'Bina değil, ağaç istiyoruz'

banner37

Girne’de Karaoğlanoğlu sahil şeridinde bulunan kamu arazisine otel yapılması fikrine karşı olan bazı sivil toplum örgütleri ile bölge halkı söz konusu araziye fidan dikerek tepki gösterdi.

'Bina değil, ağaç istiyoruz'
banner90

Ahmet KARAGÖZLÜ

 

ANLAMLI TEPKİ… Karaoğlanoğlu’nda yapılması düşünülen otele karşı, sivil toplum örgütleri ayağa kalktı. Örgütler, söz konusu araziye gidip ağaç dikti ve imza kampanyası başlattı

ÜÇ OTELE İHTİYAÇ YOK… Karaoğlanoğlu halkı adına konuşan İsmet Pişmiş, bölgelerinde zaten iki tane otelin mevcut olduğunu belirterek, bölge halkı olarak yağma ve peşkeş zihniyetine ve üçüncü bir otel inşaatının başlamasına karşı oluklarını vurguladı

Girne’de Karaoğlanoğlu sahil şeridinde bulunan kamu arazisinin özel bir şirkete kiralanarak 500 yatak kapasiteli bir otel inşa edilmek istenmesine karşı olan bazı sivil toplum örgütleri ile bölge halkı, dün akşamüzeri söz konusu araziye fidan dikerek tepki gösterdi.

Eyleme Girne İnisiyatifi, Yeşil Barış Hareketi, Bağımsızlık Yolu, Biyologlar Derneği ve Kuir Kıbrıs Derneği destek belirterek, söz konusu araziye otel yapılmasına karşı olduklarını ve arazinin bölge halkının rahat nefes alabileceği yeşil bir alana dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti.

Fidan dikiminin ardından bölge halkı ve bazı sivil toplum örgütlerinin üyeleri, arazinin yeşil alan olması için başlatılan imza kampanyasına destek verdi.

Karaoğlanoğlu halkı adına konuşan İsmet Pişmiş, bölgelerinde zaten iki tane otelin mevcut olduğunu belirterek, bölge halkı olarak yağma ve peşkeş zihniyetine ve üçüncü bir otel inşaatının başlamasına karşı olduklarını vurguladı.

Pişmiş, bölge halkının yeşil alana ihtiyacı olduğunu söyleyerek, söz konusu araziye yeşil alan yapılması için imza kampanyası başlattıklarına ve imzaları yetkili mercilere götüreceklerine dikkat çekti.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, “Sağlıklı bir yaşam ancak sağlıklı bir çevreyle mümkündür” şeklinde konuşarak, devletin bir bakanlığının sağlıklı bir çevrede yaşama haklarını ellerinden almaya çalıştığını ifade etti.

Girne İnisiyatifi sözcüsü Halil Paşa, Karaoğlanoğlu sahilinde bulunan kamu arazisinin özel bir şirkete kiralanıp betonlaşmasına karşı olduklarını belirterek, herkesin kendi yaşadığı bölgesine sahip çıkması halinde ülkenin yaşanabilir bir hale gelebileceğine dikkat çekti.

Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Sarpten de, bir zamanlar ülkemizin “Yeşil Ada” olarak bilindiğini anımsatarak, ülkemizin her geçen gün daha fazla karardığını dile getirdi.

 

Pişmiş: Bölgenin üçüncü bir otele değil, yeşil alana ihtiyacı var

Karaoğlanoğlu halkı adına konuşan İsmet Pişmiş, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın, Karaoğlanoğlu sahil şeridinde bulunan 15 dönümlük kamu arazisine 500 yatak kapasiteli otel inşa edilmesi için 10 yıllığına River Rock Investment Ltd Şirketi’ne kiraladığını belirterek, yetkililere hem kamuya ait arazilerin peşkeş çekilmesine karşı olduklarını göstermek için toplandıklarını ifade etti.

