banner6

Bina yeni, sorunlar eski

banner37

Yenierenköy Belediyesi, sonunda yeni binasına taşındı ancak 3 aydır maaş alamayan çalışanlar perişan durumda.

Bina yeni, sorunlar eski
banner99

Ayşe BULUT

Yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle sık sık gündeme gelen Yenierenköy Belediyesi, geçtiğimiz günlerde yeni binasına taşındı ama içine düştüğü ekonomik sıkıntıları da beraberinde götürdü.

Üç aydır yine maaşlarını alamadıklarını belirten belediye çalışanları ise, yeni binaya taşınmanın sevincini yaşayamadıklarını söyledi.

Evlerine ekmek götüremediklerini, çocuğunun evlerinde ödenmemiş borç nedeniyle elektriklerin kesik olduğunu, çocuklarına değil okul harçlığı vermek, okul ihtiyaçlarını bile karşılayamadıklarını anlatan belediye çalışanları, bakkallardan da artık veresiye alışveriş yapacak yüzlerinin kalmadığını, bankaya olan borçlarını ödeyemediklerini belirtti.

Borçlanarak hayatlarını idame ettirmeye çalıştıklarını ancak bunun da sonunun olmadığını söyleyen belediye çalışanları, “bu eziyet ve utancı yaşamaktan bıktık usandık. Ne ailemizin yüzüne, ne eşimizin dostumuzun yüzüne, ne de borçlu olduğumuz kişilerin yüzüne bakabiliyoruz” diyerek içinde bulundukları durumu özetledi.

“Kasaya para akmıyor”

Yenierenköy Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kadı, belediyenin kasasında şu anda 100 bin Türk Lirası olduğunu ve önümüzdeki iki hafta içerisinde bir ödeme yapacaklarını belirterek, “çalışan haklı, ancak yapacak bir şey yok. Kasaya para akmıyor, çabalıyoruz ve elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Yenierenköy Belediye Meclis Üyesi Mustafa Yüzgeç, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın beraberindeki heyetle belediyeye giderek ekim ayına kadar belediye çalışanlarının alamadıkları geriye dönük maaşlarının ödeneceği sözünü verdiğini ancak bu sözün de tutulmadığını kaydetti.

banner134

“Umudumuz olan Maliye Bakanı Denktaş, koordinatör gönderdi. Biz meclis üyeleri olarak, koordinatör ne istediyse yerine getirdik, hep onayladık” diyen Yüzgeç, seçim yasaklarının başlayacağına işaret ederek, yasaklar başladıktan sonra çalışanların yine ödenemeyeceğine ve çalışanın alacaklı olacağı maaşın 6-7 aya çıkacağını söyledi.

“Bu çalışanların çocuk okutanı var, hastası olanı var. Adamlar elektrik parasını ödeyemiyor. Sağdan soldan borçlanarak elektrik parası ödüyorlar. Yeni hükümet gelecek, kim gelirse gelsin en az bir ay isteyecek hükümet kurulsun. Ondan sonra da yerel seçimlerin seçim yasakları başlayacak. Olan bu çalışana olacak, ceremesini de bu halk çekecek. Bu böyle giderse biz çalışana komut veremeyeceğiz. Bu gün çöpe çıkın, bu gün bunu yapın diyemeyeceğiz. Adam diyecek ki ‘ben açım’. Bu nedenle yetkililerin bir an önce bu çalışana el atması gerek” diyen Yüzgeç, belediye başkan vekili ile çalışanların birbirine girdiğini, halkın hizmet alamadığını dile getirdi.

Yüzgeç, koordinatör atanan Halil Talaykurt’un her hafta belediyeye giderek, elini masaya vurup ‘çalışan bu hafta ödenecek’ dediğini ancak haftalar geçmesine rağmen ödemenin yapılmadığını anlattı.

Çalışan ne dedi? Çalışan ne dedi? Çalışan ne dedi?

Ozan Tulga (BES İşçi Temsilcisi):

Sendika bizi başıboş bıraktı. Bize hiç bir yardımı dokunmaz. Tek başımıza kaldık. Kendi yağımızla kavruluyoruz. Belediye çalışanları üç aydır maaş alamıyor. Tüm çalışanlar zor durumda, kimi arkadaşımızın elektriği kesildi, kimine kesilecek diye ikaz gelir. Çalışanlar evlerine ekmek götüremez, çünkü 3 aydır maaş alamıyor. Arada ödendiğimiz maaşı da borçlara veriyoruz. Çünkü çoğu çalışan geçinebilmek için sağdan soldan borç alıyor. Aldığı maaşı da aldığı borçlara veriyor. Ümidimiz inşallah 1-2 hafta içinde ödeniriz. Gerçekten çalışan çok zor durumda. Bir an önce ödenmeleri gerekiyor.

