Bilinçsiz sosyal medya kullanımı, toplumu olumsuz etkiliyor

banner37

Bilinçsiz sosyal medya kullanımı, toplumu olumsuz etkiliyor
banner90
banner99

Uzmanlar, pandemi süreciyle birlikte birçok kesimin eğilim gösterdiği sosyal medya ve akıllı cihaz kullanımının faydalı yönlerinin de bulunduğunu ancak bilinçli kullanılmaması halinde toplum açısından büyük bir risk taşıdığına dikkat çekti:

SORUNLARA YOL AÇIYOR

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, bilinçsiz sosyal medya kullanımının kişilerde olumsuz etkiler yarattığına dikkat çekerek, kişilerin sosyal medyayla bedenlerini metalaştırdığını, ergenlik çağındaki çocukların silikon ve dolgu yaptırmak istediklerini söyledi. Başel, sosyal medya ve akıllı cihaz kullanımının faydalı yönlerinin de bulunduğunu belirterek, sesli kitapların dinlenebileceğini, dijital kitapların okunabileceğini, filmlerin izlenebileceğini anlattıktan sonra, “Şu an ülkenin yönetim şeklini de sosyal medya yoluyla toplum belirliyor. Toplum şikayetçi olduğu konulara sosyal medyadan tepki gösteriyor” dedi.

Ahmet UÇAR

   Pandemi süreciyle birlikte toplumun birçok kesiminin sosyal medya ve akıllı cihaz kullanımına eğilim gösterdiğini belirten uzmanlar, ancak bunun faydalarının yanı sıra toplum için beraberinde risk de taşıdığı uyarısında bulundu.Uzaktan eğitim uygulaması nedeniyle sosyal medya ve akıllı cihaz kullanımının küçük yaşlara kadar indiğine işaret eden uzmanlar, burada önemli olanın bilinçli kullanımın geliştirilmesi gerektiğini, aksi takdirde birçok kişinin kendisine yabancılaşabileceği, hatta çocukların ilerleyen yıllarda kendi bedenlerini beğenmeyerek bazı sorunlar yaşayabileceğine dikkat çekti.


   Uzmanlara göre, sosyal medyadaki popüler kültür, pahalı markalar, estetik faşizm, sosyal medya kullanıcılarını etkisi altına alarak, kendi benliğinden uzaklaştırıyor. Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, sosyal medya ve akıllı cihazların yol açtığı sorunlar ve atılması gereken adımlar konusunda KIBRIS’a açıklamalarda bulundu.Başel, sosyal medyanın bilinçli bir şekilde kullanılması durumunda birçok faydasının bulunduğuna dikkat çekerek, ancak teknolojinin yaygınlaştığı günümüz çağının cehaletin kol gezdiği karanlık çağ olabileceğini vurguladı. 

“Akıllı cihazlar kontrol altına alınmalı”

   Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, ebeveynlerin çocuklarının akıllı cihazları kullanması noktasında gereken önlemleri almasının önemine vurgu yaparak, cihazlarda şiddet ve cinselliği çağrıştıracak kullanımların devre dışı bırakılması gerektiğini kaydetti.Çocukların akıllı cihazlar ve sosyal medyada vakit geçirmekten çok aileleriyle vakit geçirmesinin önem arz ettiğini dile getiren Başel, ailelerle çocukların kaliteli, nitelikli, iletişim kanallarının açık olduğu, duygusal olarak sevildiklerini ve saygı gördüklerini hissettikleri zamanların daha verimli olduğunu ifade etti.Başel, çocuğun bir birey olarak görüldüğü ve kendini değerli hissettiği aile ortamının demokratik ve hoşgörüye dayalı ortam olarak tanımlandığını bildirdi.Küçük yaşta sosyal medya kullanmaya başlayan çocukların ilerleyen yıllarda birçok sorunla karşı karşıya kaldığına işaret eden Başel, “Ergenlik döneminde aile içerisinde gereken ilgiyi ve sevgiyi bulamayan gençler sosyal medyaya başvuruyor. Orada paylaşımlar yapıyor ve orada onlara beğeni ve yorum yapan birçok kişi var. Diğer yandan sosyal medya kullanımın yaygın olduğu böyle evlerde sağlıklı bir iletişim de gerçekleşmiyor” şeklinde konuştu.

banner134
“Sosyal medyayla cehalet de yayılıyor”

   Akıllı cihaz ve sosyal medya kullanımının tam olarak yaygınlık göstermesinin 15 – 20 yıllık bir zaman içerisinde gerçekleşeceğini beklediklerini söyleyen Başel, pandemi süreci nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesiyle 15 yıllık sürecin 3 ayda gerçekleştiğine dikkat çekti.Başel, sosyal medyada bilgi kirliliğinin de söz konusu olduğunu belirterek, çoğu kişinin internette bulduğu ilk bilgiyi doğru bilgi olarak gördüğünü, araştırmak, sorgulamak istemediğini, bu yüzden teknolojinin yayılma hızına bağlı olarak cehaletin de aynı hızla yayılmaya başladığını kaydetti.Akıllı cihazların yaygınlık kazandığı bu dönemin insanlığı karanlığa çekecek bir yüzyıl olarak değerlendirilebileceğini ifade eden Başel, sosyal medyadaki cehaletin buna neden olduğunu dile getirdi.
 


