Bin 200 ton daha yakıt geldi

banner37

Enerji üretimi için beklenen ikinci parti akaryakıtı taşıyan 40 tanker dün Deep Karpaz isimli gemiyle Gazimağusa Limanı’ndan ülkeye giriş yaptı. KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, bundan böyle elektrik kesintisinin olmayacağını söyledi

Bin 200 ton daha yakıt geldi
banner8

Sedef BOŞNAK

İKİNCİ PARTİ YAKIT DA ÜLKEDE… Sekiz kez ertelenen ihale nedeniyle yakıtsız kalan Teknecik Elektrik Santrali’nin enerji üretimine devam edebilmesi için Türkiye’den alınan 2 bin 400 tonluk akaryakıtın yarısını taşıyan 30’ar tonluk 40 kara tankeri daha dün Gazimağusa Limanı’na giriş yaptı. Akaryakıtın ilk yarısı önceki gün ülkeye gelmişti. Deep Karpaz isimli gemiyle dün ülkeye giriş yapan TIR’ların şoförleri, gerekli muhaceret işlemleri ve sağlık kontrollerinin ardından yakıtı Teknecik Elektrik Santrali’ne taşıdı. Tankerlerin limana girişi ve çıkışları sırasında olası kazalara karşı itfaiye de limanda hazır bekletildi.

“SANTRALDE 5 BİN TON YAKIT VAR”… KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, Teknecik Elektrik Santrali’nde şu an 5 bin tona yakın yakıt olduğunu belirterek, artık elektrik kesintisinin olmayacağını söyledi. Erdoğan TPIC’in salı günü ülkeye getireceği yakıtla birlikte akaryakıt sıkıntısının kalmayacağını vurguladı. Enerji üretimi için gerekli olan yakıtın ilk kez kara nakliyesi ile gerçekleştirildiğine dikkat çeken Erdoğan “Bu bizim için büyük bir tecrübe oldu. Salı günü gelecek olan yakıtla birlikte, herhangi bir eksiklik yaşanmayacak. Ülkede elektrik kesintisi olmayacak” dedi.

Akaryakıt alım ihalesinde, ocak ayından beridir yaşanan gecikme ve aksaklık sonucu yakıtsız kalan Teknecik Elektrik Santrali’ne, ilk kez, iki gündür, karadan, deniz yoluyla gelen 30’ar tonluk tankerlerle yakıt taşınıyor.

İskenderun Petrol Rafinesi’nden alındığı belirtilen 2 bin 400 tonluk yakıtın, bin 200 tonunu taşıyan 40 tanker, dün öğle saatlerinde, yüklü bulunduğu Deep Karpaz gemisiyle Gazimağusa Limanı’na getirildi.

Enerji üretimi için, Teknecik Elektrik Santrali depolarına boşaltılmak üzere, bin 200 ton yakıtı taşıyan 40 tankerin şoförü, yasal prosedür çerçevesinde, ülkeye giriş işlemlerini yaptırdıktan sonra, tahliye için yola çıktı.

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, TPIC’in salı günü ülkeye getireceği yakıtla birlikte akaryakıt sıkıntısının kalmayacağını belirtti.

Gürcan Erdoğan, kara yoluyla ülkeye getirilen akaryakıtın, Teknecik Elektrik Santrali’nin ihtiyacını karşıladığını belirterek “ülkede elektrik kesinti yaşanmayacak” dedi.

Erdoğan, santralde 5 bin tona yakın fuel-oil bulunduğunu belirterek, günlük tüketimin 700-800 ton civarında olduğunu anlattı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yakıt ihalesi, 2021’ın başından beridir, fiyatların yüksek oluşu, evrak eksikliği gibi çeşitli sebeplerden ötürü, 8 kezdir ertelendi.

Ülkede enerji üretimi için gerekli yakıtı temin etmek için ilk kez kara nakliyesi gerçekleştiriliyor. Bu bizim için büyük bir tecrübe oldu. Salı günü gelecek olan yakıtla birlikte, herhangi bir eksiklik yaşanmayacak. Ülkede elektrik kesintisi olmayacak. Tankerlerle gelen yakıt, Akaryakıt Birimi tarafından onaylanmıştır.

Yakıtı taşıyan TIR şoförlerinin tümünün aşı ve PCR testleri yapılmıştır. Şoförler tankerleriyle, limandan, tüm yasal prosedürler uygulandıktan sonra, ülkeye giriş yaptı ve fuel-oil, santrale taşınacak.”

Öte yandan, Gazimağusa Limanı’nda, tankerlerin ülkeye giriş sırasında, polis, sağlık ve gümrük memurlarının yanı sıra itfaiye ekipleri de olası bir kazayı önlemek için hazırda bekledi.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88