Bilinmezlik, belirsizlik, kaos!

banner37

Ülkede PCR ve antijen testlerinin kime ücretli, kime ücretsiz yapılacağı henüz rayına oturmadan, Bakanlar Kurulu’nun son aldığı kararlar, kafa karışıklığını daha da artırdı. Bir yandan ücretsiz test kitlerinin tükenmesi, diğer yandan özel laboratuvarların, eczanelere de antijen yapma olanağı verilmesiyle testleri durdurması, vatandaşı sinir küpüne çevirdi

Bilinmezlik, belirsizlik, kaos!
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülkemizde pandeminin yarattığı kabus her geçen gün büyürken, bu amaçla yapılacak testler konusunda büyük bir bilinmezlik, belirsizlik ve kaos yaşanıyor.

Ülkede PCR ve antijen testlerinin kime ücretli kime ücretsiz yapılacağı konusunda kafa karışıkları sürerken, Bakanlar Kurulu’nun bu konuda önceki gün ürettiği kararlar daha da akıl tutulmasına yol açtı.

Alınan kararlar doğrultusunda eczanelerin de antijen testi yapabilmesinin önü açıldı. Ancak bu karar üzerine özel laboratuvarlar testleri durdurma kararı aldı.

 Özel Laboratuarlar İnisiyatifi, aldıkları bu kararı Sağlık Bakanlığı yetkililerine bildirerek, PCR ve antijen testi randevusu için oluşturulan online sistemin kapatılmasını istedi. Ancak bakanlık bu sistemi kapatmadı.

Durumdan haberdar olmayan vatandaşlar ise randevu alıp test yaptırmaya gitti. Ancak hem özel laboratuarların aldığı karar, hem de ücretsiz test kiti kalmaması nedeniyle birçok kişi testini yaptıramadı.

Özel Laboratuvarlar İnisiyatifi Başkanı Salih Ruso ve Kimya Bilim Uzmanı Özbir Akbaşak, konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi.

Her ikisi de “analiz” ve “test” yapma yetkisinin laboratuarlarda olduğunu söyledi.

Ruso: Test, laboratuvarda yapılır

Özel Laboratuvarlar İnisiyatifi Başkanı Salih Ruso, Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda eczanelere test yapma yetkisinin verilmesinin kendileri tarafından kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Çünkü ülkede 3 aydır bu işleri yapan biziz ve bu işler de tamamen laboratuvarların işleridir.

Sonuçta orada bir test ibaresi var ve test de laboratuvarda yapılır.

Tabi ki eczacılık fakültesi okuyan insanların bu eğitimi almamış olduğunu söylemem yanlıştır. Ne kadar alıyorlar, o tartışılır.

Sonuçta bu ülkede mevcut laboratuvarlar varken ve 50 laboratuvar bu antijen taramasına destek verirken, sanki bizler yetişemiyormuşuz gibi eczanelere bu iznin verilmesinin gerekçesi nedir bilmiyoruz.

Bunu sadece bu kararı veren kişiler cevaplayabilir.

Şu anda ülkede her gün 20 bin test yapılıyor. Yani yapılan test sayısı yeterlidir”.

“Sistemi kapatmalarını istedik, kapatmadılar”

Bu kararın alınmasının ardından Sağlık Bakanı ile hiçbir görüşmeleri olmadığını kaydeden Ruso, görüşmek istemelerine rağmen hiçbir geri dönüş almadıklarını ifade etti. Salih Ruso, şöyle devam etti:

 “Hatta Sağlık Bakanlığı’nın önceki gece bu kararını açıklamasının ardından biz bakanlığın tüm yetkililerine ulaşarak, halkın, online sistem üzerinden randevusunu alıp, testi yapmaya gelmesini içeren sistemi kapatmalarını istedik.

Çünkü bizim aldığımız bir karar vardı. Bunu dün sabah yazılı olarak da bildirdik. Ancak yapılmadı.