Levent Mihmat:

Üç aydır maaş alamıyoruz. Elektriğim üç gün içinde kesilecek diye telefonuma mesaj geliyor. Bakkallardaki borçlardan dolayı Kemal Sunal gibi yolumuzu değiştiriyoruz. Devlet hastanelerinden aldığımız raporlar kabul edilmiyor. Ve gündeliğimiz kesiliyor. Bütün belediye çalışanları büyük bir psikolojik sıkıntı içinde. Evimize ekmek götüremiyoruz. Evimizde huzur kalamadı. Çocuklarımıza her baba gibi okul harçlığı veremiyoruz. Bizlere her seferinde aldığımız maaşı hak edip etmediğimiz soruluyor. Ben de, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kadı’ya soruyorum, kendi aldığı 10 bin Türk Lirası maaşı kendisi hak ediyor mu? Arkadaşlarımız çocuğunu doktora götürecek parası yok. Çocuğuna mama alacak parası yok. Önümüzde seçim var ve seçim yasakları var. Aldığımız katkı da duracak, ondan sonra bir seçim daha ve biz bitmiş olacağız. En azından üç maaşımızı alabilsek, borçları ödeyip bir nebze olsun bir nefes alırız.

Ali Demir:

Üç aydır maaş alamıyoruz. Dördüncü aya da girdik. Yetkililer gelsin, iki ay onlar dayasın da görelim. Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanımız bizimle bir toplantı yaptı. Ve en geç ekim ayına kadar tüm geriye dönük maaşlarımızın ödeneceğini söylemişti. Ancak ekim ayı da bitti, kasım ayına girdik ve üç maaş alacaklıyız. Bir aydır her cuma günü ödeneceğimiz söyleniyor, ancak bir türlü o cuma gelmedi. Sendikamız da sessiz kalıyor. Çalışan tek başına kaldı. Bu gidişata göre eğer ödenmezsek greve gideriz.

Sebahattin Aslan:

Üç aydır banka taksitlerini ödeyemiyoruz. Evdeki huzursuzluk hat safhada, çarşı pazarda dolaşamıyoruz. Hepimiz esnaflardan borçla alışveriş yapıyoruz. Markete gidiyorsun, adam yüzünü asar, bir şey vermek istemiyor. Sen marketçiyi veya bir alacaklıyı görünce sırtını dönüyorsun. Çocuklar okula gidiyor, okul harçlığı istiyorlar. Okulda, okul yönetimi para istiyor, onu veremeyince çocuğuna mahcup oluyorsun, boynun bükük oluyor. Şimdi seçim kararı alındı.

Duyuyorsun x parti milletvekili adaylığı için şu kadar para istiyor. Diğer x parti maaşının % 20 kadar kesinti yapacak. Şimdi herkes milletvekili olup, rant peşine düşmüş. Yenierenköy Belediyesi de bir köşede unutulmuş.

Batık belediyelerden biri de Yenierenköy Belediyesi’dir ve bu sorunu çözecek de hükümettir. Ve de hükümete talip olacak kişilerdir. Yıllardır bu kronikleşmiş hastalığı ve yarayı tedavi edecek maalesef ne bir hükümet çıktı, ne bir siyasi parti çıktı, ne de ülkede duyarlı bir siyasetçi çıktı. Hepsinin de talebi “Yenierenköy Belediyesi’nde işçi fazladır, işçi atılsın”. Hepsi de işçinin atılmasından yana. Hiç kimse belediyeye fayda gelecek çözümden yana değil. En kısa çözüm, işçi atılsın. Bunların talebi bu. Demiyorlar, ‘ya bu işçiler alındı, bir şekilde biz hükümet olarak bunlar için ne yapabiliriz? Bunlar da kamu hizmeti veriyorlar’.

Çöpün arkasında geziyoruz. Sokakta temizlik yapıyoruz. İnşaatla uğraşıyoruz. İşsizliğin hat safhada olduğu bir ülkede yaşarken, çözümü işten atmak olarak görüyorlarsa, o zaman devlet dairelerinden de işçi durdursunlar. Devlet dairelerine gidiyorsun bir masanın başında beş kişi oturuyor. O zaman onlardan da azaltma yapsınlar. Hiç ihtiyaç olmayan yerlere işçi alıyorlar. O zaman bu batık belediyelerden işçi alıp o kadrolara yerleştirsinler. Karayolları bir sürü işçi istiyor. Alsınlar batık belediyelerden 5-10 kişi karayollarına koysunlar.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2017, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88