“Bilişim suçlarıyla ilgili yasaların meclisten çekilmesi büyük bir suç”

banner37

banner87
“Bilişim suçlarıyla ilgili yasaların meclisten çekilmesi büyük bir suç”
banner90
banner8

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında 2012 yılından itibaren üzerinde durdukları 5 zaruri yasa bulunduğunu, bilişim suçları yasasının halen meclisten geçmediğini ve bunun da diğer hizmetleri negatif etkilediğini söyledi.

Bilişim suçlarıyla ilgili yasaların meclisten çekilmesinin büyük bir suç olduğunu ve bu yasanın geçmemesinin ortaya çıkaracağı farklı sorunları anlatan Taçoy, internet gazeteciliğinin de bu yasanın zorunluluğuna işaret ettiğini belirtti, örnekler verdi.

Taçoy, basın yasasının ve telif hakkı yasasının da güncellenmesi gerektiğini ifade ederek, BTHK’nın görevlerini yerine getirip getirmediğinin de sorgulanabilir olduğunu hatırlattı.

BTHK’nın görevleri ve verdiği hizmetler, denetlediği alanlar hakkında ve baz istasyonlarıyla ilgili bilgi veren Taçoy, gelecek gelirin ötesinde yapılacak yatırımı değerlendirdiklerini söyledi.

Bakanlar Kurulu’nun istediği zaman ve yere fiber optik kablo çekilmesine onay verecek konumda olduğunu ifade eden Taçoy, 2014 yılından beri de fiber kabloların haritalandırılması için çalışıldığını söyledi.

Gelecek gelirin ötesinde yapılacak yatırımı değerlendirdiklerini söyleyen Taçoy, BTHK’nın denetlediği alanlarla ilgili de bilgi verdi.

Taçoy, rekabet kurulunun giriş paketleri içindeki düzensizlikten dolayı GSM operatörlerine yüksek cezalar kesildiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Mali Bütçe Yasa Tasarısı, 32 kabul 2 ret ve 16 çekimser oyla oyçokluğuyla kabul edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75