“Kişi sosyal medyayla kendine yabancılaşıyor”

   Başel,  sosyal medya kullanan gençlerde birtakım sorunların meydana geldiğinin altını çizerek, 16 – 17 yaşındaki genç kızların kendini kabul ettirmek adına göğüslerine silikon taktırma, dudaklarına dolgu yapma gibi isteklerde bulunduğunu, obezite gibi yeme bozuklukları yaşadığını ifade etti.Sosyal medyada beden imgesinin etkin rol oynadığını ifade eden Başel, sosyal medya ile çocukların ve gençlerin beden, popüler kültür ve estetik faşizmine maruz kaldığını söyledi.Başel, gençlerin sosyal medyada onaylanmış pahalı markaları giydiğini, kendini zayıf, kilolu hissederek, kaslı olmaya, güzel, bakımlı olmaya çalıştığını, bedenlerin metalaştırıldığını bildirerek, ebeveynlerin sosyal medyadaki beden politikasının farkında olarak çocukların yanında olması gerektiğini anlattı.


   Birçok ailenin “Çocuğuma akıllı telefon ne zaman vermeliyim, çocuğum sosyal medya kullanmaya ne zaman başlamalı” şeklinde sorular yönelttiğini anımsatan Başel, “Sosyal medya için zaten 16 yaşında olmak gerekiyor. Akıllı telefonun ise erken yaşlarda verilmesini önermiyoruz. Sadece iletişim kurmak için telefon verilebilir ancak sosyal medyaya girebilmeleri için çocuklara telefon verilmemeli. Bunun yerine birlikte verimli, nitelikli zaman geçirilmeli. Aileler çocuklara model olmalı. Çocuklara yasak koymaktan ziyade akıllı cihazlar bilinçli kullanılmalı, örneğin sesli kitap dinlemek, dijital kitaplar okumak gibi” dedi.

 Başel, sosyal medya yoluyla bazı kesimlerin veri toparlama ve toplama yoluna gittiğini, kullanıcıların yüzünü, sesini, parmak izini, şifrelerini kopyalayabildiğini dile getirerek, bunun bilincinde olunmasının da önem arz ettiğini anlattı.Sosyal medyada marka ve estetik faşizminin yaşandığını kaydeden Başel, pahalı kıyafetlerin, yemeklerin ön plana çıkmasıyla sınıf farklığının da ortaya çıktığını ifade etti.Başel, kişilerin her şeyi sosyal medyada paylaşarak neler yaşadıklarını ispat etme yoluna gittiklerini bildirdi.Kişilerin sosyal medyada anonim kimlik yarattığını da söyleyen Başel, “Sosyal medyada en güzel yanımızı sergiliyoruz. Onun dışında özbenlik var. Bireyle özbenliği ve sosyal medya rekabet ediyor. Böylece kişi hem kendine hem çevresine yabancılaşıyor” dedi.Evcil hayvan sahiplenme noktasında bile DNA-gen faşizminin yaşandığını dile getiren Başel, petshop’lardan alınan hayvanların bile özel cins olmasına önem verildiğini anlattı.

 Başel, sosyal medya noktasında çiftler arasında da sorunlar yaşandığını ifade ederek, çiftlerin birbirlerini kıskandığını, sosyal medya şifrelerini istediğini böylece ilişkiye güvensizliğin karıştığını aktardı. Başel, bu kişilerin sosyal medya noktasında uzman kişilerden yardım alması veya sosyal medyayı bırakması gerektiğine dikkat çekti.Sosyal medyada “stalk” denen gizli takip etme olayına da işaret eden Başel, kişilerin birilerini sosyal medyadan sürekli takip ettiğini, her yaptığını izlediğini kaydetti.Başel, bu kişilerin bu tarz girişimlerde bulunmak yerine “Belki iyi bir iletişim kurabilirim, neden sürekli gizli duruyorum” şeklinde düşünmesi gerektiğini açıkladı.Sosyal medyadaki paylaşımlara gelen beğeni, yorum ve paylaşımların kişinin gerçek değerini yansıtmadığına vurgu yapan Başel, sosyal medyada yer alanın kişilik değil beden imgesi olduğunu ve gerçeği göstermediğini söyledi. Başel, kişinin ana dilinin tüm değer sistemine, hayatı anlamlandırmasına olanak sağladığını dile getirerek, sosyal medyada sesli harflerin kullanılmadığı kısa cümlelerin yer aldığı bir dilin oluştuğunu dile getirdi.

“Şu an sosyal medya kullanan gençlerin dillerini 20 yıl sonra anlayamayacağız, onlarla konuşamayacağız” diyen Başel, gençlere de çağrıda bulunarak, “Kişiliğinizi geliştirin, kendinizi sosyal medya üzerinden değerlendirmeyin. Üretin. Her insan farklıdır, farklılığınızdan utanmayın. Dünyada 7 milyar insan var hepsi birbirinden farklı” dedi.

“Bilinçli sosyal medya kullanımı faydalıdır”

   Başel, sosyal medyanın bilinçli kullanılması durumunda birçok olumlu yönlerinin de bulunduğunu, sadece bir tehdit unsuru olarak görülmemesi gerektiğini ifade ederek, araştırmaların, okumaların, sinema filmlerinin akıllı cihazlar ve sosyal medyayla sağlanabileceğini belirtti.Sosyal medya yoluyla toplumun olaylara ve durumlara tepki gösterebildiğine de dikkat çeken Başel, “Şu an yönetim şeklini toplumun Facebook’ta gösterdiği tepkiler biçimlendiriyor. Yönetimden şikayetçi olan kişiler sosyal medyada tepki gösteriyor ve böylece siyaseti de şekillendiriyor” dedi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75