Bilinçsiz avcılık, balık popülasyonunu azaltıyor

banner37

Uluslararası Apne Geliştirme Derneği ve Blu Serbest Dalış Okulu Eğitmeni AnvarMufazalov, Kormacit Burnu’nda “Ormande” denizindeki değişimi anlatmak için belgesel çekti, gözlemlerini KIBRIS Ekran’a anlattı

Bilinçsiz avcılık, balık popülasyonunu azaltıyor
banner99

Ahmet UÇAR

Denizlerimizdeki değişim artık gözle görülür bir noktaya ulaştı.


Deniz altındaki yaşamı en iyi bilen ve takip eden dalış uzmanları, bu değişimi mercek altına alıyor ve gerekli müdahalelerin yapılması için raporlar hazırlıyor.

Uluslararası Apne Geliştirme Derneği (AIDA) ve Blu Serbest Dalış Okulu Eğitmeni AnvarMufazalov dadenizlerimizdeki değişimi gözlemleyen kişilerden biri….

Girne’ye bağlı Kormacit Burnu’nda bulunan Ormande denizindeki değişiminiherkese göstermek için “Ormande”adlı belgesel film çeken Mufazalov’aAIDA ve Blu Serbest Dalış Okulu Eğitmeni Alper Toprak da destek verdi.

Mufazalov, bilinçsiz balık avcılığı, balık ağı, paragat (balık avlama aleti) gibi maddelerin denizin dibinde kalması nedeniyle denizlerdeki balık popülasyonunun yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Mufazalov:Bilinçsiz avlanan balıkçıların denize verdiği zararı göstermek istedim

AIDA ve Blu Serbest Dalış Okulu eğitmeni AnvarMufazalov, gerek zıpkınla balık avlayanların, gerek amatör balıkçıların, gerekse de profesyonel balıkçıların bilinçsiz şekilde avlanmaları sonucunda denizlerdeki balık sayısının gün geçtikçe azaldığını belirtti.

Mufazalov, “Ben 12 yıldır Kıbrıs’ta dalıyorum. Ormande’yi ilk gördüğümde balık çeşitliliği, zenginliği açısından çok şaşırmıştım. Benim abone sayısı yüksek bir Youtube kanalım var. Bu sayfam için Ormande hakkında bir film çekmek istiyordum. Ama 12 yıl içerisindeki değişimi görünce Ormande’deki balıkları tanıtıcı bir film yerine Ormande’deki balık popülasyonunun yok olmaya başladığını, denizdeki değişimi ele alan bir belgesel film çekmeye karar verdim” dedi.

banner134
Mufazalov, her balıkçının denize bir zararının bulunduğunu ifade ederek buradaki en büyük sorunun tüm insanlarda olduğu gibi suçunu kabul etmemek olduğunu dile getirdi.

Belgeselin amacının bilinçsiz avlanan balıkçıların denizlere verdiği zararı gözler önüne sermek olduğunu ifade eden Mufazalov, balık avcılığının bir kültür meselesi olduğunu, bu sorunların da bu kültürden kaynaklandığını vurguladı.

Mufazalov, avcıların sadece denizden almaması; denize vermesi de gerektiğine işaret ederek, “Balık avlayan kişi avını gördüğünde ‘Avla, yakala, al, eve götür’ anlayışıyla hareket etmemeli. Ben bu balığı avlarsam ne kazanırım, avlamazsam deniz ne kazanır diye düşünmeli. O balığı avlamazsan denizde balık popülasyonu artacak ama avlarsan bir şey kazanmayacaksın. Buradaki asıl zorluk balığı görünce avlamak değil, içinden avlamak geçse de bilinçli davranıp o balığı yaşatmak” dedi.

Balık avcılığının bir kültür meselesi olduğunu yineleyen Mufazalov, bu kültürü değiştirmenin uzun zaman ve çaba istediğini ancak yeni başlayan kişilerin daha bilinçli olabileceğini, belgeselin de bu amaçlara hizmet etmek için çekildiğini anlattı.

Mufazalov, balıkçıların “Ben onu avlamazsamyarın başka birisi gelip avlayacak, neden ona bırakayım” anlayışıyla da hareket edip balıkları kontrolsüz bir şekilde avladığını söyleyerek, bu anlayışın da yanlış olduğunu, denizin ve denizdeki canlıların korunması gerektiğini ve böyle giderse denizde balık kalmayacağını açıkladı.

Toprak: Belgeselin amacı bilinçli avlanmayı ele almak

AIDA ve BLU Serbest Dalış Okulu Eğitmeni Alper Toprak, Ormande isimli belgeselin asıl amacının gerek amatör gerek profesyonel balıkçıların bilinçli bir şekilde avlanmasını sağlamak olduğunu belirterek, denizlerdeki balık popülasyonunun azaldığını gösteren bu belgesel fikrinin AnvarMufazalov’dan çıktığını kaydetti.

 Denizlerde yıllar içinde gerçekleşen değişimi ve balık popülasyonunun azaldığını gördüğünü dile getiren Toprak, bu nedenle bu projeye destek verdiğini ifade etti.


Toprak, denizlerde özellikle son yıllarda balon balığı, aslan balığı, büyük kestaneler gibi istilacı ve zararlı türlerin hızla çoğaldığına işaret ederek, bu durumun Akdeniz’de yaşayan balık türlerinin yaşamlarını ve üremelerini olumsuz etkilediğini anlattı.


Toprak, denizlerin dibine takılıp çıkarılamayan ağ, paragat gibi yabancı cisimlerin de deniz yaşamını olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, “Ülkemizde balık avcılığında belli yasalar bulunuyor ancak eksikler söz konusu. Denizlerimizdeki zararlı balıkların sayılarının kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilmek için devlet politikasıyla avcıların bu balıkları avlamaya yönlendirilmesi gerekiyor. Özellikle aslan balığı çok lezzetli bir balık türü,bu balıkların tüketimini arttırarak denizlerimiz için daha etkili bir mücadele verebiliriz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75