Binalar yükseliyor yangın önlemi yok

banner37

Ülkemizde dikey büyüme inşaatları artış gösterirken, olası bir yangında en fazla 15 kata kadar müdahale edebilen hidrolik itfaiye aracından sadece iki adet bulunuyor

banner87
Binalar yükseliyor yangın önlemi yok
banner90
banner99

HİDROLİK MERDİVENLİ 2 ADET İTFAİYE ARACI BULUNUYOR… Dünyada 52 metreden daha uzun itfaiye yangın merdiveni bulunmuyor. 52 metreden sonrası itfaiye güvenliği açısından tehlike arz ediyor. 52 metrelik bir yangın merdiveniyle 15 kata kadar itfaiye müdahale edebiliyor. 15 kattan sonrasında binalarda bulunması gereken yangın merdiveni devreye giriyor. Ülkemiz bünyesinde hidrolik merdivenli 2 adet itfaiye aracı bulunuyor. Lefkoşa’da bulunan 52 metreye kadar, Gazimağusa’da bulunan ise 42 metreye kadar uzayabiliyor

AKTAÇ: YANGIN TÜZÜĞÜ BİRAN ÖNCE ONAYLANMALI… Hazırlanan yangın tüzüğünün biran önce onaylanmasını beklediklerini, tüzüğün onaylanmasıyla yüksek ve özellikli binalarda çok farklı kuralların geleceğinin altını çizen Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç, yangın yönetmeliği olmayan bir ülkede yüksek binaların birçok probleme yol açtığını vurguladı. Devletin alt yapısını mazeret olmaksızın tamamlaması gerektiğine dikkat çeken Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yangın helikopteri ve hidrolik itfaiye aracı alınmasının aciliyetine vurgu yaptı

Serap ŞAHİN

Ülkemizde hem nüfus hem de çok katlı binalar hızla artış gösterirken olası bir yangında yüksek binalara müdahale edebilecek sadece iki ilçede hidrolik merdivenli itfaiye aracı bulunuyor.

Polis teşkilatı bünyesinde bulunan hidrolik merdivenli itfaiye araçlardan bir tanesi Lefkoşa’da ve 52 metreye kadar uzayabiliyor. Diğeri de, Gazimağusa bölgesinde ve 42 metreye kadar uzayabiliyor.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, inşaat yapılırken tarımsal arazilerin korunmasına dikkat çekerek, belli yerlerdeki inşaat ruhsatına fon konularak itfaiye aracı ve yangın helikopteri alınmasını önerdi.

Yangın yönetmeliği olmayan bir ülkede yüksek binaların birçok probleme yol açabileceğini ifade eden Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç, hazırlanan yangın tüzüğünün acilen yürürlüğe girmesi gerektiğine dikkat çekti.

Emekli İtfaiye Müdürü Köksal, projeye ve yangın riskine göre itfaiyenin binada aradığı hususlarda yangın merdiveni, kuru sistem, ıslak sistem, ikaz alarmı ve yangın kapılarına panik barı olduğunu ifade ederek, yüksek binalara ulaşımda yangın merdiveninin devreye girdiğine dikkat çekti.

Köksal, 15 katlı bir binada en az iki adet yangın merdiveni olması gerektiğini vurguladı.

Gürcafer: Tarım arazileri korunmalı

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yatay büyümenin daha çok araziye ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek dikey büyümede belli bölgelere inşaat yapılması gerektiğini vurguladı.

Ülke olarak tarihi açıdan büyük bir kültür zenginliği olduğuna işaret eden Gürcafer, sulak alanların, derelerin ormanların ve tarımsal arazilerin korunması gerektiğini ifade ederek “Bütün bu değerleri çıktığında geriye kısıtlı arazi kalır. Yatay büyürsek daha fazla araziye ihtiyaç olacaktır.” dedi.

Devletin alt yapıyı tamamlaması gerektiğine işaret eden Gürcafer, ormanların koruması için yangın helikopteri alınmasını önerdi.

Birçok yerde cami dolduğunu ve inşaatların devam ettiğini ifade eden Gürcafer, cami yerine itfaiye aracı ve yangın helikopteri alınmasına dikkat çekti.

Öncelik belirlenerek mazeretten vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Gürcafer, mali olarak altından kalkılabilecek formülü olduğunu söyledi.

