Bilgileri vardı, karşı olduklarını söylemediler!

banner37

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, dün KIBRIS’ta yer alan Gazimağusa, Yeniboğaziçi ve İskele Belediye Başkanları’nın emirname taslağının içeriğiyle ilgili olarak Danışma Toplantısı’na kadar yeterli bilgilendirilmedikleri söylemleri üzerine kişisel sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Bilgileri vardı, karşı olduklarını söylemediler!
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak, Mağusa-İskele-Yeni Boğaziçi İmar Planı konusunda yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Baybars açıklamasında, “O tarihe kadar hiçbir belediye başkanı beni arayıp bu emirname taslağı konusunda çekinceleri olduğunu veya karşı olduklarını ifade etmemişlerdir. Yapılan toplantıların, kişiler önünde söylenenlerin, yapılmamış ve söylenmemiş olduğunu ifade etmeleri kabul edilemezdir” dedi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, mevkiler ve makamların geçici, kişiler üzerinde bırakılanların ise kalıcı olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Belediye başkanları ile “emirname taslağı hakkında” 31 Ekim 2018 tarihinde bir toplantı yaptıklarını belirten Baybars, başkanlara ve Gazimağusa ve Yeniboğaziçi Belediyeleri’nden gelen teknik personele, emirname taslağının içeriğinin anlatıldığını, haritaların gösterildiğini, en çok merak edilen katlar, yükseklikler, ön imar çizgileri ve inşaat alanlarının kendisinin de huzurunda her bölge için açıklıkla izah edildiğini söyledi.

Ayşegül Baybars, yine aynı toplantıda başkanlara konuya nasıl baktıklarının sorulduğunda, başkanların uygun gördüklerini ve herhangi bir itirazda bulunmadıklarını açıkladı.

Bu toplantıdan 2 gün sonra, 2 Kasım 2018 tarihinde, bu kez Mağusa Belediyesi’nde, başkanlara ve ekiplere, ayrıntılı soru-cevaplı bir sunum daha yapıldığını belirten bakan, 19 Kasım 2018 tarihindeki katılım ve danışma toplantısına kadar hiçbir belediye başkanının kendisini arayıp bu emirname taslağı konusunda çekincesi olduğunu veya karşı olduğunu ifade etmediğini aktardı.

Ayşegül Baybars, hatta sunum yapılmadan 10 dakika önce bile 3 belediye başkanı ile yaptığı kısa görüşmede, kendilerine sormasına rağmen, başkanların kendisine “emirname çıkmamalı” demediklerine dikkat çekti.

Emirname taslağının, görüşler değerlendirildikten sonra son halini alacağını ve imar planı çıkıncaya kadar da geçici mahiyette bir enstrüman olarak kullanılacağını ifade eden Bakan Baybars, “Tarihimize, kültürümüze, çevremize sahip çıkacak, koruyarak gelişen, üreterek büyüyen, dünya ile bütünleşen, insanların yaşamaktan, iş yapmaktan mutlu olduğu bir ülkeyi yaratacağız” dedi.

“Taslak kendilerine açıklıkla izah edildi”

Bakan Ayşegül Baybars, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, eski siyaset anlayışı denilen şeyin ne olduğunu her geçen gün birebir yaşayarak öğrenmenin çok üzücü olduğunu belirtti.

Ayşegül Baybars, üzücü olmaktan öte insanların yüzünüze bakarak söylediği şeyleri, sonrasında hiç düşünmeden inkâr etmelerinin ise siyasetteki yozlaşmanın getirdiği noktayı gösterdiğini kaydetti.

Hep birlikte doğru bir amaç için çıkılan yolda yaşananların, bu bilgilendirmeyi yapmasını zorunlu kıldığını ifade eden Baybars, emirname taslağının açıklanmadan önceki sürece ayrıntılı bir şekilde değindi.

banner134
Ayşegül Baybars, şunları kaydetti:

“Bakanlığıma bağlı Şehir Planlama Dairesi’nin, Mağusa-İskele-Yeni Boğaziçi İmar Planı hazırlıkları sürerken, planlı gelişme ve sürdürülebilir kalkınma maksatlı imar planı hazırlanıncaya kadar, Geçici Emirname Taslağı hazırlamak istemelerini olumlu karşıladım.

Mezkur taslak hazırlanır hazırlanmaz, imar yetkilerinin birçoğunu elinde bulunduran ve bölgenin talep ve ihtiyaçlarını daha yakından gözlemleyeceğini düşündüğüm ilgili üç belediyenin başkanını, “emirname taslağı hakkında görüşmek” gündemi ile toplantıya çağırdım.