Pişmiş, bölgelerinde zaten iki tane otelin mevcut olduğunu belirterek, bölgelerinin üçüncü bir otele değil, yeşil alanlara ihtiyacı olduğunu kaydetti.

banner9
Söz konusu otelin yapılması durumunda hem denizi göremeyeceklerine, hem de nefes dahi alamayacaklarına dikkat çeken Pişmiş, “Yabancı sermayeye peşkeş çekilen bu kamu arazisinin üzerine yürüyüş yolları ve halkın daha rahat hareket edebileceği diğer ünitelerin mevcut olduğu bir yeşil alan yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Pişmiş, “Karaoğlanoğlu halkı olarak bu yağma ve peşkeş zihniyetine dur demek için azimli ve kararlıyız” ifadesini kullanarak, bu bağlamda imza kampanyası başlattıklarını ve imzaları yetkili mercilere götüreceklerini dile getirdi.

 

Sarpten: Girne, içerisinde yaşanılamaz bir kente dönüştü

Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Sarpten, bir zamanlar ülkemizin “Yeşil Ada” olarak bilindiğini anımsatarak, ülkemizin her geçen gün daha fazla karardığını dile getirdi.

Sarpten, Girne’nin ne yollarında yürünebildiğini ne de denizlerine girilebildiğini söyleyerek, Girne’nin içinde yaşanamaz bir kente dönüştüğüne dikkat çekti.

Girne’nin daha fazla betona, otele ve kumarhaneye ihtiyacı olmadığını belirten Sarpten, “Beton değil fidan istiyoruz. Yeşil alanları olan daha güzel bir Girne istiyoruz. Fidan dikimini de bu yüzden yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sahir: Sağlıklı bir yaşam ancak sağlıklı bir çevreyle mümkündür

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, Karaoğlanoğlu sahilinde bulunan 15 dönümlük kamu arazinin peşkeş çekilmesine karşı olduklarını belirterek, yaşama haklarına sahip çıkmak ve bölgeye yeşil alan yapılması için toplandıklarını ifade etti.

Sahir, “Sağlıklı bir yaşam ancak sağlıklı bir çevreyle mümkündür” şeklinde konuşarak, anayasaya göre herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu hatırlattı.

Sağlıklı bir çevrede yaşama haklarının devletin bir bakanlığı tarafından ellerinden alınmaya çalışıldığını kaydeden Sahir, yetkililere “Bizim yaşam hakkımızı ve yaşam alanlarımızı elimizden alma hakkını size kim verdi” diye sordu.

Yetkililerin söz konusu araziye yapılması istenen otel inşaatının turizm yatırımı olduğunu söylediğini belirten Sahir, Turizm Gelişim Yasası ve Ülkesel Fizik Planı’na göre bahse konu bölgeye otel inşaatının yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Sahir, “Yetkililer turizm yatırımı kisvesi altında bütün kıyılarımız işgal ederek nefes borularımızı tıkıyor. Burasının yeşil alan olması gerekir. Bu yüzden de buraya fidan dikeceğiz. Fidanlar ciğerlerimizdir ve ciğerlerimizi sökmelerine asla izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Paşa: Herkes kendi yaşadığı yere sahip çıkmalı

Girne İnisiyatifi sözcüsü Halil Paşa, Karaoğlanoğlu sahilinde bulunan kamu arazisinin özel bir şirkete kiralanıp betonlaşmasına karşı olduklarını belirterek, bahse konu araziye otel yapılması durumunda bölge halkının hem denizi göremeyeceğine, hem de deniz havası alamayacağına vurgu yaptı.

Paşa, hem Girne İnisiyatifi, hem de bölge halkının söz konusu araziye yeşil alan yapılmasını istediğini belirterek, Sivil Toplum Örgütlerinin devlete bu konuda yol göstericilik yapacağını ifade etti.

“Herkes kendi sokağına, kendi mahallesine ve kendi bölgesine sahip çıkarsa bu ülkeyi yaşanabilir bir hale getirebiliriz” şeklinde konuşan Paşa, herkesin kendi yaşadığı bölgelere sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108