Şu anda halk randevu alabiliyor. Fakat test yapamıyor.

Test yapamamasının asıl nedeni de kit olmamasıdır.

Yani halkın şu anda bedava test yapamamasının nedeni, ülkede bedava test kiti olmamasıdır. 

Ülkede şu anda Sağlık Bakanlığı’nın sağlamış olduğu kitler çok az ve çok yetersiz durumdadır.

Zaten 3 gündür laboratuvar sayısı giderek azalıyor. İlk 44 laboratuar vardı, kit verememeye başlayınca 42 oldu, 40 oldu ve son da 4-5 laboratuvar kalmıştı.

Ancak akşam aldığımız karar doğrultusunda ellerinde az kit kalan insanlar da bu oluşma karşı çıktıkları için şu anda test yapmıyorlar.

Test yapılmamasının asıl nedeni ise ücretsiz test kitinin çok az kalmasıdır.

Şu anda 4 bin civarında bir test kiti kaldığını biliyorum.

Bunları da sınır kapılarında kullanılmak üzere biz ayırtmıştık.

Burada acaba Sağlık Bakanlığı bizi karşı karşıya mı getirmeye çalışıyor?”

“Günde 20 bin test yapılıyor”

Bu konuda Eczacılar Birliği ile görüşme yaptıklarını kaydeden Ruso, onların da kendilerine kırsalda da tarama yapılması için bu testleri yapmak istediklerini söylediğini belirtti.

Ancak laboratuvarların zaten bunu yapabildiğini ifade eden Ruso, “Günde 20 bin test yapılıyordu. Sağlık Bakanlığı’na da en başından beri söylüyoruz. Bizden yardım talebinde bulunduklarında biz geri çevirdik mi?, çevirmedik. Örneğin şu anda Karpaz’daki bir ortaokulu tarayacaksınız ve oraya bir ekip göndermeniz gerekiyor ona da “evet” deriz” dedi.

“Eczanelerde kit satılması konusu da karışık”

Eczanelerde kitlerin satılması konusunun da biraz karışık olduğunu kaydeden Salih Ruso, şunları söyledi:

  “Çünkü uygulanabilirliği de tartışma konusudur.

İnsanlar bu kiti evde uygulayabilecek mi? O ayrı bir sıkıntı.

Ayrıca takibi olabilecek mi? O çok çok ayrı bir sıkıntı.

El altından kitler gelip, gayri yasal işler yapılacak mı? O ayrı bir sıkıntı.

Bu konuda dünyanın yapmış olduğu uygulamayı örnek alıyorsak, onlarda QR kod uygulaması yapılıyor. Yani kitlerin üzerinde QR kod var. Bu insanlar QR kodlarıyla takip edilebiliyor. Ancak bizde öyle bir sistem yok.

Onların kit satması yanlıştır demiyorum ancak buna bizim ülkemiz el verir mi bilmiyorum.

Çok ciddi çalışmalar yapılarak bu kaosu önlemek zorundayız.

Bu sıkıntılar istişare halinde aşılabilir.

Talebim, Bilim Üst Kurulu’nun altında bir alt komite kurulması ve bu komitede eczacı, laboratuvar uzmanı ve doktor olmasıdır”.

Akbaşak: Bir ilacın taşınması, satılması eczanın,

analiz yapmak da laboratuvarcının görevidir

Kimya Bilim Uzmanı Özbir Akbaşak, Bakanlar Kurulu’nun ardı ardına çok da tasvip etmedikleri kararları olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

“Önce testler ücretsizdi ve biz de bu konuda elimizden geleni yaptık. Bu sistem gayet güzel işliyordu.

Daha sonra testleri ücretli hale getirdiler, bunun olmaması gerektiğini söyledik.

Ancak artık devlet bunun üstesinden kalkamayacağını ve üstünden atmak istediğini söyledi. Tamam dedik ve devam ettik.

Ardından hiçbir şekilde bizimle görüşmeden, eczacıların, eczanede test yapıp, sonuç verebilmesi için Bakanlar Kurulu kararı aldılar.