31 Ekim 2018 tarihinde, bakanlıkta yaptığımız toplantıya, Mağusa ve Yeni Boğaziçi Belediye başkanları teknik personeli ile İskele Belediye Başkanı da yalnız katıldılar.

Yapmış olduğumuz toplantıda, sunumu yapan 3 şehir planlama personelim, daire müdürüm, müsteşar ve genel koordinatörüm de bulunmaktaydı.

Kendilerine emirname taslağının içeriği anlatılıp, haritalar gösterilmiş, en çok merak edilen katlar, yükseklikler, ön imar çizgileri, inşaat alanları açıklıkla her bölge için benim de huzurumda izah edilmişti. Yine kendilerine nasıl baktıkları sorulduğunda uygun görmüşler, herhangi bir konuda, herhangi bir itirazda bulunmamışlar, daha detaylı çalışma için plancılarımın tekrar kendileri ile buluşabilecekleri ifadesi üzerine, iki gün sonra 2 Kasım 2018 tarihinde, bu sefer Mağusa Belediyesi’nde, başkan ve belediyenin teknik ekibi, Yeni Boğaziçi Belediye Başkan ve teknik personeli ile İskele Belediye Başkanı’na ayrıntılı ve soru-cevaplı bir sunum daha yapılmış, görüş, öneri, ekleme talepleri sorulmuş ve plancılarımın ifadesine göre taslağı uygun bulup, ne süre istemişler ne de itiraz etmişlerdir.”

Bunun üzerine halkın ve her sektörün katılımını sağlamak için katılım ve danışma toplantısını 19 Kasım 2018 tarihinde yapacaklarını açıkladıklarını anlatan Baybars, o tarihe kadar hiçbir belediye başkanının kendisini arayıp bu emirname taslağı konusunda çekinceleri olduğunu veya karşı olduklarını ifade etmediklerini aktardı.

Ayşegül Baybars, hatta sunum yapılmadan 10 dakika önce bile 3 belediye başkanı ile yaptığı kısa görüşmede yine bunu kendilerine sormasına rağmen, yine başkanların kendisine “emirname çıkmamalı” demediklerini ifade etti.
 

“Taslak son halini alıp, geçici mahiyette kullanılacaktır”

Halihazırda yaşanan ve kendisinin de dahil kimsenin tasvip etmediği münakaşanın oluştuğu toplantıdan sonra gazetede okuduklarının kendisini siyasetin geldiği nokta açısından üzdüğünü kaydeden Baybars, “Sayın başkanlar, emirname taslağına sonradan hayır demeyi uygun bulduklarını ifade etmiş olsalardı yine şaşırmazdım. Ama yapılan toplantıların, kişiler önünde söylenenlerin, yapılmamış ve söylenmemiş olduğunu ifade etmeleri kabul edilemezdir. Mevkiler, makamlar geçici, kişiler üzerinde bıraktıklarınız ise kalıcı olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

Bakan Baybars, Geçici Emirname Taslağı konusunda ise gerek sunum öncesinde, gerek meclis kürsüsünde, gerekse sunum sırasında söylediği gibi, bunun bir taslak olduğunu, tamamen geçici süre ile imar planının çıkacağı 2019 sonuna kadar geçerli olmasının düşünüldüğünü bildirdi.

Taslak olması hasebiyle, taslağı hazırlayan kişilerin görüşlerine katkı koymak isteyen herkesin görüşüne açık olduklarını, herkesin ortak akıl çerçevesinde bölge için en doğrusunu bulacaklarını ifade ettiğini anımsatan Baybars, bunun bazı kesimler tarafından çarpıtıldığını ve eskilerin yaptığı gibi ülkeyi emirnamelerle yönetecekleri algısının yaratılmaya çalışılmakta olduğunu bildirdi.

Ayşegül Baybars, şöyle konuştu:

“Bu yaratılmaya çalışılan yanlış algının bölge halkına ve geleceğimize hiçbir faydası olmadığını yinelerim. Emirname taslağı, görüşler değerlendirildikten sonra son halini alacak ve imar planı çıkıncaya kadar da geçici mahiyette bir enstrüman olarak kullanılacaktır. Tarihimize, kültürümüze, çevremize sahip çıkacak, koruyarak gelişen, üreterek büyüyen, dünya ile bütünleşen, insanların yaşamaktan, iş yapmaktan mutlu olduğu bir ülkeyi yaratacağız.”

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 10:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75