken kaybolduğunu ve ailesinin endişelenerek polise haber verdiğini anlatarak, bu kişinin askeri yasak bölgeden Türk tarafına geçtiğini ve daha sonra Rum tarafına iade edildiğini belirtti.

“KKTC’den kaçan suçluları koruyorlar”

KKTC’de çoğunluğu narkotik olmak üzere suç işlemiş 19 Kıbrıslı Türkün hakkında tutuklama kararı bulunduğunu söyleyen Önen, bu 19 kişinin KKTC makamlarına iadesini istediklerini, Rum tarafınınsa “vatandaşımdır veremem” diyerek suçluları korumaya devam ettiğini ve işbirliğine yanaşmadığını kaydetti.

Önen, TAK muhabirine açıklamasında Kıbrıs Rum tarafıyla her iki tarafı da ilgilendiren suçlara ilişkin veri paylaşımının mevcut olduğunu, fakat suçluların iadesiyle ilgili Rum Yönetimi’nin yardımcı olmadığını kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 12:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104