Hiçbir yerden para talep edilmeyerek kendi ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerektiğini belirten Gürcafer, geçmişten bir örnek vererek sözlerine şöyle devam etti:

“Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesi döneminde herkes karşı çıkmıştı. O dönemde teknecik elektrik santraline jeneratör gerekliydi para istendi ve ‘hayır özelleştirin’ denildi. Çözüm olarak kilovatına 2 kuruş konuldu ve halk bu parayı ödedi. Bu şekilde jeneratörler alındı. İnsanımıza doğru projeler gösterilirse toplum bedelini ödemekten kaçınmaz”.

Belirli yerlerdeki inşaat ruhsatına fon konularak itfaiye aracı ve yangın helikopteri alınabileceğini işaret eden Gürcafer, “Bugünün mühendisliğinde olmayacak hiçbir şey yoktur.” dedi.

Gürcafer, ülkedeki yüksek tüm binalarda yangın merdiveni olmasının da önemine değinerek olası bir yangında insanların çıkışı için yangın merdiveninin bir kurtuluş olduğunu vurguladı.

İtfaiyenin araç bakımından kendini geliştirmesi gerektiğini yineleyen Gürcafer, itfaiyenin yüksek katlı binalara ulaşabilmesi için yangın merdiveninin şart olduğunu ifade etti.

Aktaç: Yangın tüzüğü mecliste onay bekliyor

Gerekli kriterlerin yerine getirilmesi ile dikey büyümenin olabileceğini belirten Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç, yakın zamanda yangın tüzüğü hazırlandığını ve onay için meclise gönderildiğini belirtti.

Hazırlanan yangın tüzüğünün biran önce onaylanmasını beklediklerini aktaran Aktaç, onaylandığı durumda yüksek ve özellikli binalarda çok farklı kuralların geleceğine dikkat çekti.

Yangın yönetmeliği olmayan bir ülkede yüksek binaların birçok probleme yol açabileceğini ifade eden Aktaç, yangın yönetmeliğinin bunları düzenleyecek içerikte olduğunu söyledi.

Aktaç, “Mevcut yasalarla bu yüksek binalar yapılırsa sorunların yaşanması kaçınılmazdır.” dedi.

Fasıl 96 Yollar ve Binalar Düzenleme Yasası’ndaki tüzükte, 30 metre yürüyüş mesafesinde yangın merdiveni olması gerektiğinin altını çizen Aktaç sözlerine şöyle devam etti:

“18 katlı bir binaya yangında nasıl müdahale edilir. İtfaiyenin hortumu yettiği kadar müdahale edilir. Ancak hazırladığımız yangın yönetmeliği onaylanırsa yüksek binalarda otomatik söndürme sistemi olması gerekecek. Yangına dayanıklı malzeme standartları gelmesi gerekecek. Konutlarda ve kamu binalarında durum farklı olacak”

Köksal: Dünyada 52 metreden daha

uzun itfaiye merdiveni bulunmuyor

Emekli İtfaiye Müdürü Taner Köksal, olası bir yangında itfaiyenin sahip olduğu 52 metrelik merdivenle 15 kata kadar müdahale edebildiğini ve dünyada 52 metreden uzun itfaiye merdiveni bulunmadığının altını çizdi.

52 metreden sonra çalışan açısından güvenliğin tehlikeli olduğunu belirten Köksal, devasa şehir İstanbul’da dahi hidrolik itfaiye 3 adet olduğuna işaret etti.

Herhangi bir binanın inşaat safhasındayken belediyeye sunulan dosyanın itfaiyeden de geçtiğine dikkat çeken Köksal, itfaiyenin inşaat halinde olan binanın amacına ve yüksekliğine göre rapor tanzim edildiğini ifade etti.

Köksal, projeye ve yangın riskine göre itfaiyenin binada aradığı hususlarda yangın merdiveni, kuru sistem, ıslak sistem, ikaz alarmı ve yangın kapılarına panik barı olduğunu vurguladı.

Yüksek binalara ulaşımda yangın merdiveninin devreye girdiğine dikkat çeken Köksal, 15 katlı bir binada en az iki adet yangın merdiveni olması gerektiğini vurguladı.

Köksal, bunlardan bir tanesinin tahliye amaçlı diğerinin de itfaiyenin kullanımı için olması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2019, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108