Bir ülkede bir ilacın taşınması, satılması bir eczacının yetkisi altında olmalıdır, yasa budur.

Bir ülkede ilacı çalışıp, rapor vermek de ayrı bir şeydir. Yani analiz yapmak da laboratuvarcının görevidir.

 Biz demiyoruz ki eczacı arkadaşlarımız satmasın. Satsın. Bunun İngiltere’de örnekleri de vardır. İnsanlar alsın testini yapsın ancak herkes kendini kontrol ettiğinde evde şüphelendiği zaman gidip laboratuvardan bunu teyit ettirmek zorunda olmalısın.

Bu işin sağlıklı uygulaması budur”.

“Eczane ortamında numune alınması bulaş riskini artırır”

Akbaşak, eczane ortamında numune alınmasının zaten bulaş riskini artıracağından söz etti ve  “Laboratuvar dedikleri ortam da zaten mutfaklarıdır. İki yetki bir birine karıştırıldı ve eczacılarla, laboratuvarcıları karşı karşıya getirdiler. Buradaki sıkıntı çok büyüktür” dedi.

“Laboratuvardan kaynaklı değil”

Testlerinden ücret alınmayacağı söylenen aşılı kişilerle, 18 yaş altındakilerden ücret alındığı iddiaları hakkında da konuşan Akbaşak, şöyle devam etti:

“Bazı insanların aşı olmasına rağmen laboratuvarlara gidip, ücretli test yaptırdığı iddia ediliyor. Sonra 18 yaş altındakilerden laboratuvarlarda ücret alındığı iddia ediliyor. Ancak bakanlık Adapas kodu istiyor. Adapas kodu yoksa ücret isteniyor.

18 yaş altı da ücretsiz deniyor. Ancak 18 yaş altı kişiler geldiğinde de, devlete “ücretsiz yapmam lazım” diyorum, bize gelen yanıt ise “ evet olabilir ama biz size kit vermedikçe ücretsiz çalışamazsınız. Eğer ücretsiz çalışırsanız biz size ödeme yapmayız” oluyor.

Hasta da laboratuvarın hatası sanıyor.

Aslında şu ana kadar aşılılara ve 18 yaş altındaki çocuklara ücretsiz olmamasının nedeni devletin ücretsiz kit vermemesidir”.

“Kitlerin kalitesi düşebilir”

Özbir Akbaşak, kitlerin fiyatlarının düşük kaliteden yüksek kaliteye göre değiştiğini, güvenilir bir kitin fiyatının 5.5 Euro olduğunu ifade etti.

Bu yüzden piyasada 100 TL’ye kadar antijen testleri görüldüğünden söz eden Akbaşak, bizim ülkemize gelen bazı markaların fiyatlarının 21 TL olduğunu belirtti; şöyle dedi:

“Şu anda duyuyoruz ki devletimiz bazı standartları düşürdü ve 15, 16 TL’ye kit gelecekmiş.

Şimdi merak ediyoruz, bu kitler güvenilir olacak mı?

Eczane, ya da diğer kurumlar kar etmek için çok ucuza kit alacak, bu kez hatalı test sonuçları ile karşılaşacağız.  

Burada en büyük kaos ücretli olmasıdır.

Çünkü belli yerlere girişlerde antijen testi isteniyor. Mecbur ediliyor insanlar. Ancak bunu yaptırmak için de para vermeleri gerekiyor.

banner134

Yasal zorunlu olan bir şey para ile olur mu? Asgari ücrete çalışan insanlar var. 3 günde bir sizden test istiyorum. Bir eczacı bir testi satabilir.

Ancak bir eczacı, eczanede numune alıp, test çalışıp, numune veremez. Bu yasal değildir.

Kaldı ki eczanenin kuruluş amacı farklıdır, laboratuvarın kuruluş amacı farklıdır.

Eczacı arkadaşlar da bize hak veriyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75