banner6

Bilgisayarlar ateş pahası

banner37

Değişen dünya ve gelişen teknolojiyle bilgisayarlar hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi ancak en basitinden bir bilgisayarın fiyatı 7 bin TL’den başlıyor, kalite ve donanımına göre 100 bin TL’ye kadar çıkıyor

Bilgisayarlar ateş pahası
banner90
banner99

Artan döviz ile birlikte yüksek enflasyondan en çok nasibini alan ürünlerin başında bilgisayar geliyor. Dolar kuru üzerinden satılan ve astronomik rakamlara ulaşan bilgisayar fiyatları her geçen gün daha da yükseliyor. KIBRIS’a konuşan Ores Computer yetkilisi Umut Tuncay, fiyatların yüksek olması nedeni ile satışların çok durgun olduğunu ve vatandaşın bu fiyatlar karşısında talebi olmadığını kaydetti.

7 BİN TL’DEN 100 BİN TL’YE KADAR ÇIKIYOR…
Günümüzde hayat kurtaran teknolojik ürünlerden biri olan bilgisayarlar evimizde, iş yerimizde ve okullarda adeta elimiz ayağımız oluyor. Dövize endeksli etiketle satışa sunulan bilgisayarlar markasına, işlemcisine ve ekran kartının kapasitesine göre fiyatlandırılıyor. Sarphan Computer yetkilisi Hatice Albayrak, “En uygun ürün 7 bin TL iken, müşterinin istediği kapasitede 100 bin TL civarına kadar fiyatlar çıkıyor” dedi.

   Değişen dünya ve gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayarlar hepimizin eli ve ayağı olmaya devam ediyor.
   Çağımızın olmazsa olmazı bilgisayarlar çocuklar, gençler ve yetişkinler için hayatın her alanında var olmaya devam ediyor.
   Öğrenciler okul ödevleri için kullanırken, pek çok vatandaş iş yerinde tüm işlerini bilgisayardan yürütüyor. Çoğu genç ise özel ekipmanlı bilgisayar düzenekleri kurarak adeta evin içine oyun bilgisayarları döşüyor.
   Hayatımızda kolaylık sağlayan, hemen hemen her alanda kullandığımız bilgisayarların fiyatları ise cep yakıyor.
   Döviz kuruna bağlı artış gösteren ve dolar üzerinden satışa sunulan ürünlerin fiyatları her geçen gün artış gösterirken, bilgisayar sahibi olmak da gittikçe güçleşiyor.
   Elinde bir bilgisayara sahip olan vatandaş yeni bir bilgisayar alamazken, bilgisayarı olmayan vatandaş için ise tamamen hayal olarak kalıyor.
   İşlemcisi, belleği, markası ve ekran kartı gibi pek çok özelliği göz önüne alınarak paha biçilen bilgisayarların en uygunu 7 bin TL’den satılırken, en pahalı bilgisayar 100 bin TL tutabiliyor.
   KIBRIS’a konuşan Sarphan Computer yetkilisi Hatice Albayrak, “Bilgisayar satışlarımız çok düştü, fiyatlar artık çok yüksek ve insanlar bu fiyatlardan almak istemiyor. Eğitim şartları insanları teknolojiye sevk ediyor ama alabilen alıyor. Baktığımız zaman hayatımızın her alanında olduğu için ihtiyaçken, lüks haline geldi bilgisayarlar. En uygun ürün 7 bin TL iken, müşterinin istediği kapasitede bir bilgisayar 100 bin TL civarına kadar çıkıyor. Cihazın özelliği ve müşterinin ne istediği önemli” dedi.
   Ores Computer yetkilisi Umut Tuncay ise fiyatların yüksek olması nedeni ile satışların çok durgun olduğunu ve vatandaşın bu fiyatlar karşısında talebi olmadığını kaydetti.

Oyun bilgisayarı 2 bin 67 dolar

   Son dönemde bilgisayar oyunlarına eğilim gösteren vatandaşların sahip olmak istediği bilgisayarlar da ekipmanlarıyla adeta bütünleşince cep yakıyor. İşlemcisi, RAM’i ve belleği yüksek kapasiteye sahip olan oyun bilgisayarlarının oyuncu kulaklığı en uygun 62 dolardan satılıyor. 
   En uygun mouse 15 dolardan satılırken, klavye ve kasa 1.990 dolardan satışa sunuluyor. Bir oyuncu bilgisayarına sahip olmak isteyen vatandaşın en uygun ödeyeceği ücret ise 2 bin 67 dolar ediyor.

Laptoplar ateş pahası

   Hayatımızın her alanında kolaylık sağlayan taşınabilir laptop yani diz üstü bilgisayarlar da yüksek fiyatlarıyla adeta şov yapıyor. 
   Artan enflasyon ve dövizle birlikte sabit bir kur yakalayamayan ve her geçen gün yükselen fiyatlar karşısında markanın da önemli etkisi olsa da en uygun laptop 370 dolardan satılırken, en pahalı laptop bin 650 dolardan satışa sunuluyor. 
   Maddi gücü yerinde olmayan vatandaş artık ürünlere sadece bakakalırken, bilgisayar ihtiyaçtan çok lüks olarak görülüyor.

Masaüstü en uygun 920 en yüksek 980 dolar

   İlk çıktığı dönemlerden bu yana yoğun ilgi gören masaüstü bilgisayarlar, sabitliği ile laptoplar gibi taşınılır olmamasından dolayı artık daha az ilgi görse de fiyatlarında düşüş yakalamıyor. 
   Masaüstü bir bilgisayara sahip olmak isteyen bir vatandaş kamera, klavye ve mouse dahil en uygun 920 dolar ödeyecekken, markası aynı olduğu halde işlemcisi ve belleği daha yüksek olan bilgisayara en çok 980 dolar ödemesi gerekiyor.

Alım gücü düştü

   Astronomik rakamlardan satışa sunulan bilgisayarlar, hayatımızın her alanında kolaylık sağlasa da bilgisayar almak artık kolay değil. 
   Alım gücü her geçen gün düşen vatandaş yüksek fiyatları görünce bilgisayarların yanına yaklaşamazken, satıcılar duruma dert yanıyor. Piyasanın yüksekliği halkta alım engeli yaratırken, satışlar düştü bilgisayarlara talep azaldı.

Haber: Emine Gül ÖZER
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2023, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104